«Я люблю в бездарных их смелость, их мужество, их четкую политическую ориентацию, их ясные взгляды и огромную увлеченность. Я только ненавижу их работоспособность».
М. М. Жванецкий.

Цей ефект був експериментально підтвердженим майже 20 років назад в США на кафедрі психології Корнелльського університету Девідом Даннінгом і Джастіном Крюґером. Теоретичною основою для їхньої гіпотези були спостереження Чарльза Дарвіна: «Невігластво частіше народжує впевненість, аніж знання" і Бертрана Рассела: «Одна з неприємних властивостей нашого часу полягає в тому, що ті, хто відчуває впевненість, — дурні, а ті, хто володіє хоч якимись уявою та розумінням, сповнені сумнівів і нерішучості».

Суть ефекта Даннінга-Крюґера полягає в тому, що люди із невисоким рівнем інтелекту, недостатньою кваліфікаційною підготовкою та вузьким кругозором не мають здібностей для того, щоб зрозуміти: рішення, які вони приймають, - помилкові, а талантів, якими вони себе наділяють, у них немає. Натомість у талановитих людей спостерігається зворотний ефект: вони добре розуміють, наскільки складними є закони реальності та наскільки широким є поле знань, які у перспективі можна опанувати. І це приводить їх до заниження власних здібностей та недооцінки своєї ролі в суспільстві.

Крім того, Даннінг і Крюґер установили, що профани не тільки переоцінюють свою компетентність, але й демонструють нездатність адекватно оцінити фахівців із високим рівнем кваліфікації в такій самій сфері діяльності.

Є багато підтверджень цього ефекту, в тому числі і серед лікарів, що підтверджують самі автори. У 2000 році робота американських вчених була нагороджена Шнобелевською премією. Відомо, що такою премією нагороджують за незвичайні і дотепні дослідження, щоб привернути увагу і інтерес людей до науки, медицини та технологій.

Але якщо звернутися до українських реалій і перебрати по одному членів уряду та парламенту, то буде 100%-е підтвердження наукової теорії. Може запросимо Даннінга і Крюґера в Київ, заміть Трампа.

sergey.zelinsky
Sergey Zelinsky

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації