site.ua
член клубу

Ступай, болван, — ехидно прошипел ему вслед Лэмисон. — "Черный рыцарь взял мое сердце в полон" — на-ка вот, выкуси!

55 років тому світ побачила чарівна повість Д.Б.Прістлі під назвою "31 червня". Не буду переказувати її сюжет, скажу лише, що у ній присутній дуже посередній музикант на ім'я Лемісон, який був хлопцем зарозумілим і надзвичайно лінивим. На протязі всієї оповіді, різні персонажі просили Лемісона вивчити пісню "Чорний лицар полонив моє серце", і маючи змогу, помститися одному з них, Лемісон відіслав його, на зустріч неприємностям, зі словами вказаними у епітафії цієї статті (чи епіграфа? вічно я їх плутаю).

"До чого тут податки та економіка?", можете запитати Ви мене. Зараз спробую пояснити.

Весь 2015 рік Уряд (і МінФін зокрема) намагався провести податкову реформу та виполоти бур'яни в городі економіки України – спрощену систему оподаткування. Але спрощенці, як і належить всяким негативним елементам, все ще залишилися живими і процвітають (на думку МінФіна) у 2016 році.

"Непорядок", сказав МінФін, а ДФСУ зрозуміла це по-своєму та швидесенько намалювала Лист від 18.01.2016 № 1527/7/99-99-17-02-02-17, яким зобов'язала всіх спрощенців, чий дохід в 2015 році перевищив 5 млн. грн. перейти на загальну систему оподаткування. Спрощенці були в шоці – за 1 день все "перекроювати", але на наступний день ДФСУ передумала і милостиво дозволила спрощенцям, чий дохід не перевищив 20 млн. грн. і у 2016 році працювати за старою, пільговою (це слова МінФіна, не мої) системою. 20 січня 2016 року МінФін дав ДФС запотиличник http://www.minfin.gov.ua/news/view/shchodo-pytannia-zarakhuvannia-avansovykh-vneskiv-z-podatku-na-prybutok-ta-zastosuvannia-sproshchenoi-systemy-opodatkuvannia-u--rotsi?category=dohidna-politika&subcategory=podatki і сказав, що так грубо працюють лише дилетанти.

Отже, вже в січні "малі" платники податків вкотре переконалися, що завжди треба тримати валідол напоготові при нашому, так і сяючому стабільністю, податковому законодавстві і підзаконних актах. Пощастило лише тим, хто 18-19 січня 2016 року не встиг похмелитися і не помітив бурних подій тих святкових днів.

Але, якщо про першу подію люди, близькі до кіл спрощенців, щось чули, то 15 січня 2016 року так і залишилося звичайним днем, тоді як ДФС розмістило на своєму сайті дуже цікаву інформацію http://sfs.gov.ua/diyalnist-/regulyatorna-politika-/regulyatorna-politika/2016-rik/65960.html КМУ розробило "ПОРЯДОК здійснення органами доходів і зборів контролю за досягненням платниками єдиного податку другої і третьої груп (фізичними особами – підприємцями) обсягу доходу відповідно до пункту 296.10 статті 296 Податкового кодексу України" (далі – Порядок).

В перекладі на людську мову це означає: "Якщо у нас (ДФС) виникнуть підозри, що у Вас дохід більше 1 млн.грн. (а вони у нас виникнуть, не сумнівайтеся), ми будемо тероризувати Вас всілякими запитами, а потім прийдемо на позапланову документальну перевірку, або проведемо фактичну"*.

Юристи, які спеціалізуються на податковому праві Дякують Богові за надіслані майбутні заробітки (крім того, юристи-християни у церквах вишукуються у черги за церковними свічками – поставити за здоров'я та довголіття МінФіну, але так, щоб клієнти не помітили).

Ви запитаєте: "Що мені до цього?". Моя відповідь залежатиме від того, хто Ви. Якщо юрист, який спеціалізуються на податковому праві, я вже написала – багато роботи. Якщо спрощенець 2-3 груп – запасайтеся валідолом, папером А4 та ксероксом – доведеться робити багато копій. Якщо Ви далекі від податків і спрощенців, я скажу так – на Вас це також вплине.

Для маленьких містечок, де немає великих підприємств, і єдиним джерелом наповнення бюджету є малий бізнес – спрощенці, Порядок принесе негаразди. Так, Ваше улюблене кафе "Зустріч" закриється на невизначений час, а якщо і відкриється знову, то їжа там буде пахнути валідолом та корвалолом, а кухарка час від часу буде вискакувати, із качалкою у руці, у залу та верещати: "Нікого не пущу на мою кухню! Я не кладу у каструлю накладні!". Якщо кафе так і не відкриється – купляти зігріваючи напої доведеться у найближчому супермаркеті (не всі містечка мають їх, а в районних центрах ціни вищі, ніж у обласному центрі). Якщо Ви скажете – "так і треба П'янству - бой", я відповім – "проходили вже таке у 1980-их, погано закінчилося". Зрештою, не лише кафе, а й крамниці закриються – бо бюджету потрібні наповнення, а кого ще перевіряти? І доведеться жителям містечок стати на облік у фонді зайнятості, поїхати у більше місто, або жити з натурального господарства (не відомо лише з яких грошей платити за електричну енергію, телефон та податок на нерухоме майно).

Якщо Ви живете у великому місті, наслідки приблизно ті самі, що й у малому містечку, хоча не такі колосальні. Кафе не закриються, але ціни будуть значно вище. Крамниці – як пощастить. Але можу припустити, що значна частина крамниць змушена буде закритися: бо ціни на товари доведеться підняти, а конкуренцію з великими супермаркетами маленькі крамнички вигравали (і те не завжди) за рахунок менших податків. І що зробить супермаркет, коли конкуренти будуть знищені? Правильно, підвищать ціни… Крім того, коли почнеться закриття спрощенців, доведеться підвищувати витрати бюджету на безробіття, що призведе до необхідності збільшення доходів, а це – нові або підвищені податки. Податки з Вашої кишені. Так що не треба думати, що знищення спрощенців Вас не стосується…

Ще одне, у людини, яка знає, як податкові перевірки проводяться на практиці, не може не викликати посмішку аналіз впливу Порядку. Хоча, податківці казали, що їм всі премії урізали, тож затрат бюджету на перевірку не буде, затрати будуть, але потім.


Ви запитаєте, а до чого тут Лемісон з "31 червня"? Та чогось згадалося, що замість того щоб боротися із тіньовою економікою вивчити нову пісню, він помстився "кривднику"….

*Це вбачається з того, що Порядком дозволено проводити позапланову документальну перевірку на підставі п.п.78.1.1-78.1.18 ст.78 ПКУ. У п.п.78.1.1 сказано, що: Документальна позапланова перевірка здійснюється якщо отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Навіть якщо Ви надасте всі документи, які у Вас є, ДФС згадає про Інструкції П-6 та П-7 від 1965 року, і прийде поглянути: "чим тут можна поживитися". Для бюджету, звісно ж.

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація