Декілька днів тому Британський Королівський інститут об'єднаних служб (RUSI), що є найстарішим у світі аналітичним центром оборони та безпеки випустив звіт під назвою The Plot to Destroy Ukraine [Сценарій знищення України] в якому було викладено, як самі сценарії можливої атаки Росії, так і шляхи протидії такому розвітку подій. З його скороченим перекладом я і пропоную вам ознайомитися.
Передумови
На думку авторів звіту інтереси Росії зовсім не лінійні, і домовленість із НАТО, про блокування вступу України до Альянсу, не припинить атак на українську незалежність та національну ідентичність в межах «русского міра». Не припиняють вони їх і зараз.
В другій половині 2021 року український уряд стикнувся зі штучними перешкодами у поставках вугілля та підвищенням цін на енергоносії. В інформаційному просторі російськи агенти пояснювали це просто — некомпетентністю самого уряду. Через підвищення цін на комунальні платежі та панічні очікування зимових тарифів, люди почали виходити на масові протести по всій Україні. Крім цього в столиці безперервно проходить протест проти фіскальної політики, який підтримують проросійські сили. Основна мета всього цього — створення внутрішньополітичної кризи, яку Росія змогла б використати та залучення до співпраці політиків, які готові домовлятися з Москвою.
Сценарії скрізь однакові. Їх Москва продемонструвала в Білорусі та майже реалізувала в Казахстані. Основне завдання — це реалізація обмеженого військового та політичного впливу Росії задля підриву незалежність країни. В Україні це намагаються реалізувати шляхом федералізації, адже в цьому випадку Україна втратить реальній контроль над територіями Донбасу, а Росія навпаки його посилить. Таким чином рука Кремля проникне до внутрішньої політики України, поки не досягне російської військової присутності на українській землі і, врешті, захоплення держави.
Росія не хоче сильної влади в Києві, адже вона відразу відкине московське тлумачення Мінських угод. Саме тому Києву важливо зміцнювати стабільність держави. Україна розраховує грати в своєрідну гру «кіт і миша» місяцями і роками, якщо справа не вирішиться за дні й тижні прямим військовим вторгненням Росії найближчим часом. Бо при затяжній загрозі вторгнення Україна встигне покращити свою обороноздатність та економічну стабільність, а важелі впливі Росії згаснуть.
«Таємна війна»
Наразі існує серйозний ризик того, що Росія спровокує кризу, чи то військовими, чи то «таємними» шляхами, щоб створити привід для швидшого захоплення України. Для цього Росія готується, окрім військових сил на кордоні, ще й активізацію спеціальних операцій по всій Україні:
1) В складі П'ятого управління ФСБ, яким керує генерал-полковник Сергій Бесєда, є групи, що працюють по всім «територіям» колишнього СРСР. Більшість таких груп складається з 10-20 співробітників. Однак у липні 2021 року «українська група» була виділена в 9-й департамент, який налічує близько 200 співробітників.
2) 9-й департамент активно розпочав організовувати дослідження настроїв в різних регіонах України, які будуть спрямовані на покращення якості російських інформаційних спецоперацій та відновлення мережі проросійських організацій, що була частково зруйнована СБУ після Революції гідності.
3) Крім того, проведені дослідження мали за мету взнати ставлення українців до окремих місцевих діячів і політиків, що дало можливість скласти перелік українців, що налаштовані вороже до Росії та можуть організувати опір російським військам. А також було складено схеми управляння регіонами України та визначено осіб, що можуть допомогти в організації окупаційних адміністрацій.
4) В грудні 2021 ФСБ провело командно-штабні навчання разом з ССО та ВДВ, ціллю яких було розподіл цілей для авангарду сил вторгнення, а також схем взаємодії з визначеними проросійськими елементами та планів ліквідації українських лідерів, які могли б очолити опір. Цей напрямок було підкріплено кібератакою на українську інфраструктуру в результаті якої було захоплено, наприклад, базу даних автострахування, що містить реєстраційні дані автомобілів, адреси та особисті дані громадян України.
5) За даними британської розвідки, українська влада містить значну кількість агентів російських спецслужб. Так мережа з близько 30 агентів, пов'язаних із СВР, було залучено до створення механізмів фінансування протестів проти збільшення тарифів на енергоносії та податкових реформ. Українські спецслужби підтверджують, що значна кількість високопосадовців досі працює на Росію чи симпатизує їй.
6) Усередині українського уряду існує тіньова структура, яка передає інформацію Кремлю. Але Україна, як демократична країна, не має бажання розпочати масові арешти високопосадовців, оскільки публічне переслідування значної кількості осіб виявить слабкість влади та може створити умови, що сприятимуть російському вторгненню.
7) Росіяни також закладають основу для поширення хаосу по Україні засобами прямої дії. За різними оцінками близько двох рот російського таємного спецназу діють у Києві. Для українських силовиків існує значний ризик на акціях протесту, що російські агенти-провокатори – переодягнені демонстрантами або співробітники поліції – будуть ініціювати акти насильства.
День «Д»
Також автори звіту наголошують на деяких сценаріях застосування військової сили:
1) Росія зібрала великий арсенал балістичних і крилатих ракет малої дальності. Якщо розпочнеться звичайна війна, вони, ймовірно, будуть використані на початкових етапах для знищення українських радіолокаційних об'єктів, вузлів командування та управління військами та ключових військових об'єктів, таких як аеродроми. Україна не має ефективної протидії цим засобам наступу.
2) Росія зібрала близько 317 бойових літаків у межах досяжності кордонів України. Повітряні сили України зможуть підтримувати оборону в глибині України, але проти багатошарової російської протиповітряної оборони навколо кордонів України, українським літакам буде важко протистояти вильотам ВКС, які підтримують російські війська, що наступають. Також ворожа повітряна загроза зробить надзвичайно важким швидке переміщення підрозділів, що сконцентровані близько до лінії зіткнення, на нові напрямки для відбиття російського наступу.
3) Через довжину українського кордону Росія має кілька напрямків, по яких вона могла б потенційно вторгнутися. Перший напрямок, і найпряміший, може включати удар на захід з Ростовської області, та підсилити його формуваннями, що вже розташовані в ОРДЛО. Другий напрям може включати просування на південь з Бєлгородської області Росії. Третій напрям — відштовхуватися від Криму на північ. Якщо це буде виконано у поєднанні з другим напрямком російські війська можуть, за умови успіху, відрізати зону ООС. Ще два напряму були відкриті через введення військ Росії до Білорусі. Четвертий – це удар на південь з Гомельської області Білорусі, щоб оточити Київ, а п'ятий мав би удар на південь від Бреста, щоб фізично заблокувати отримання Україною сухопутної допомоги від країн НАТО.
Шляхи протидії
Більшість оцінок співвідношення сил призводять до очікування, що Київ буде оточений протягом днів, якщо Росія здійснить повноцінний напад. Те, що буде далі, має передрішити успіх або провал замислів Росії. Якщо спеціальні операції Росії зможуть зруйнувати згуртованість народу для опору та закрити шляху сполучення між українськими містами, тоді вони швидко придушить опір в ізольованих анклавах. Якщо ж цього не станеться, то Росія зіткнеться з перспективою широкомасштабних партизанських та міських боїв до яких не готова.
Протидія цим загрозам навряд чи може бути досягнута шляхом проривного дипломатичного саміту. Та й доставка в Україну обмеженої кількості озброєння не змінить баланс сил кардинально. Західні уряди надто довго знаходилися в полоні хибних уявлень про російські наміри, для того, щоб надати Україні достатню допомогу вже зараз. Але якщо Україна витримає наступний місяць, тоді підтримка Заходу стане багатошаровою та послідовною. На даний момент допомога має бути сконцентрована на наступних напрямках:
Перший – підтримка Збройних Сил України, зокрема оснащення, навчальні тренінги та засоби управління для ТРО, що є найкращим тригером, що позбавить Москву впевненості в реалістичності плану швидкої перемоги. Головне – асиметричне стримування! В цей же напрям підтримки, необхідно включити й інші ключові системи, які потребують зміцнення, особливо це протиповітряна оборона.
Другий – підтримка політичної стабільності України. У першу чергу це вимагає економічної стабільності і, відповідно, зменшення паливо-енергетичної залежності України від Росії. По-друге, Україні потрібна макрофінансова допомога для запобігання інфляції, що зменшить вірогідність внутрішньої нестабільності та забезпечить нормальний рівень виплат для бійців ЗСУ. Очевидно, є занепокоєння з приводу корупції коли йдеться про фінансову допомогу Україні. Проте українська влада не може ефективно боротися з корупцією, поки вона системно дестабілізується Росією. Тому допомога має бути ретельно структурованою, щоб забезпечити збільшення можливостей української держави.
Третій – існує потреба у співпраці з питань розвідки, для швидкого виявлення факторів, що підривають Українську державу та їх усунення. Враховуючи значну кількість російських агентів потрібно поступове перетворення України у вороже середовище, шляхом їх виявлення та обмеження їх можливостей, задля підвищення для Росії вартості її таємної діяльності. Враховуючи той факт, що велика частка діяльності Росії в Україні є незаконною, доречно нейтралізувати окремих виявлених агентів шляхом притягнення до кримінальної відповідальності за статтями, що не потребують розголошення методів та засобів розвідки.
Захід не втрачає інтересу до України. Адже залишатися осторонь зараз означає лише то, що в Росії з'явиться апетит. Якщо Україна впаде, то така саме тактика цілком може бути застосованою деінде, у Грузії, Молдові та на Балканах, і Захід має діяти швидко, щоб не допустити цього. Жорсткі санкції та інші заходи після вторгнення в Україну допоможуть купити час* для Заходу, перш ніж Росія перегрупується і піде далі. Тому цю відстрочку треба використати по повній!
*Щось таке про купівлю часу я вже чув, коли вивчав історію Мюнхенської змови...