Прихильник Дональда Трампа, відомий як Шаман з QАnon, у Капітолії. 6 січня 2021 року

Фото: Радіо Свобода


У Західних державах, включно з Європою, триває масова вакцинація проти коронавірусу. В Україні ж «вакцинують» тільки текстами сумнівних стратегій, гучними заявами та обіцянками.А щоб розширити базу для потенційної вакцинації дозволяють ресторанам працювати усю новорічну ніч.Це при тому, що статистика захворювань дивно падає, а госпіталізацій і смертей не просідає.


Офісу президента у своїх заявах треба піти далі. Розповідати не лише про історичні твіти Мендель чи фейкові цифри про підтримку «великого крадівництва». А й заявити, що голова КСУ Тупицький, ОАСК Вовк, а також Венедіктова з Татаровим – то зразки доброчесності, гідності і реформ.Бо не щодо усіх них лунають усі ці схвальні оцінки. Треба доопрацювати.


Влада Зеленського всупереч своїм обіцянкам суттєво підвищила тарифи на газ та електроенергію для українців. Думаєте лише, щоб задовільнити олігархічні та кланові інтереси? Не тільки. А ще щоб під час усіх свят українці не забували, що 2021 рік з нашими політиками усіх партій не буде нічим кращим за 2020 рік. Нема чого під час пандемії страждати лише ФОПам і бізнесу. Страждати мають усі співгромадянами. Щоб не сталась якась дивна ситуація і рейтинг влади не почав рости, а її псевдококурентів з ОПЗЖ і ЄС, судячи по місцевим міцним коаліціям і відсутності будь-яких реальних карних справ і процесів, не почав падати.Щоб Мендель могла нас рятувати твітами, президент словами з відео, а парламент, уряд і усі інші держоргани «корисними для суспільства рішеннями». А ще все це може для траншу МВФ, який нам чомусь так ніхто і не дає.


Карантин вихідного дня на думку влади був настільки ефективним, що його скасували. Ситуація з коронавірусом в Україніна думку влади настільки покращується, що січневий жорсткий локдаун вирішили не скасовувати.Схоже на якісь жарти з комедійного шоу? Та ні. Реальність теперішнього життя. Тому далі очікую, що завдяки зменшенню кількості тестів в нас статистика заражень впаде до повної перемоги над Covid, влада заявить що країна більше не потребує жодних вакцин і весь держбюджет можна кинути на утримання чиновників та дороги. Але ж без вакцини українці помиратимуть? Цю статистику теж можна підкрутити, щоб ковідоідіоти стверджувати, що ніхто не помирає і то все всесвітня змова. Навіщо так страждати під час вирішення проблем, якщо можна просто заявити на рівні держполітики, що не існує Covid, Татарова, народу?


Сумнівний указ Зеленського про відсторонення голови КСУ Тупицького міг би мати хоча б часткову легітимність, якби президент систематично не знищував свій рейтинг та довіру до себе. Тому президенту треба піти далі і запропонувати на заміну ганебному Тупицькому в КСУ одну з п'яти кандидатур:

По-перше, звільненого з РНБО за критику Зе Кривоноса. Який у 2019 році знявся з президентських виборів на користь Порошенка і чомусь досі був «у команді» президента. По-друге, Мендель, щоб та рятувала Конституційний суд і країну новини твітами. По-третє, голову МОЗ Степанова, щоб він підкручував рішення КСУ як статистику по Covid. По-четверте, авторку мем-заяв про «дітей другого сорту» та «ФОПів і 8 тисяч» Третьякову, щоб вона позбавила суддів КСУ усіх можливих пільг, премій і заробітніх плат. По-п'яте, Тищенка. За професіоналізм.


Декілька висновків про війни та маніпуляції деяких «професіоналів» у владі та деяких «професіоналів» у суспільстві на тему чергового локдауну.

Локдаун потрібен. Він був потрібен на весь святковий період, але влада «прикрутила» кількість тестів, щоб здобути електоральні бали, бо влаштувала псевдозаспокоєння, створила ілюзію підвищення безпеки та підіграла помилковим суспільним настроям, створила ілюзію зменшення рівня загрози. На відміну від України у більшості країнах Європи на свята діяли досить жорсткі обмеження, особливо на фоні поширення значно заразніших штамів коронавірусу з Британії, ПАР. Попри явне зменшення кількості тестів в Україні кількість смертей та госпіталізацій пропорційно до ситуації з тестами не зменшувалась (у грудні порівняно з листопадом кількість тестів впала на 12%, смертей зроста на 15%, а госпіталізацій зросла на 35%), що свідчить про гіршу ситуацію, аніж демонструє офіційна статистика. Я знаю людей, що не звертаються в лікарню навіть з значним % ураження легенів, тобто статистика не відповідає реальності ще й через фактор такої поведінки. Знаючи реальну картину саме тому влада і не відмовилась від локдауну, хоча це непопулярне рішення, особливо на фоні «прикручених» цифр. Розуміють ці настрої і мери, що в Тернополі і Черкасах, знову вирішили безвідповідально попіаритись на карантинному «спротиві».

Під впливом примітивної пропаганди, суперечливих рішень влади і помилкової статистики на свята люди традиційно безвідповідально поставились до дотримання карантинних обмежень, а, отже, МОЗ констатує прогнозоване підвищення кількості хворих вже з цього тижня. На свята вкотре можна було побачити як численні феєрверки не лише вбивали людей і тварин, але й демонстрували, що для деяких досі «війни нема». Так само як і для жертв безглуздих теорій змов «коронавірусу нема» чи «вакцини всіх вбивають». Так наші люди зневажають наших воїнів, медиків і здоровий глузд в цілому.

Влада однозначно не без помилок прописала постанови уряду щодо локдауну, що створило труднощі у купівлі деяких повсякденних товарів. Але від того адекватною критика неможливості купівлі шкарпеток не стала, адже, по-перше, більшість товарів без проблем можна було купити якщо не фізично (хоча і так можна), то через онлайн інструменти, по-друге, деяким шкарпетки і їм подібні товари не були потрібні місяцями, але стали чомусь дуже потрібні лише в перший день локдауну. І це при тому, що про непродаж окремих груп товарів в період локдауну було відомо заздалегідь, як і логіка рішення про дотримання конкуренції між супермаркетами і усіма іншими магазинами, що продають аналогічні групи товарів. І так, обмеження продажу окремих груп товарів обмежує мобільність людей, бо вони їдуть в маркети лише за продуктами, а не, до прикладу, за іграшками чи одягом (хоча якщо закриваються малі магазини, то скупчення людей виникають в маркетах). Але всі ці маленькі недоопрацювання та помилки використовуються противниками будь-яких карантинів, прихильниками теорій змов, щоб підривати будь-які карантинні обмеження і далі засмічувати інформаційний простір своїми «експертними позиціями». Так само, карантинні обмеження підриває і бездіяльність органів влади, що не прикривають зони очевидних порушень чи Зеленський, що без маски і соцдистанції фотографується з усіма підряд на переповненому натовпами Буковелі.


В силових подіях навколо американського Конгресу потрібно прослідкувати історичну логіку подій у світі. Не лише у США, але й інших країнах.

По-перше, традиційні влади та політики все більше через власні комерційні інтереси, помилки і злочини проти держав втрачали зв'язок з потребами людей у світі, що змінювався. По-друге, через соціальні мережі доступ до ображених традиційними політиками отримали політики нового покоління, або політики-популісти. По-третє, за допомогою теорій змов політики-популісти примножували та посилювали зростання дистанції та недовіри між їх політичними опонентами та ображеними, а згодом змогли прийти на критиці традиційних еліт до впливу. По-четверте, перебуваючи у владі, або біля влади політики-популісти продовжували використовувати помилки традиційних політиків, щоб як і традиційні політики (згадати рух "25%" в Україні), але вже під іншим соусом і з іншим рівнем агресії, почати політично, емоційно, ідеологічно розділяти суспільства, відкриваючи незагоєні історичні, культурні та світоглядні рани (як це робив Трамп). По-п'яте, на основі сформованих політичних електоральних груп фактично підштовхнули ці групи до політичних, силових чи інших кроків, серед яких не лише «електоральні Майдани», «прогулянки по Конгресу», суспільні запити за «сильну руку», авторитаризм, але й зневіри у об'єктивних знаннях, науці і заміна їх антивакцинними, сектанськими рухами чи QAnon (прихильники якої вірять, що Трамп веде таємну війну проти демократів і зірок Голлівуду, які нібито ґвалтують у підвалах дітей і поклоняються сатані). P.S. Хто у підсумку у цьому всьому винен? Збанкрутілі традиційні політики. Безвідповідальні політики-популісти. Нерозсудливі жертви «чужих війн».

Проросійська пропаганда зараз пробує маніпулювати і проводити якісь паралелі між українськими Майданами та поведінкою прихильників Трампа. Але спільного тут нічого. В українській історії Майдани ставили легітимність вище за букву недосконалого закону через справедливу мету, до прикладу, проти фальсифікації результатів президентських виборів проти Ющенка чи диктаторських кривавих дій Януковича та його команди. Трамп і його прихильники хочуть підірвати довіру і легітимність результатів чесних, а не сфальсифікованих виборів. Вони порушують не лише закон, але й легітимність рішення більшості народу. Американська система це витримує, але дає тріщини. Тому американські інституції як мінімум отримали серйозний іміджевий удар, як у США, так і у світі.

Коли піднімається дискусія, що видалення аккаунтів Трампа з соціальних мереж є порушенням свободи слова, то в умовах сучасного брехливого та агресивного світу також не слід забувати, що є різниця між свободою слова і свободою дезінформації, між свободою слова і свободою заклику до ненависті та агресії. Тому аккаунти може і варто було б лишити, але і далі блокувати дезінформаційні пости. Бо їх реальний наслідок – це померлі люди, яких використали як «пішаків». Не дивно, що захоплення Капітолію підтримало аж 45% республіканського електорату. Так само, важко підрахувати кількість жертв від дезінформаційних заяв Трампа чи президента Бразилії на тему Covid та грипу, медичних масок і іншого. А грають на усіх цих протиріччях зовнішні вороги, зокрема, у Кремлі. Від всього цього страждають і люди, і демократія з суспільством в цілому, бо демократія – це велосипед, педалі якого треба крутити постійно. І в Україні, і в США. Бо по-іншому велосипед починає падати разом з велосипедистом.


Тарифи в Україні є завищеними і грабіжницькими не перший рік та стали такими не за Зеленського. Хоча Зе свої передвиборчі обіцянки не виконав, бо замість зменшення тарифів через розслідування схем з їх формування пішов «старою стежкою», підлаштувався під олігархічні та кримінальні інтереси відповідних структур. Останні ж заяви про плани порятунку і вирішення проблеми, яку вони самі посилили, виглядають цинічно. Тим більше, влада реагує на тарифні акції протесту як загрозу для себе лише в частині тарифів на газ, а про воду, тепло та електроенергію ані слова з вуст.Дуже схожа схема з ФОПами, що нагадую відому історію з козою, коли в якості перемоги подається вирішення проблеми, яку сама влада і створила.А проблемою є не лише самі тарифи, але й усі ті хто захищають, покривають, заробляють на цих несправедливих тарифах.


Сигнали з Вашингтона свідчать, що нова президентська адміністрація США буде більш тісно і системно працювати над питанням України. Звичайно, що це не буде бажаний рівень взаємодії через помилки різних українських влад, але часи Трампа показали, що навіть окремі проросійські посмикування блокуються у інших ключових інститутах влади, зокрема, у законодавчій гілці. Нові американські обвинувачення щодо Коломойського і Боголюбова чи санкції проти Деркача, Дубінського та компанії – це лише точковий початок нового впливу. Цікавіше буде побачити хто кадрово у команді Байдена буде комунікувати українські питання і який формат взаємовідносин буде просуватись. Бо у ЗМІ гуляє інформація, що в команді будуть люди, що дуже добре знаються на питаннях України як Карпентер, Нуланд, що буде інший сильний посол.

Тим часом, за даними Bihus.Info70 українських нардепів працюють на Коломойського, ще 100 на Ахметова. Усім чудово відомо, що багато інших нардепів знаходяться у орбіті інших олігархів, як Пінчук, Порошенко, Медведчук, Фірташ та інші.Доки українські Воїни захищають нас від російського агресора на Донбасі деякі українські олігархи сприяють формуванню проросійської більшості у чинному парламенті.Можливо на Банковій вже нарешті займуться цією загрозою? Чи там це не вважають загрозою?Чи вони є частиною загрози?


«А чому саме президент має на це реагувати, а не керівництво фракції, наприклад? Дубінський – депутат» – сказав радник голови Офісу президента.

Бо президент як засновник, ніби-то лідер та основа рейтингу партії має реагувати на те, що наш стратегічний партнер США на офіційному рівні звинуватив членів фракції, що вони втручались у вибори президента США та «є частиною пов'язаної з Росією мережі іноземного впливу». Але президент, на жаль, у багатьох питаннях вибрав тактику байдужості, мовчання та бездіяльності. Чого лише вартують справи Татарова, «плівок Вовка» чи з іншої сторони справи Шеремета та виявленого «білоруського сліду». Так само президент мовчить і про зростання впливу олігархів, посилення проросійських сил, регіональну співпрацю осередків «слуг» з псевдополітичними опонентами з ЄС та ОПЗЖ, інші держкризи.

Складається враження, що глибинна держава у вигляді олігархічно-чиновницького консенсусу вже давно прийняла рішення не помічати вразливого президента встановивши визначальний вплив на ключові фігури його оточення. І ця глибинна держава оперує комерційними інтереси не зважаючи на будь-які реалії російської агресії та геополітичні реалії, на жаль, не вперше. Складається враження, що роль та вплив президента суттєво падає, він приймає все менше рішень, а все більше нагадує англійську королеву, яку лише інформують про прийняті рішення, або дають змогу затвердити прийняте рішення. Все частіше робиться вибір на користь стратегії «краще нічого не робити через страх».


Російська та китайська вакцини не можуть використовуватись в Україні не лише через геополітичні причини, але й через те, що навіть без російської агресії медично-технологічні системи відповідних недемократичних держав не можуть викликати довіру як і їх потенційні вакцинні продукти. Тим більше, ефективність китайської вакцини складає лише 60%, а російська вакцина настільки сумнівна і небезпечна, що її відмовився робити сам Путін.

Коли влада припускає можливість реєстрації вакцини держави-агресора чи закуповує мільйони доз неефективної китайської вакцини – то вони намагаються відвернути увагу від того, що в сенсі вакцинування їх політика була повністю провалена. Поки країни вже масово вакцинують своє населення якісними західними вакцинами (у сусідній Польщі вже 200 тисяч осіб станом на 10 січня) українська влада через бездіяльність ходить з «простягнутою рукою» до всіх з проханням дати «декілька вакцин як декілька гривень безхатькам». Міністр охорони здоров'я Латвії вже пішов у відставку через провал з програмою вакцинації, а в нас у відставку ніхто не йде, бо в нас такої програми ще нема. Зате вже є скандал з ВІП-вакцинуванням у Києві контрабанднимии вакцинами, що явно потребує сприяння когось у державі, адже такого типу операція потребує сприяння з митницею, зберігання, прикриттям на високому рівні.


Поки цифри у газових платіжках не понизяться на офіційно заявлені 30%, то говорити нема про що. Українські влади не заслужили, щоб довіряли їх словам. Тим більше, чинні ціни від різних постачальників наштовхують на думку, що згідно останніх рішень уряду ціни на газ для окремих груп споживачів знизяться на 0%, 3%, а 30% може буде для небагатьох. Тим більше, зниження перекладуть на плечі простих українців, платників податків, а не на олігархів. Треба дивитись «за руками».


У 2021 році ключовими темами року залишаться «подарунки» 2020-го.

До локдаунів та карантинів буде додана дискусія про країну походження, платність/безоплатність вакцин, посилення організацій «теорій змов». Слідом за охороною здоров'я на порядку денному залишиться економічна криза, протести ФОПів, триваючі податкові репресії, дискусія про співпрацю з МВФ та розгортання кампанії проти «зовнішнього управління». На фоні усіх цих подій нас може очікувати зміна уряду, зміна структури парламентської коаліції, продовження посилення впливу проросійських сил, але в той же час посилення залученості нової президентської адміністрації США у внутрішній український порядок денний. У тому числі, через таку залученість буде поставати питання про судову реформу, вирішення кризи Конституційного суду, звільнення керівників правоохоронних органів в умовах відсутності «посадок». Не менш складна дилема – це доля наближених олігархів, що особливо загострюється через те, що Зеленський підходить до екватора свого президенства, а, отже, йому потрібно починати визначатись з власним політичним майбутнім, особливо в умовах втрати контролю над командою і втратою рейтингів. Тому у цьому році нас може очікувати і всеукраїнський референдум на якусь з тем. Ще один важливий момент року – це початок функціонування закону про ринок землі.

На зовнішньому політичному напрямку увага звичайно буде обернути до сигналів з Вашингтону, політики нової влади у Німеччині, на втримання статусу-кво щодо мирного врегулювання щодо Донбасу, розвиток інших геополітичних тенденцій. У цьому році може бути добудований підсанкційний Північний потік-2. І все це при тому, що 2020 рік повністю був перекреслений «чорним лебедем» у вигляді коронавірусу. Тому, як завжди, можуть бути нові неочікувані «сюрпризи».