site.ua
член клубу

Нещодавно від одного свого знайомого я почула: ну, хоч у Конституції прописано, та безплатна медицина була ще при Радянському Союзі!

І здавалося обивателям, що навколо тоді були люди якщо не тотально щасливі, то принаймні здорові.

А знаєте, чому це були іллюзії?

Безкоштовним був найнижчий рівень медицини. Так, виклик "швидкої", збита температура, вирізаний апендикс чи видертий зуб теж входили в цей рівень. Але якщо виникала потреба не просто видерти зуб, а поставити "коронку" чи "мостик", то відразу ж страждалець мусив усвідомити, що вирішити питання можна у приватному порядку. Золото через зубних техніків проходило кілограмами - і хоч щось, та налипало до пальчиків.

Були досягнення вчених - але не можна сказати, що вони працювали потоковим методом. Це зараз можна перекроїти за тиждень морду, цицьки й жопу, а заодно поміняти нирку. Тоді доступ до кращих фахівців, світил медицини був дуже обмеженим. Не все вирішувалося й грошима. А зараз - мої знайомі, мама-вчителька, тато-будівельник - можуть дозволити поїхати в Київ, зробити дитині операцію на серці. Так, борги віддавали потім рік, якщо не бульше. Але - коли більш доступною стала ця послуга?

Знаєте, хтось скаже, що з тих пір медицина зробила купу купезну кроків уперед, тому й доступно...

Тож я розкажу про найголовніший аргумент, чому у Радянському Союзі зі складними захворюваннями не боролися.

Бо тяжко хворих людей можна було вибракувати. По всьому Союзі у невеликих містечках було натикано безліч інтернатів, у яких мали перебували інваліди різних профілів. Сліпі, глухі, з вадами опорно-рухового апарату і так далі. Мати завжди може народити нову дитину - здорового будівельника комунізму.

А були ж ще інтернати для інвалідів Великої Вітчизняної війни!

Ці заклади були розкидані подалі від мегаполісів, тому про реальні масштаби проблеми мало хто думав.

Хворі мають тихенько помирати, не заважаючи іншим радіти життю - такою була основна ідея.

Зараз прокляті капіталісти розробили купу методик, як адаптувати людей з обмеженими можливостями до нормального життя. Вони оперують, лікують, реабілітують... А ми відстали! Безнадійно! І можна сподіватися тільки на те, що в умовах ринкової економіки попит народить пропозицію - і досягнення світової медицини стануть доступними й для нас. Так, за гроші.

Бо усі ми люди. І в усіх нас мають бути діти й онуки. І не всі зараз готові грати в радянську рулетку зі своїми дітьми - або буде здоровим і щасливим, або - що не бачиш, те не вадить...

olena.belinska
Олена Белінська

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації