Чим ближче кінець бюджетного року та мого розслідування, тим сумніша загальна картина. Поки готується експеримент і безпосередньо сам матеріал — ось вам два смачних «подаруночки» під ялинку

перший улюбленець ДОТ попався на контрабанді з «відомими» турками

другий улюбленець ДОТ підтвердив переплату за прямими угодами

Нагадаю, навесні ДОТ без конкурсу замовив у трьох компаній бронежилети на 1,3 млрд — по 30,5 тис. за штуку. Мовляв, через термінові строки (до кінця липня). І майже одразу провів конкурс вже по 26 тис., який провалився. Всі фаворити зірвали строки, але покарали лише зальотного. «Укртак» та «ХЗЗІЗ» замість санкцій отримали аванс, пролонгацію та нові замовлення. Ба більше, не дивлячись на увагу ЗМІ й наші гострі питання — 14 жовтня «Укртак» отримав ще два контракти від ДОТ на 670 млн.

А тепер слідкуйте уважно за ланцюгом останніх подій. Це просто треш

Перший смаколик: «Укртак».

17 жовтня на переправному комплексі «Орлівка» (Одещина) затримують фуру, яка везе цій фірмі товар з Туреччини через болгарського посередника — компоненти для бронежилетів. Детективи БЕБ отримують інформацію про махінації з розмитненням. 18 жовтня відкривають провадження №72024161050000017 за ч. 1 ст. 201-3 ККУ (КОНТРАБАНДА), а 19 жовтня проводять обшук фури. Серед іншого вони знаходять два комплекти інвойсів з різною вартістю товару — один для закордонних митників, інший для наших. Який з них був «дорожчим» в судовій ухвалі не уточнюється, але думаю ми можемо і так здогадатися. 28 жовтня БЕБ проводить обшук вже у приміщенні «Укртак» та вилучає купу різних цікавих документів. Юристи намагались оскаржити, але поки що марно. І це не все.

4 грудня господарський суд Києва розглядає справу за позовом Міноборони до «Укртак». Виявляється, «улюбленець» ДОТ зірвав постачання бронежилетів на 169 млн грн ЩЕ ВЛІТКУ 2023 РОКУ, що не завадило тиловикам підігравати йому увесь наступний рік. До речі ця фірма дотепер не закрила контрактів з ДОТ на понад 1 млрд грн і навряд чи вже це зробить до кінця року, враховуючи нові проблеми. А це десятки тисяч бронежилетів, які так і не дочекалась армія.

Та повернемось до фури з Туреччини. «Укртак» замовив комплектуючі для «вітчизняних» бронежилетів у компанії "IPEK SAVUNMA SANAYI LIMITED SIRKETI". І яке співпадіння — ця ж сама фірма фігурує серед інших в матеріалах тієї самої гучної справи щодо заступника міністра оборони Вячеслава Шаповалова, яку відкрило ДБР ще влітку 2022 року. Нагадаю, мова йшла про дороговартісне лоббі найвищих посадовців Міноборони, які купляли за завищеними цінами в тому числі й бронежилети та шоломи. Ба більше, деякі партії ще й були неякісними. Невже старі схеми повертаються з новими іменами та фірмами?

А тепер другий смаколик: «ХЗЗІЗ».

З літа ДОТ не замовляв у цієї компанії броніки, паралельно намагаючись усіляко прикрити її зашквар зі зривом тієї самої прямої угоди. Аж раптом 9-10 грудня тиловики віддали «ХЗЗІЗ» одразу чотири контракти на понад 460 млн. Рукавички, чохли на броніки, наколінники — та 249 млн на бронежилети. При тому, що минуле замовлення вони замість обіцяних двох місяців ледве закрили за пів року. Та найголовніше — ціна. Цього разу «ХЗЗІЗ» забрав договір на аукціоні й запропонував, увага — 25 тис. за комплект. Нагадаю — в травні пряму угоду ДОТ їм віддав за понад 30 тис. за штуку. Що це? Може з того часу подешевшали світло, паливо чи валюта?

Бо інакше це пряме підтвердження того, про що ми одразу і казали — що ДОТ використав привід прямої угоди, щоб переплатити «улюбленцям» сотні мільйонів.

Тож скільки взагалі має коштувати бронежилет для армії і яка ж його маржа, якщо одні бавляться з ціною на митниці, а інші ось так легко скидають 20%?

І наостанок ось ще два показових факти. За поточний рік «Укртак» виграв тендерів та прямих угод на 1,8 млрд. Два роки до цього цифра не перевищувала 10 млн. «ХЗЗІЗ» за 2024 отримав замовлень на 1,9 млрд — минулого року було 196 млн, в позаминулому менш як 10 млн. Якщо скласти до купи дивну терплячість ДОТ, шалене зростання обсягів, підігравання прямими угодами та несподіваний турецький слід — висновки напрошуються неприємні. Бо ще влітку був інсайд, що тиловики хочуть завести замість вітчизняних виробників іноземних «друзів». Але ми не вірили. Та погодьтесь, якось дивно співпадають дати. В жовтні «Укртак» потрапляє на статтю, в листопаді програє зняття арешту, а на початку грудня ще й отримує суд з МОУ. І одразу на сцену повертається забутий напередодні" ХЗЗІЗ".

Тож може і немає ніяких "улюбленців"? Може просто є якийсь один "улюбленець", якого тягнуть через розкручені локальні бренди?

І може хоча б після виходу повного зібрання моїх напрацювань у розслідуванні хоч хтось з відповідних рівнів нарешті поставить потрібні питання замість журналістів. Бо вся інформація лежить буквально під ногами у відкритому доступі