Кожен громадянин СРСР у віці 16 років отримував паспорт.

У тому документі записували ім'я, прізвище, дату і місце народження і …
І національність.
Національність визначалася за національністю батьків. А якщо батьки були різних національностей — то на вибір дитини, що отримувала свій перший паспорт.
А от далі змінити національність — на відміну від імені чи прізвища — вже було неможливо. На що прямо вказувалося у Постанові Ради міністрів СРСР від 28.07.1974 року:
«В дальнейшем запись о национальности изменению не подлежит.»
На щастя, СРСР більше нема. А от ставлення до національності ще й досі в багатьох випадках залишалося радянським. Тобто суспільна думка майже накладала зобов'язання бути тим, ким були записані твої батьки.
 
І знову на щастя — вже багато років, та навіть десятиліть — національність — це не про те ким записали в радянські документи твоїх предків. А про те — ким є ти. Ким ти себе вважаєш. І громадянином якої країни ти є. Тобто у сучасному світі національність — це у більшості випадків про самоусвідомлення людини і про причетність до тієї чи іншої країни/спільноти.
 
Правда ж дивно визначати людину і приписувати їй якісь властивості лише на підставі того, що її діду чи бабі у свідоцтво про народження написали ту чи іншу національність?
 
У незалежній Україні немає окремої графи у паспорті, в якій би зазначалася національність. Але про національність можуть запитати соціологи. Цікаво, що наприкінці 2022 року вже 95 відсотків громадян України на запитання «З якою національністю ви себе пов'язуєте?» відповіли — з українською.
 
Російське повномасштабне вторгнення в Україну, що триває з 24 лютого, вплинуло на все українське суспільство. У лютому 2022 року путін оголошував, що він хоче «денацифікувати» Україну. Очевидно, що він хотів просто знищити всіх українців. А в живих залишити лише тих, хто погодиться відмовитися від своєї ідентифікації як українця.
Але тих, хто усвідомлює себе українцем стало більше.
Бо неважливо, що записали в радянський паспорт твоїм батькам.
Головне це те, ким ти відчуваєш себе сьогодні.