site.ua
член клубу

Здавалося б - питання риторичне, і тим не менш.

Всі великі релігії стверджують, що головне в людині - совість. А раз це головне для людини, то це є головним і для держави. Але сьогодні парадокс полягає в тому, що держава, в якій економіка вважається базисом, приречена загинути економічно з усіма витікаючими наслідками. В такій державі економікою керують не професійні економісти, а ідеологи від економіки, які пробираються через партійні квоти. Приклад - розвал СРСР (і перш за все, економічний розвал), де все було ідеологізованим, починаючи від економіки, і закінчуючи літературою і мистецтвом. Та, що СРСР, подивіться на сучасну Україну. Куди не глянь, скрізь ідеологізовані міністри, губернатори і всі, кого вони призначають навіть в реальному секторі економіки і силових структурах.

«Базисом людини і людського суспільства є совість, а економіка одна з найважливіших надбудов» - так, наприклад, вважає Ф.А. Іскандер. Він же стверджує, що економічне диво розквіту Німеччини після Другої світової війни пояснюється тим, що розбуджена совість німецької нації стала могутнім фундаментом економічного і духовного відродження, коли в мільйонах німців «заговорила совість» про скоєне під час війни, і ними в тому числі.

Розбуджена совість - дійсно грандіозне джерело людської енергії. Потрібно зауважити, що навіть людожерські держави, як і олігархи, ніколи не заперечували совість, а просто маніпулювали нею в своїх інтересах.

Але чи можна сьогодні будувати державу совісті в країні, де "для одних перл дрібний, а для інших суп рідкий", а кожен другий (третій) - крадій? Економіка без совісті - це звіринець з відкритими клітинами! Спробуйте поставити запитання про совість нашим олігархам і не дивуйтеся тому, що вони дадуть відповідь, тому що "податки і борги платять тільки дурні (або слабаки)", "людина людині .." і т.д.

Але саме тому, що ми дійшли до самого дна, нам потрібна якась опора, щоб відштовхнутися і піднятися. І такою є остання надія - совість. А якщо не совість, то що?

sergey.zelinsky
Sergey Zelinsky

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації