site.ua
член клубу

16 січня керівником ХДС був обраний Армін Лашет (прем’єр-міністр землі Північний Рейн-Вестфалія).

Ймовірно, що він стане наступним після А.Меркель канцлером Німеччини за підсумками виборів Бундестагу, які відбудуться у вересні 2021 року.

Варто окреслити декілька моментів.


1) А.Лашет – не проросійський. Деякі упереджені аналітики, діячі та журналісти в Україні вирішили, що вони мають право визначати проросійськість, проукраїнськість чи ще щось. Займаються «навішуванням ярликів».

Лашета обізвали проросійським тому що він підтримує завершення будівництва «Північного потоку-2», зустрічався з Лавровим та говорив про важливість розвитку німецько-російських відносин. Але чомусь не акцентується увага на тому, що він підтримує зовнішньополітичну позицію А.Меркель, в тому числі у питаннях України. Проти скасування санкцій, якщо не буде зміни поведінки Росії. І в тому, що «Північний потік-2» не повинен призвести до зупинки транзиту газу через Україну.

Загалом позиція керівництва ФРН щодо «Північного потоку-2» з української точки зору була і залишається «неоднозначною», швидше неприйнятною. Проте, це не позиці Лашета, бо вона існувала багато років до обрання Лашета керівником ХДС. І з німецької точки зору зараз лише повний неадекват висловиться, щоб недобудований 150 км трубопровід розібрали, щоб німецькі компанії, фонди, держава зробили шалені відшкодування «Газпрому».

Трубопровід буде добудований ще до виборів Бундестагу, а Україні доведеться мати справу з канцлером ФРН Лашетом з низки важливих питань. То ж не варто псувати відносини, які ще не почалися.


2) Можливо, що А.Лашет і не буде канцлером. Однак, судячи з обставин та рейтингів, така ймовірність є високою.

Варто розуміти, що позиція ХДС на виборах та під час формування коаліції буде похідної не стільки від особистої думки самого Лашета, скільки від спільної думки партійної еліти. А позиція федерального уряду та канцлера буде похідної від коаліційної годи і програми. Поки що найбільш ймовірним партнером ХДС є її теперішніх партнер – партія ХСС. Більш правокосервативна, аніж партія Меркель.

Отже, зараз потрібно конструктивно спілкуватися з А.Лашетом, а не навішувати на нього образливі кліше.

Ніхто не може скасувати санкції, доки Росія не змінить свою поведінку у питаннях Донбасу і Криму. Санкції не прив’язані до прізвищ керівників держав, до їх особистих уподобань, не прив’язані до переговорних форматів. Санкції прив’язані виключно до порушення норм міжнародного права. І цю «межу» не зможе переступити жоден канцлер.


Володимир Воля,

магістр державного управління, політолог, міжнародник, соціолог

16 січня 2021 року

vladimir.volya
Володимир Воля

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації