site.ua
член клубу

Останнім часом популярною темою для обговорення на податкових форумах стала: "банк простив частину боргу, а податкова нарахувала мені податок і прийняла податкове повідомлення-рішення. Що робити?".В залежності від того що саме анулював банк, можна платити податок і не платити.

Якщо банк списав відсотки за кредит та пеню, можете сміливо не платити нарахований ДФС податок (мається на увазі податок на доходи фізичних осіб, скорочено - ПДФО). Це чітко прописано у п.п.д) п.п. 164.2.17 та у п.п.165.1.55 Податкового кодексу України. Також, якщо в 2016 році банк списав Вам суму основного боргу у розмірі 689 грн. (або 609 грн. у 2015 році), можете не платити, ізпосиланнями на вказані вище норми Податкового кодексу.

З іншого боку, бажано було б оскаржити отримане від ДФС податкове повідомлення-рішення до вищестоящого органу ДФС (в обласне управління ДФС, а якщо не задоволить Вашу скаргу - до ДФС України), а потім - у суд. Звичайно, зараз розмір судового збору дуже великий, тож можна почекати, поки ДФС сама подасть позов про стягнення Вашого боргу до суду (нехай ВОНИ платять судовий збір!) а тоді вже пояснити суду, що з Вас стягнути ПДФО не можна, бо Податковий кодекс такого не дозволяє. Але практика така, на жаль, що не встигнете Ви й оком моргнути, як до Вас прийде виконавча служба та арештує рухоме майно. Тож, все-таки краще подати самому позов про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, яким Вам нараховано ПДФО.

Якщо Вам списано пеню або відсотки, то у судовому засіданні, Ви легким помахом руки подаєте суду Постанову Верховного суду України від 16 вересня 2015 року http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/53575020 та виграєте справу. Для тих, хто не в курсі, поясню. Відповідно до ч.1 ст.244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Людською мовою це означає: "суд не буде займати позицію, яка суперечить позиції Верховного суду".

Що робити, якщо Вам списано суму основного кредиту, більшу за 50% мінімальної заробітної плати (609 грн. в 2015 році та 689 грн. у 2016 році)? Як казав мій вчитель ДПЮ: "взяти біле простирадло і повзти на цвинтар". А якщо серйозно, то є ще зачіпки, за які можна зачепитися, починаючи від того, чи Ваш банк банкрут і чи повідомив він Вас про списання боргу. Якщо, наприклад, банк надіслав Вам лист про списання боргу без повідомлення про вручення, можете казати: "Нічого не бачив, нічого не чув. Банк мій податковий агент, нехай він і платить".

Але, у будь-якому випадку я би порадила Вам звернутися до нормального юриста з податкових справ. Бо одна справа розмірковувати про норми Податкового кодексу із друзями та однодумцями, тримаючи келих із стимулюючим напоєм в одній руці, а ноутбук в іншій, і геть інша – все це розповідати у суді, де опонентом може виявиться розумний податківець-юрист (а їх в ДФС багато), і весь час витріщатиметься на Вас чорне око звукозаписуючого монстра – мікрофона…

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація