Відомий фінансист і філософ Нассім Талеб поняттям «чорний лебідь» позначив непередбачувану та значну подію або чинник, який впливає на соціальний та політичний процес. Часто «чорний лебідь» має негативний вплив.
Серед політологів та політичних філософів прийнято вважати, що «чорним лебедем» української незалежності є певні риси менталітету українця. Зокрема, індивідуалізм та прагнення до особистого лідерства – гетьманство. Не погоджуюся! Індивідуалізм це, швидше, риса всіх європейських народів. Індивідуалізм – це повага до особистості та особистого на противагу від стадного та нехтування особистості, що так притаманно нашим східним сусідам. А щодо гетьманства, то це справжній прояв демократії українського народу, повага до прав людини.
Я переконаний, що справжнім «чорним лебедем» української незалежності є патологічна толерантність українців.
О! Уже чую гнів моїх опонентів. Як можна?! Призиви до насилля! Фашизм! Зачекайте, панове, не поспішайте. Майте терпець та розум.
Ми, українці, справді патологічно толерантні не тільки до представників інших народів, що має визивати повагу, але й до тих, хто зовсім не толерантний до нас та носить камінь за пазухою. Та якщо перше – це нормально, то друге – це вже небезпечно для нас.
Не будемо заглиблюватися в історію, подивимося в сучасність. Після 1991 року українці толерантно поставилися до компартійної номенклатури – отримали Кучму.
В 2004 році українці вийшли на Майдан та не допустили Януковича до влади. Але ж ми толерантні! Бандити в тюрми не сіли, а Янукович з анти українцями повернулися.
Новий Майдан. Нова перемога, але вже не мирна. Пролилася кров, почалася війна. А ми знову толерантні! Ми знову обрали до парламенту бувших, ми не довели до кінця люстрацію, змирилися з тим, що в судах, прокуратурі, поліції залишилися вчорашні. Нам віщають про єдиний народ та агресію НАТО, а ми толерантно та мляво заперечуємо. Ми толерантні.
То що робити?Стати не толерантними.
Нетолерантність – це не агресія. Нетолерантність – це балтійській варіант для тих, что не любить Україну: паспорт не громадянина, відсторонення від політики та державної служби. Нетолерантність – це розуміння, хто тобі друг та брат та що таке братські відносини із сусідами. Нетолерантність це не агресія, це відправлення у небуття політиків, які не справилися із своїми завданнями.
Будемо не толерантними! Будемо справді незалежними!