site.ua
член клубу

Час від часу в інформаційному просторі з’являються думки, коментарі, що на півночі цієї країни, який межує з РФ, може виникнути ситуація, схожа на ту, що зараз є на сході України.

Тобто, якщо підштовхне, підтримає сепаратистські настрої в регіонах, де є значний відсоток слов’янського населення.

Насправді, такий сценарій російського втручання – не можливий через 3 важливі обставини.


1. За рахунок еміграції та старіння зменшується кількість населення, яке не належить до власне казахського народу. Історія Казахстану останніх трьох десятиліть – це історія декількох хвиль еміграції. Виїхали німці, чеченці, кримські татари та інші народи, які були туди депортовані сталінським режимом. Постійного еміграція слов’янського населення, значна частина якого туди прибула під час освоєння цілини, будівництва великих промислових підприємств. З часом Казахстан стає все більш казахським, і це має прояв у відповідних змінах у кадровій, мовній політиці та деяких інших питаннях.

Тобто, ситуація для орієнтованого на Росію населення в Казахстані в цілому не виглядає краще, ніж в Україні. З іншого боку, влада цієї країна не обмежує діяльність російських ЗМІ та поширення російськомовного продукту.

Разом з тим, еміграція слов’янського населення з Казахстану до Росії має певну користь для останньої, оскільки дозволяє трохи виправляти демографічні показники.


2. Якщо Кремль вирішить здійснити втручання у внутрішні справи Казахстану, як це було на українському Донбасі, то у відповідь офіційна Астана може заявити про вихід з Євразійського економічного союзу, ОДКБ тощо.

Тобто, це буде крах геополітичних проектів, які є для Росії важливими іміджевими перемогами, здобутими ціною великих багаторічних зусиль. Такий варіант розвитку ситуації означатиме крах усього, що Кремль досяг у питаннях відновлення свого геополітичного впливу.

Отже, в політичному плані для керівництва Росії доля російськомовного і слов’янського населення набагато менше важить, аніж членство Казахстану в ЄвразЕС та ОДКБ.
3. Казахстан є важливим стратегічним елементом економічних трансконтинентальних проектів, які реалізуються під лідерством Китаю. Для Кремля збереження та нарощування стратегічних відносин з Пекіном є вкрай важливим. Керівництво Росії в певних питаннях міжнародної політики змушене рахуватися з інтересами КНР.

Якщо б у російського керівництва були б можливості для реального втручання справи Казахстану, то це вже б сталося.


Володимир Воля,

політичний експерт, міжнародник, магістр державного управління

20 березня 2019 р.
vladimir.volya
Володимир Воля

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації