Ми, українці, давно звикли до того, що правоохоронна система в країні працює абияк, а приватний бізнес, у який підприємець міг вкладатися все своє життя, можна просто «віджати». Ситуація довкола «Ескулабу» є саме такою.

«Ескулаб-центр» — це приватна медична лабораторія, яка працює в Україні та, зокрема, Києві вже багато років. Її директор, Сергій Дядюшко, вклав безліч сил, часу та грошей у розвиток своєї справи. Сьогодні «Ескулаб» — це велика центральна лабораторія, 32 пункти забору біологічних матеріалів, унікальне програмне забезпечення та тисячі пацієнтів, зокрема й тяжко хворих на онкологію. На жаль, вся робота центру нині перебуває під загрозою через спробу брутального рейдерського захоплення бізнесу.

Компанія ПП «М3-Груп», якій сприяє Ігор Маліновський, що є родичем одного із засновників «Ескулабу» Станіслава Луговського, нещодавно відключила лабораторію та пункти забору в Києві від програмного забезпечення. На його розробку, до речі, пішло аж 12 років. Через відключення перестало працювати медичне обладнання. Пацієнти не можуть отримати результати своїх аналізів, біоматеріал також схований. «Ескулаб» поніс значні репутаційні та фінансові збитки.

Однак це не настільки важливо, як той факт, що страждають від дій рейдерів прості хворі. Люди готуються до операцій, лікують онкологію, серед них є діти, літні жінки... Схоже, що все це неважливо для партнера Сергія Дядюшка — Станіслава Луговського, а також для ще одного учасника «схеми» — Дениса Мельника. Обидва ці бізнесмени, грубо порушуючи одразу ряд положень законодавства України, намагаються «віджати» бізнес. Причому ці спроби тривають ще з липня 2023-го. Чергова атака відбулася нещодавно, 2 серпня — саме вона призвела до відключення програмного забезпечення лабораторії.

Раніше Луговський та Мельник намагалися забрати собі «Ескулаб» відносно правовим способом: отримавши більшість голосів на зборах учасників товариства. Коли їм це не вдалося, підприємці вдалися до рейдерства. Атака на лабораторію йде вкрай системно та масовано. Окрім Києва, «Ескулаб» працює у Львові: там місцеві співробітники також скаржаться на тиск з боку Луговського. Вони кажуть, що той використовував місцевих чиновників, аби залякувати персонал, вдаючись до прямих погроз.

Навіть складно порахувати, яку кількість статей ККУ порушують своєю діяльністю «партнери» Сергія Дядюшко. Це і рейдерство, і погрози, і корупція (залучення львівських чиновників до тиску на персонал), і створення загроз життю та здоров'ю громадян — звичайних українців, до того ж хворих на різні, в тому числі важкі, захворювання.

Ситуація вкрай серйозна та потребує негайної реакції, зокрема і з боку відповідних органів. В умовах війни з агресором приватний бізнес є критично важливим для функціонування економіки України. То куди ж дивляться правоохоронці?! В інтересах пацієнтів, особливо онкохворих, та в інтересах української держави є якнайшвидше відновлення роботи «Ескулаб-центру» під керівництвом його законного власника — Сергія Дядюшка.

І це обов'язково має статися. Мережа лабораторій «Ескулаб» вже заявила про плани не тільки найближчим часом відновити роботу в Києві та області, а ще й розширити свою присутність в регіоні. Зокрема, до кінця року планується відкрити ще 70 пунктів забору біологічного матеріалу. Однак для того, аби ці плани втілилися в життя, необхідно, аби Станіслав Луговський та Денис Мельник припинили свої незаконні спроби «рейдернути» соціально важливий бізнес. Як експерт висловлюю сподівання про те, що суспільний та медійний розголос довкола цієї справи дозволить повернути її в правове русло.