2020 був дуже складним роком, який можна порівняти з 2014, коли наша країна піддалась військовій агресії з боку Росії. Цього року агресором став коронавірус. Тоді й зараз гинули люди, які за нормальних умов мали б жити й займатись власними справами.

Проте, якщо проаналізувати реакцію влади на виклики в 2014 й 2020, то бачимо разючу різницю не на користь влади діючої. Завдяки не простим, але вірним рішенням, а також політичному лідерству 2014 став роком мобілізації сил і боротьби, а 2020 став роком розчарувань. На цей раз лідерства не було, а рішення виявились провальними.

Битва з російським агресором завершилась на фазі зупинки окупації, провалу т.зв. «Новоросії», накладення санкцій на агресора тощо. Битва з вірусом повністю програна. Вірус поширюється і зупинити його не вдалось, хоча на самому початку пандемії про перемогу гучно заявлялось. Виявилось, що дуже завчасно.

Капітуляція перед вірусом зумовлена непрофесійними рішеннями діючої влади. Завдяки потугам усіх політичних сил в Верховній Раді було створено фонд для боротьби з хворобою. Але основні його ресурси були використані не за призначенням. Влада кинула гроші на збільшення масштабів будівництва доріг. Замість того, щоб збудувати нові лікарні для хворих, кисневі станції, забезпечити тестування, необхідне обладнання і лікарів вони розтринькували гроші на «хотілку» президента – дороги.

Під кінець 2020 Держказначейство повідомило, що прийняті окремі заходи по боротьбі з коронавірусом профінансовано лише на половину – 2,3 млрд. замість 4,5. На підвищення зарплат для медиків з фонду витрачено 4 млрд. замість 6. На забезпечення роботи лабораторій використали 1 млрд. з запланованих 4. На закупівлю обладнання для лікарень 1,7 млрд. замість 4,7. На закупівлю апаратів ШВЛ витрачено 42 млн. замість 100 млн.

НСЗУ констатує факт звільнення понад п'ять тисяч лікарів від початку епідемії. Це сталось зокрема й через відмову влади забезпечити достойну оплату праці лікарям. До речі в бюджеті на 2021 достойних зарплат лікарям теж не буде. Скільки їх ще звільниться?

Всього у Ковід-фонд в березні було перекинуто фантастичну суму – 65 млрд.!!! Але згодом 35 млрд. з них пішло на дороги. При чому роботи замовлялись без відповідних тендерів, за так званою ковідною процедурою. Ця процедура передбачала можливість витрачати гроші фонду в ручному режимі. Але ж на боротьбу з вірусом, а не на асфальт. В результаті влада сама для себе створила казкові корупційні можливості. Так, в Полтавській області за 12 млрд. було побудовано всього 10 км дороги. Та за такі гроші цю дорогу можна було вкривати золотом, замість асфальту. І таких прикладів багато.

Протягом всього року країна спостерігала імітацію активної діяльності влади по боротьбі з ковідом. Люди фактично виявились сам на сам з цією хворобою. Самі діставали маски на початку епідемії, за власний кошт проходили тестування і лікування. Найбідніші змушені були лікуватись в коридорах лікарень, передавати один одному кисневі маски. А в цей час по телевізору країна спостерігала за запевненнями влади, що все під контролем. В час найбільшого поширення хвороби президент лягає на лікування в апартаменти відомчої лікарні Феофанія. Звідти поширює свій черговий відосик з задоволеною посмішкою.

Влада так і не спромоглась прийняти рішення щодо широкого безкоштовного тестування громадян, як це робилось в багатьох розвинутих країнах. З рекомендаціями широкого тестування неодноразово виступала міжнародна організація з охорони здоров'я ВООЗ. Наша влада від цих рекомендацій відмахнулась. Протягом усього 2020 року Україна стабільно займала останнє місце за кількістю проведених тестувань, враховуючи кількість населення.

2020 завершуємо з надією на швидку та масову вакцинацію. Але й ці надії не справдяться. Українці чекатимуть вакцину ще довго. В той час, коли багато країн вже масово вакцинуються, українська влада знову запевняє, що все буцім-то під контролем. Скоріше за все вакцину в Україну завозитимуть на комерційній основі і люди викладатимуть власні гроші за можливість провакцинуватись. Так само як і за засоби захисту, тести й лікування. В бюджеті 2021 закладено лише 10% від мінімальної суми, яка потрібна для фінансування державою процесу вакцинації.

Ця влада не спроможна допомогти своїм громадянам. Тому й остання соціологія для влади є вбивчою. Так, за даними «Рейтингу» 42% опитаних відчувають розчарування у владі. Незадоволені діями президента – 65%. Неправильний напрямок руху країни – 71%. Погіршення економічного становища – 74%.

Рік розчарувань.