Займаємо місця згідно з купленими квитками: труп ворога готується до урочистого відплиття!
В.Гройсман сьогодні зауважив, що «Нафтогаз» дозволив собі надто розслабитись після попередніх рішень Стокгольмського арбітражу, тому «Газпром» ризикнув тепер шантажувати Україну (але також і ЄС) навмисним критичним зниженням тиску в газотранспортній системі. «Розслаблятись „Нафтогазу“ не потрібно було, потрібно було продовжувати співпрацю з нашими європейськими партнерами, щоб забезпечити резервні варіанти. Зараз „Нафтогаз“ мусить знайти інші варіанти постачання газу».
«Нафтогаз» дійсно ризикнув працювати без «плану Б» і «плану В», що недопустимо з шантажистами. Так, Стокгольмський арбітраж визначив, що 1/10 від зазначеного в контракті 2009 року газу Україна мусить купувати в Газпрому: 4 млрд кубів на рік. І «Нафтогаз» одразу анонсував, що розраховує почати закупівлю зазначеного арбітражем об'єму з 1 березня, від учора. Помилкою було не це – зрештою, Україна дійсно готова виконувати рішення арбітражу, а РФ обов'язково і неуникно заплатить за невиконання цих рішень і зловмисне перешкоджання виконанню.
Помилкою було не мати запасних варіантів – хоча би одного-двох. Росію завжди і в усьому недопустимо залишати єдиним можливим і доступним варіантом. Це стосується оборони, політичних союзів, економіки, а тим більше – постачання стратегічних ресурсів. Ця ситуація вже трапилась в атомній галузі: коли РФ на певний період стала єдиним варіантом постачання ядерного палива, то повела себе точно так само. І тільки швидке укладання раціонального контракту з Вестінґгаузом повернуло «Росатому» дрібку адекватності. Перед тим така сама історія була із залізницею. Та, насправді, багато з чим іще. На жаль, «Нафтогаз» проігнорував цей досвід – і втрапив в ту саму пастку.
Але, з іншого боку, це дуже добре для України зі стратегічної точки зору. Дивіться самі:
Перше. Вже після цього досвіду жодне підприємство і відомство України ніколи не розслабиться при вимушеному контактуванні з РФ.
Друге. Є непоганий шанс накладання Стокгольмським арбітражем штрафів на «Газпром» і примусових знижок для «Нафтогазу» як сторони, що понесла втрати через порушення «Газпромом» контрактів і судових рішень.
Третє і найголовніше. Росія геть зневажила міжнародний репутаційний фактор. Маючи і так проблеми з Північним потоком-2 і Південним потоком, маючи жорсткі рішення ЄС щодо обмеження об'ємів закупівлі в «Газпрому» як монополіста, маючи перед очима чимдалі агресивнішу позицію американських конкурентів щодо постачання скрапленого газу до Європи, — вони, тим не менш, пішли на це. На відверту, яскраву демонстрацію своєї цілковитої ненадійності як постачальника.
Ба навіть гірше: вони відкрито продемонстрували всім, хто ще був готовий якось дотримуватись лояльнішої позиції щодо «бідної, постраждалої від санкцій РФ», що Кремлю плювати на лояльність, плювати на святе – на контракти і домовленості. Кремль готовий скористатись і скористається кожною найменшою нагодою, щоби максимально нашкодити бізнесовим партнерам – навіть якщо ці партнери стратегічні, давні, і є джерелом значного прибутку. Відповідно, тим, хто є значно менш вигідним клієнтом «Газпрому» взагалі немає на що розраховувати – якщо раптом трапиться нагода, «Газпром» із задоволенням і негайно зробить все можливе, щоби довести «партнера» до банкрутства, спричинити порушення контрактів, знищити і загнати в борги.
Відповідно, після цієї доби я буду дуже здивований, якщо не розпочнеться ціла ланка судових позовів і переглядів більших і менших контрактів з «Газпромом» (і взагалі з російськими компаніями – принаймні, з тими, що напряму пов'язані з Кремлем) з боку європейських покупців. Бо кому то треба – в проблемний момент отримати підступний удар по бізнесу, по національній безпеці і економічній стабільності держави?
Я не можу сказати, що це було з боку Кремля: щовесняне загострення, тимчасове затемнення, чийсь жарт, в Путіна від хвороби мізки відмовили, хтось дав розважитись Медведєву... Але це класичний випадок з поради: «копаєш могилу іншому – копай її за своїми мірками». «Газпром», фактично, поховав себе 1 березня. R.I.B[eton].