Україна на порозі геополітичного та економічного локдауну. Зворотний відлік до статусу «нерукопожатних» вже запущено і таймер добігає кінця. Так, наприклад, Ryanair вже скасував більшість перельотів з Києва, та всі перельоти з Харкова та Херсона. Невакцинована Україна потроху стає країною non grata – не за горами й час, коли українців не пускатимуть у вакциновані (читай усі) країни. Відсутність нормального підходу до боротьби з COVID-19 добиває і без того нестабільну інвестиційну привабливість. Вкладатись у країну смертників ніхто не хоче.

«Ми майстри спорту у боротьбі з коронавірусом». Так почалася одна з найсамонадіяніших і надихаючих заяв Зеленського в травні минулого року. Але щось пішло не так… Кінець року 2020 з народження Христового став уже не таким втішним для мінохорони здоров’я зокрема і для влади в цілому. Чи то ми майстри спорту слабенькі - чи то ковід виявився гросмейстром, але цю партію ми таки програли. Ми знову стаємо свідками проваленої комунікації, безглуздих карантинних заходів, які суперечать самі собі і здоровому глузду. З нового - ситуація з вакцинами.

А тут діло ясне, що діло темне. Ситуація недвозначна, але з багатьма невідомими. Спочатку Степанов обіцяє українцям, що все буде гуд – у 2021 році всіх провакцинуємо. Але… виявилося, що наші західні друзі налаштовані спочатку провакцинувати всіх своїх, і Україна в цей перелік очевидно не потрапила. Розраховувати на прихильність «партнерів» особливо не доводиться. Pfiser потроху розтягують між собою Штати та Америка, і потроху натякають Україні, що порятунок потопельників – справа самих потопельників. «Не сцать» - говорить Степанов… хоча багато в кого з мінімальними аналітичними навиками вже давно потекло по ногах.

Грудень 2020 – в Україні почали реєстрацію виробників вакцин. У цей час більшість країн світу вже закупили вакцини та навіть потроху почали їх застосовувати. Що в цей час робить Міністр МОЗ? Віддає наказ ДП «Медичні закупівлі» зупинити перемовини на закупівлю вакцини в Serum Institute of India – найбільшого виробника вакцин, з яким працює всесвітня організація охорони здоров’я. Три долари за дозу вакцини, яку в усьому світі закупили в рамках всесвітньої ініціативи боротьби з COVID-19 COVAX видалася міністрові невигідною ціною. На таких закупівлях статків не заробиш, тим паче через держпідприємство з прозорими торгами. Тож переговорну процедуру вже на етапі підписання договору міністр зупиняє в ручному режимі.

Січень 2021 року – Албанія, Філіпіни, Марокко та інші невеликі країни починають тестування. В Ізраїлі, ОАЕ, Європі та Штатах вже починають другий етап вакцинації. Україна чекає, доки МОЗ знайде прокладку для закупівлі китайської вакцини Sinovac Biotech. Знайшли. Купувати вирішили по $17,85 – у шість разів дорожче за ціну, яку пропонували в ДП «Медичні закупівлі». Чому саме Китай, чому саме через «Лекхім» — думаю, з цими питання варто було б розбиратися НАБУ та правоохоронцям, але надії мало. При цьому не зупинив гіркий досвід з бракованими китайськими експрес тестами, які Європа масово повертала ще пів року тому. Гроші проплачені а от вакцина виявилась такою ж напівдіючою, як і тести. Ефективність близько 50%. Тобто нічого не змінюється – можеш захворіти, а можеш і ні. Можеш померти, а можеш і ні. Проста арифметика: для вироблення колективного імунітету, антитіла мають бути щонайменше у 80% мешканців країни – приблизно в 30 млн українців. Натомість МОЗ через прокладку закупило втридорога аж!!! 1,9 млн вакцин. Для вироблення антитіл кожен має отримати 2 дози вакцини. Тобто фактичо провакцинуватись зможе менше мільйона українців. Перемножимо цю цифру на ½ (пам’ятаємо ж про 50-відсоткову ефективність, так?) – і маємо заледве 500 тисяч імунітетників. За 6 мільйонів доларів. Завіса, оплески, крики браво…

Є, звісно, можливість привити українців російським Супутником. Але… цілком природньо, що довіри до східного сусіда в наших людей малувато. Ніхто не хоче вакцинуватись невідомою «жижею», яка не пройшла сертифікацію та випробування, тим паче від агресора, який в цей час тримає на кордонах озброєні війська. Утім, попри той факт, що «Спутнік» забанений в усьому світі, а влада усіляко відгороджується від бодай можливості його використання, на сьогодні це єдина допущена до реєстрації вакцина. Тож, цілком імовірно, що вже скоро під соусом безальтернативності Україна стане полігоном для випробовувань російської ̶б̶і̶о̶л̶о̶г̶і̶ч̶н̶о̶ї̶ ̶з̶б̶р̶о̶ї̶ вакцини.

Український розробник вакцин тим часом їде в штати, щоб отримати там свою порцію пфайзера. Дуже оптимістично зрештою. Люди потроху змиряються із тим, що своєї вакцини в нас не буде, а реально діючої імпортної нам не бачити як своїх очей. Що це? Всесвітня змова проти України? Бойкот чи внутрішня диверсія і недопрацювання? Чи гра на полі Медведчука, медіахолдинги і пропагандистська машина якого сьогодні впарюють російський «Спутнік» у мізки українцям?

vitaliy.ulibin
Віталій Улибін

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації