Фото: Радіо Свобода

 

Про сценарії потенційного російського вторгнення/відмови від нього

Є декілька сценаріїв розвитку міжнародної ситуації довкола потенційного російського вторгнення, а також форматів вторгнення/відмови від нього.

По-перше, заміна планів вторгнення на посилення спроб внутрішньої дестабілізації України, серію ударів проти економіки країни, національної валюти. Цей напрям може передбачати спроби внутрішніх провокацій на розхитування політичної ситуації; розпалювання конфлікту між владою та опозицією через спроби проштовхування різних елементів Мінську-2; застосування енергетичної блокади України спільно з Білоруссю і Казахстаном; застосування проти України інших кібербезпекових та вибухових технологій. У рамках цього сценарію може бути і збереження теперішньої ситуації, коли тривають непевні переговори, російські погрози і нагнітання щодо України.

По-друге, заміна планів вторгнення на активізацію переговорів в усіх форматах з воєнними провокаціями на Донбасі. НАТО-США та РФ вже обмінялись листами-відповідями щодо так званих «гарантій безпеки», а тому очікуються подальші зустрічі на рівні голів зовнішньополітичних відомств, делегацій та потенційно глав держав не лише щодо питань зброї, навчань, але й потенційно сертифікації Північного потоку-2. Так само, після паузи відновляться контакти з Україною у Нормандському форматі. В залежності від ходу переговорів нас може очікувати як серія раундів, які будуть стримувати ескалацію, так і потенційне пожвавлення обстрілів та бойових дій на Донбасі як переговірного засобу тиску від РФ. Якщо РФ офіційно визнає «ОРДЛО», то з однієї сторони це буде підвищення міжнародних ставок, але з іншої це буде привід усім «поховати Мінськ-2». Замість вторгнення у відповідь на відмову від російського ультиматуму Росія може розмістити ракети і тактичну ядерну зброю в Криму і в Білорусі.

По-третє, потенційні нові локальні воєнні операції. Сьогоднішнє скупчення армійських підрозділів РФ на кордонах України та на окупованих РФ територіях недостатнє для широких операцій і не факт, що широкі окупаційні операції взагалі можливі. Тим більше, в сенсі останніх постачань від США, Британії та партнерів сухопутні операції проти України для РФ завершаться неймовірними втратами. Загрозою для нас можуть бути локальні операції у прикордонних регіонах, або ракетні обстріли військових об'єктів. Але будь-який з таких сценаріїв означатиме для РФ втрати людей та техніки, нові міжнародні санкції, ще більшу підтримку України зброєю та ризики дестабілізації всередині РФ. Російські банки вже втратили на темі потенційної агресії 200 мільярдів рублів.

 

Про нові формати міжнародної співпраці у відповідь на погрози РФ

Україна та держави Європи активно народжують нові міжнародні формати співпраці під тиском військових погроз та активностей РФ.У підсумку, поступово трансформується стара амбіційна ідея «Балто-чорноморської дуги», поясу співпраці з державами між басейнами Чорного та Балтійського морів. Це альтернатива співпраці по лінії «російської залежності» з ФРН, Австрією і т.д.

На сьогодні звідси очевидно випадає Білорусь, але тепер додається Північне море. Так, вже працюють «Люблінський трикутник» з Польщею і Литвою, «Квадрига» з Туреччиною, «Асоційоване тріо» з Грузією і Молдовою, а також анонсований «УПА» з Великобританією та Польщею. За останній період ми бачимо потужну військову  підтримку від більшості з цих держав і вчора Польща включилась в процес з рішенням щодо переносних зенітно-ракетних комплексів. Також є і наповнення співпраці новим змістом. Так, сьогодні очікується підписання угоди про вільну торгівлю з Туреччиною; з Польщею домовились про побудову газопроводу для поставок з польських терміналів на березі Балтійського моря; також 5 країн, зокрема, Швеція, Канада та ін. запустили фонд для допомоги Україні. Багато що з цього є наслідком підтримки України по американській лінії.

 

Про меседжі Зеленського до іноземних ЗМІ

Прес-конференція Зеленського для іноземних ЗМІ та інформаційна ситуація довкола України зводиться до однієї нездоланної дилеми:Якщо західні уряди та ЗМІ не будуть «шуміти» на тему потенційного російського вторгнення, то їм буде тяжко обґрунтовувати для суспільств та інших держав постачання такої кількості озброєнь, розробку нових санкційних пакетів і т.д. Так зване «нагнітання» слугує і інструментом посилення–реанімації НАТО, і змін енергетичних стратегій Європи, і тиску на таких як Німеччина, і є превентивним інструментом тиску на саму РФ. Кремль прорахувався з стратегією інформзалякування Заходу, бо Захід медійно розвернув цю історію проти РФ, бо евакуація дипломатів, санкції, постачання зброї «ламають» російську гру.

З іншої сторони весь цей «шум» б'є по економіці України, курсу гривні, дестабілізує Україну і т.д.Що іноземним урядам та ЗМІ, що Зеленському тяжко і майже неможливо знайти тут баланс.Звідси і «дискусія», звідси і побічні ефекти у вигляді критики Заходу щодо тональності заяв. «Не можна сказати, що війна буде завтра чи повірте мені, будь ласка, війна буде до кінця лютого. Я ще раз говорю: вона може бути. На жаль! І давайте тут ставити три крапки. Але точно не ставити одну крапку». Виходить, що президента критикують за спробу зберегти баланс і він виявляє небезпідставну незгоду з нею відсилкою до фільму "Don"t look up".

Можливо не завжди правильними словами, але від президента України йде багато правильних і обґрунтованих меседжів як президента незалежної держави з її націнтересами. Особливо про РФ та Німеччину. Але Україна має розуміти, що і у кожній країні ще є внутрішній порядок денний з внутрішньою боротьбою за владу. У США ЗМІ конкурують за увагу глядачів, політики конкурують напередодні проміжних виборів до Конгресу США, Байден з Трампом конкурують за перспективу президентських виборів 2024 року. Нема іншого виходу як постійні консультації щодо військових та інформаційних питань. Консультації зближують позиції, публічні з'ясування стосунків останній метод.

 

Про необхідні безпекові кроки у залі парламенту

Не такі часті позитивні моменти у Верховній Раді України.Президент Зеленський прямо під час виступу підписує указ щодо контрактної армії, збільшення заробітних плат воїнів та величини армії на 100 тисяч. Також він анонсує новий формат співпраці з Британією та Польщею, який вже деякі охрестили "УПА" (Україна, Польща, Англія). А нардепи з різних фракцій виходять з заявами щодо та прапорами наших міжнародних партнерів, що найактивніше підтримують нас сьогодні в умовах воєнних погроз від РФ.

 

Про блокування російських та проросійських інформресурсів

Заблокували Youtube не лише каналів Медведчука, але й "ОРДЛО".Наступ на свободу проросійської та антидержавної пропагандоно-брехні триває.Окупаційним адміністраціям Кремля на Донбасі теж дісталось. Треба ліквідовувати не лише їх інформаційні ресурси, але й політичні структури.

 

Про вибіркове кривосуддя у темі Трухіна

Україна за попередніх президентів, за теперішнього і певно за майбутніх була, є і буде державою вибіркового кривосуддя.Вибіркового – бо кожна влада активно розслідує дії політичних опонентів і "сліпа" до дій власних соратників. Кривосуддя – бо розслідування проти опонентів майже завжди ні до чого не призводять, ніхто не сідає, бо усі ці розслідування слугують цілям політичного піару та політичних торгів. Вічна епоха брехні та безвідповідальності.

Тому ситуацію з "слугою народу" Трухіним замовчували та покривали, попри факти про його роль у ДТП, ймовірне алкогольне сп'яніння та спроби покинути місце ДТП, підкупити та тиснути на поліцейських. Те саме і з іншими "зеленими" фігурантами. Їм усім усе можна і справи не доводять до пуття навіть якщо вони мають сенс, логіку і фактаж. І мова тут не лише про справу Медведчука-Порошенка чи ТСК щодо дій влади під час окупації Криму. Мова і про обшуки в нардепа і вже екс-«слуги народу" Воронька, що перебіг до Разумкова. І обшуки на підприємствах опозиційного олігарха Ахметова у Кривому Розі. І обшуки в "преміального мільйонера" та екс-голови "Нафтогазу" Коболєва, який ніби-то фінансує декілька "навколопорошенківських" партструктур. І підозри заступникам Кличка. І затримання нагородженого орденом від Порошенка і соратника Авакова, такого собі Голубана, що ніби-то готував свіжі силові провокації під Офісом президента, а колись виконував завдання попередньої влади щодо протидії справедливій блокаді "торгівлі на крові" з окупантами. І все це за допомогою вічно нереформованих правоохоронних органів та судів.

 

Про Трухіна і коолобіг депутатів у політиці

Такі як Трухін – це тонкі ниточки, що єднають різні депутатські каденції, політичні партії та покоління.Усі ж чудово знають скільки екс-депутатів Партії Регіонів колись потрапило у БПП і скільки екс-депутатів БПП потрапило до Слуги народу.Такий український закон колообігу депутатів у політиці.Спочатку Трухін був місцевим депутатом у БПП, тепер нардепом в СН.