Коли ми говоримо сьогодні про паводок на Західній Україні, то ділимося на кілька таборів. Креативна і думаюча частина суспільства з Фейсбука звинувачує у всьому «чорних лісорубів», які самі ж рублять ліс, що оточує їхні села. І контрабандою женуть його в Європу, роздаючи хабарі українським чиновникам. Такі історії заполонили соцмережі у перші ж дні паводку. Інша частина суспільства, яку негода залишила без домівок, звинувачує у всьому державу, яка а). не дає заробляти і б). не може навести лад із вирубкою лісу.

Є ще в цій історії один пункт, за яким саме держава має покривати збитки з бюджету на придбання житла цим людям. Звичайно, мова йде не тільки про житло — десятки або сотні мільйонів гривень доведеться десь знайти на розмиті часто нові дороги, які не мали б розмиватися, якби підрядники не економили на системах водовідведення і так далі.

Та більшість забуває чомусь про державні лісгоспи і санітарні вирубки лісу, які часто тривають навіть під час заборони на них з квітня по 15 червня згідно із законом «Про тваринний світ». Вирубки ці практично неконтрольовані і є чимало схем, за якими рубають як здорові дерева, так і завищується площа лісу для такої вирубки.

Впевнений, що жоден посадовець до цього часу не поніс відповідальність за фейкові санітарні рубки, як не понесли відповідальність і ті держслужбовці, що ці рубки погоджували. Після цього неконтрольовано зрублений ліс йде різним компаніям, виробникам меблів, а також постачається ними напряму в Європу. Яка закриває очі на законність вирубки і шкоду природі. Бо 90% наших лісів, контрольованих Держлісагентством, мають сертифікат FSC — міжнародної системи екологічного маркування деревини і паперу. Якраз це і дозволяє їм закривати очі. Бо в ЄС самі переживають за власний ліс.

А українські Карпати — це справа виключно українського народу. Якщо держава сама не захищає, то чому європейці, на чиї фабрики йде цей ліс, мають переживати. Вони і власний збережуть, і грошей зароблять.

Earthsight навіть проводило дослідження, за яким 40% деревини в Україні вирубують незаконно. Також вони розповіли, як з українського буку виробляють дешеві стільчики Терьє за 399 грн. Почитайте.

https://www.earthsight.org.uk/flatpackedforests-uk...

Я ж хочу зробити висновок з вже чергового паводку на Західній Україні

По-перше, ми завжди самі себе обкрадаємо. Ми нерозумно крадемо власний ліс, наслідком чого є паводок. На ліквідацію руйнувань і лиха виділяються гроші з державного бюджету, який ми всі наповнюємо. Ріжуться інші бюджетні статті. І цей коловорот буде вічним.

По-друге, електронна система обліку деревини, яку запровадили за прем'єрства Гончарука, не допоможе. Це результат обіцянки Зеленського розібратися з незаконними вирубками лісу, яку він дав у травні минулого року. На жаль, це косметична історія, а потрібна справжня реформа Держлісагентства. І вона буде дуже важкою, бо занадто багато зацікавлених у тіньовому сегменті, щоб залишити все як є. І влаштовує це навіть наших європейських партнерів, яким вигідно, щоб рубали не їх ліс. Тут також необхідно згадати, що директори лісгоспів, щоб втриматися за крісло, намагаються підвищувати планові прибутки в більшості випадків за рахунок обсягів рубок. Мало хто думає як створювати додану вартість та виробляти елементарні стільці Терьє власними силами і таким чином збільшувати прибутки державних підприємств.

По-третє, в нас сьогодні пригадують часи Порошенка та мораторій на експорт деревини, який так і не запрацював. Мораторій теж не є вирішенням питання. Портібне чітке квотування і посилений контроль органами без корупційних ризиків, що вже важко уявити.

Потрібно зрозуміти, що ліс — це також питання національної безпеки. Яке можна розв'язати змінами до законодавства також в частині відповідальності за порушення. І хоча на початках корупційна машина пручатиметься, з часом розумні правила все одно працюватимуть.