site.ua
член клубу

Податки бувають прямі – які платите безпосередньо Ви і непрямі – які Ви збираєте з своїх покупців, перераховуєте до бюджету, але не оплачуєте зі своєї кишені. Тобто, якщо Ви - суб'єкт господарювання. Якщо Ви найманий працівник, то Ви платите і прямі податки – податок на доходи фізичних осіб і непрямі – купуючи товари, наприклад у супермаркеті.

Знаю, знавці податкового права подумали: "ну і навіщо ти нам ці основи основ пишеш?", а ті, хто з податками не стикається (бо злобна бухгалтерка податки рахує і знову декілька копійок собі зажала) подумали: "На біса нам ті податки, там ціни на нафту та долари скачуть". Але податки є важливою стороною нашого життя, і якщо ми не розберемося у них, то будь-які політики і посадовці зможуть розказувати нам дурню, а ми їм віритимемо (або не віритимемо – в залежності від світосприйняття).

Отже. Якщо підвищують ставки на прямі податки: податок на доходи фізичних осіб (ПДФО), податок на прибуток підприємства, податок, який сплачується на спрощеній системи оподаткуванняабо податок на нерухомість, ми всі знаємо, що це означає.

Підвищення ПДФО означає - менше грошей у кишеню бідняків та: "ха-ха-ха, так їм і треба, тим буржуями, будуть платити так само, як і я – чесний працівник та сумлінний платник податків".

Підвищення податку на прибуток підприємств означає – ура! Ці фірми і так підвищують ціни, трохи поділяться із пенсіонерами та каліками (те, що пенсії платяться з іншої статті доходу бюджету – з єдиного соціального внеску – ми, звичайно до уваги не прийматимемо – головне покарати директорів фірм, бо нещодавно "мій директор", зробив "мені" зауваження. Ну, а те що постраждає не директор, а власник фірми, то таке. Доволі часто вони збігаються в 1 особі – будуть знати як бути в двох іпостасях одночасно). До речі, дехто з власників фірм вкладає гроші з прибутку у бізнес. Тобто, при підвищенні ставки з податку на прибуток підприємства, фірма не створить нове робоче місце, зате держава (за ці кошти) зможе поборотися із безробіттям шляхом випуску 10 тис. примірників брошур "Безробіття: ефективні шляхи його подолання" (але ж і пощастить тим, хто займається виробництвом брошур!).

Ну, і покарати спрощенця (підвищити йому податки) – то святе діло. Бо МінФін за кожного Уряду розтлумачує нам, що спрощенці то – "внутрішні офшори". А те, що вони платять 5% від того, що "заходить" на їх рахунок у банку, а не з різниці доходи-витрати (як платники на загальній системі оподаткування), то їх власні проблеми не треба бути "такімі умнимі". До речі, порахуйте, що для Вас персонально вигідніше – платити 5% з всієї Вашої заробітної плати, чи 18% від того, що залишиться, коли Ви витратите свою ЗП на оплату комунальних послуг, придбання їжі, ліків, витрат на транспорт. І як?

Про нерухомість я багато писати не буду. Ті, у кого немає землі, а квартира менше60 м2, скажуть, що такий податок необхідний, бо треба ремонтувати дороги, фарбувати дитячі садочки, влаштовувати різні місцеві заходи культури. Ну, а ті, у кого є земельна ділянка і/або квартира більше 60м2, будуть у не такому оптимістично-святковому настрої.

Непрямі податки - субстанція дуже специфічна і хрустка. Зараз я не буду детально зупинятися на податку на додану вартість (ПДВ), або на акцизному податку, бо люди по ним цілі дисертації пишуть. Скажу лише от що. У Податковому кодексі України – найхамелеоністому законодавчому акті країни – вказано, що платниками ПДВ є особи зареєстровані, як платники ПДВ. І багато розумних людей, вірить що це так. Насправді, суб'єкти господарювання, які зареєстровані платниками ПДВ, перераховують гроші – ПДВ - до бюджету, при цьому платять досить малу частину податку (в залежності від специфіки діяльності, звичайно), порівняно із кінцевим споживачем.

Зараз я приведу приклад (знавці податкового права, будь-ласка, не читайте це, бо Ви знудитеся).

Отже, супермаркет придбав тортик (або зубну пасту, або що Вам більше до душі) за 120 грн. за 1 штуку. (з них, вартість тортика - 100 грн., 20 грн. – ПДВ). Витрати на: доставку, оренду приміщення (або землі), заробітну плату працівникам (із всіма нарахуваннями), амортизація та інші витрати, склали для нього - 8 грн. Рентабельність супермаркет оцінив у 70 копійок. Загальна вартість становитиме 100+8 +0,70 = 108,70 грн. крім того, супермаркет є платником ПДВ, отже кінцева ціна для Вас становитиме 130,44 грн. = 108,70 грн. (сума ціни тортика без ПДВ) х 1.2 = 130,44 грн. (з яких 21,74 грн. – ПДВ).

Тобто, Ви заплатите до бюджету 21,74 грн. ПДВ.

А скільки заплатить супермаркет?

Оскільки, при придбані тортика, супермаркет заплатив постачальнику 120 грн. і отримав податкову накладну, що підтверджує його податковий кредит з ПДВ (для тих, хто вперше в житті читає це словосполучення – його НЕ беруть у банку), то супермаркет перерахує до бюджету на (120:6 = 20 грн.) 20 грн. ПДВ менше. Тобто, Ви платите 21,74 ПДВ, а супермаркет перераховує 1,74 грн. до бюджету за цією операцією (решта 20 грн. ПДВ сплачена супермаркетом постачальнику, який теж перерахує ПДВ до бюджету, із врахуванням вже свого податкового кредиту). Але при цьому, прибуток супермаркету становитиме 70 копійок, з яких 13 коп. він перерахує до бюджету.

А якби ПДВ становило 15%?

Залишимо ті самі умови. Але, придбання тортика супермаркету коштувало б 115 грн. Тоді б ціна для Вас становила б, не 130,44 грн., а цілих 125,06 грн. Ви б тоді заплатили до бюджету ПДВ у розмірі 16,31 грн.

А тепер скажіть, що для Вас було б краще, підвищення заробітної плати на 12-15%, чи зниження ставки ПДВ, що спричинило б падіння цін на майже всі товари?

Про акцизний податок я зараз не буду. Там все ще складніше ніж із ПДВ.

Отже, треба пам'ятати, що не лише підвищення податку на доходи фізичних осіб торкається Вашої особистої кишені, але й підвищення ПДВ та акцизу – непрямих податків, які Ви, нібито, не платите.

А якщо Ви хочете взагалі не платити податки Державі Україна, Вам доведеться оселитися у важкодоступній печері і жити з збиральництва, адже, використовуючи транспорт чи електроенергію, Ви платите ПДВ та акциз (якщо звичайно Ви їх купляєте, а не цупите).

P.S. Прихильникам теорії про те, що найважливіше – бюджетні надходження, а зниження податків зменшує доходи бюджету, скажу таке. Особисто для мене, головне - підвищення купівельної спроможності громадян (тобто мені хочеться, щоб наші громадяни купляли більше: смаколиків, нових чобіт, а може й поміняли стару Ладу-калину на подертий фольксваген). Підвищення доходів бюджету хвилює лише Уряд, бо він доходи розподіляє і через них контролює бюджетників…

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація