covid19.jpg?itok=Hyyfluz3

Якщо влада в Україні прийме рішення про запровадження надзвичайного стану на усій території, то однозначно це підтримаю (у необхідних та чітко прописаних рамках). Безвідповідальна поведінка багатьох громадян України доводить, що в нас нема іншого способу стримати значне поширення вірусу. А часу вже не залишається. Якщо поведінка громадян суттєво не зміниться, то ми ризикуємо отримати «другу Італію» з слабо готовою медичною системою.

По-перше, потрібно запровадити тотальний контроль за дотримання вимог обсервації усіма, хто приїхав з-за кордону протягом останнього місяця. Їх пересування треба відслідковувати вживу та згідно даних мобільних телефонів. Це стратегічне завдання для поліції, інших служб, сусідів. На жаль, десятки тисяч українців-туристів-заробітчан не вдалось обсервувати за «санжарським сценарієм», а відсутність належного супроводу переміщень цих людей в Україні та відсутність обсервації може стати найфатальнішим провалом Зе-влади. Бо саме з цієї грандіозної кількості людей може початись масове поширення Covid-19. В НАН України вже прогнозують потенційне зараження 22 мільйонів українців. А це завершиться не лише смертями, але й лотереєю «кого рятуємо першим?». Міжнародні дослідження говорять про потенційну смерть у всьому світі від 16 мільйонів (оптимістичний сценарій) до 65 мільйонів (песимістичний сценарій). Але ми ще можемо це змінити. Запобігти цим сценаріям.

По-друге, правоохоронні та силові органи мають бути більш активними у контролі та притягненні до відповідальності за невиконання вимог карантину. Можна лише уявити, що би було з «блокувальниками» та руйнівниками трамваїв, підпільними кафе, «любителями» возити переповнені маршрутки, продавцями «стихійних ринків» в охопленому вірусом Китаї чи західно-європейській державі. «Прийшла весна – пора виховувати недоумків та пакувати негідників». Перевірити треба гуляючу інформацію і про махінації «слуги» Радуцького. Нові обмеження щодо зупинки громадського транспорту, заборони користуватися дитячими й спортивними майданчиками, заборони дітям виходити на двір без батьків, «1 людина на 10 кв.м.» є наступними необхідними кроками. Також в магазинах треба виділити окремі спецгодини для відвідування категорії 60+ років.

По-третє, необхідно максимально розширяти базу тестування на вірус. Чим більше тестів ми зробимо, тим більше інфікованих вчасно виявимо та ізолюємо. Ефективність цього доводить досвід як Південної Кореї, так і деяких міст Італії.

По-четверте, безпека лікарів та медичого персоналу має залишатись найвищим пріоритетом. Вже відомо, що в Італії 20% медиків захворіли на коронавірус. Це означає необхідність забезпечення їх захисними костюмами та іншими «щитами».

По-п'яте, важливо усім бути чесними. Владі відверто говорити про гостроту ситуації та ризики. Місцевим владам, чиновниками, медикам відверто говорити про труднощі та необхідності з центром. Людям бути чесними між собою.


Вже щодо трьох народних депутатів України є ризики зараження коронавірусом, а, отже, має бути напрацьований механізм прийняття рішень Верховною Радою у режимі відеоконференції чи скайп-режимі.Таке вже нещодавно успішно практикував в рішенні щодо НАТО, до прикладу, Сенат Іспанії.Також голоси можна збирати в якийсь спосіб заздалегідь.Є навіть ідея провести засідання на республіканському стадіоні з соцдистанцією.

Народні депутати частіше за інших громадян подорожували останнім часом за кордон і вони з вищою ступіню вірогідності є носіями вірусу. Ми не можемо допустити паралічу законодавчого органу в період пандемії та війни.


Держава має приділити увагу питанню тварин в контексті коронавірусу.

По-перше, усі ветклініки та ветаптеки мають залишатись відкритими. Ми не можемо допустити порушення строків вакцинацій та прийому медикаментів.

По-друге, досі нема чіткої відповіді чи можуть бути домашні тварини носіями вірусу, отже, власники мають подбати про безпеку. Після прогулянки проводити обов'язкову дезінфекцію та ретельне миття лапок. Уникати контактів між тваринами, тварин з іншими людьми, тварин з небезпечними поверхнями.

По-третє, у разі запровадження надзвичайного стану вигул собак має бути однієї з чотирьох можливих причин виходу на вулицю на мінімально можливий термін.


Коронавірус є великою загрозою для демократії та великим подарунком для авторитаризму. Дилеми вибору між життям та свободою, економікою та життям загострююються.Багато хто вже не зовсім аргументовано починає захоплюватись авторитарними режимами, що ніби-то ефективніше долають вірус. Це якщо порівнювати Європу з Китаєм, але не якщо порівнювати Китай з Тайванем, Японією чи Південною Кореєю. Але тенденція зрозуміла. У часи глобальних смут одним з найбільших ризиків є посилення радикальних, ультракрайніх у поглядах рухів, що накладається на запит «сильної руки». Так, фельєтонна епоха з «Веймарською воронкою» закінчилась фашизмом у Німеччині, а у 21 столітті ми можемо скотитись до занепаду лібералізму та цифрової диктатури.Це не означає, що не потрібні тимчасові жорсткі обмежувальні заходи, включно з потенційним надзвичайним станом. Це означає, що все це не має стати хронічним.


Дві великих медичних трансформації через коронавірус в Україні.

Нарешті Героями країни та суспільства стануть Медики. Вони приєднаються до Захисників-Військових як бійці не менш важливого медичного фронту.

Нарешті урядовці, депутати, чиновники зрозуміють, що сфера охорона здоров'я надважлива. Чому? Бо саме українські лікарі і українська медична система будуть їх рятувати. Вони не зможуть втікти до своїх закордонних фешенебельних лікарень через наявні обмеження. Вони відчувають на собі весь смак і жалюгідного стану системи, і нелюдських умов українських лікарень. Відчують на собі весь смак власної бездіяльності, корупції, недержавності в умовах безоплатної національної системи медичного обслуговування. Відчують на собі «подих ненависті» через низькі зарплати лікарів. Коронавірус зрівняє пацієнтів не лише у статусі, але й можливо і частково у світоглядному сприйнятті.


Ситуація з коронавірусом у світі погіршується. Ключові держави світу суттєво посилюють обмежувальні та надзвичайні заходи. Українська влада разом з великою кількістю громадян продовжують забавки у «політичній пісочниці».

ВООЗ фіксує прискорення поширення вірусу: перші 100 тисяч осіб захворіли за 67 днів, другі – за 11 днів, треті – за 4 дні, і четверті 100 тисяч – лише за 3 дні. Вчора в Італії знову померло 743 особи (менше 600 поки не падає). Вчора у Іспанії померло 680 людей (декілька днів там понад 400-500 померлих). Вчора у США зафіксували понад 11 тисяч нових випадків зараження. Національні погані рекорди показує Німеччина, Нідерланди, Британія і багато інших.

Лише за два дні нові і значно жорсткіші за Україну заходи ввели Британія, Франція, Нідерланди, Польща, Молдова, Індія та інші країни. Британці зобов'язані перебувати вдома, виходячи на вулицю тільки в крайніх і чітко визначених випадках, заборонені будь-які збори у складі понад 2 осіб, закриті дитячі і спортивні майданчики та релігійні установи. У Франції обмежити вихід з дому, заняття спортом на вулиці, закрили ринки під небом. Нідерланди заборонили громадські зібрання до 1 червня, також обмежений вихід з дому, все закрито. В Польщі теж обмеження на пересування, збори не більше двох осіб. В Молдові заборонили прогулянки в парках та громадських місцях, АЗС заборонено продавати їжу. В Індії тотальний трьохтижневий карантин.

Що в Україні? Перевага політичних кон'юнктурних позицій в питаннях обмежувальних заходів замість державницької позиції. І у владі, і в опозиції, і в суспільстві. Народні обранці так забоялись коронавірусу, що доводиться переносити засідання ВР і прийняття критично важливих рішень. Ключовий у цей час міністр охорони здоров'я, як кажуть деякі нардепи-«слуги", робить п'яний розіграш перших осіб з індивідуальним псевдокоронавірусом. Згідно з опитуваннями 15% українців не дотримуються вимоги виходити з дому у крайній необхідності. 47% не одягають масок у громадських місцях. 20% не уникають близького контакту з людьми. 20% користуються громадським транспортом. 37% не використовують антисептики. 55% проти посилення карантину (40% за). Відповідальність за все це нестимуть усі прихильники "слабких варіантів".


Засідання ВРУ треба збирати як можна швидше. Вірус і страх шириться між депутатів так швидко, що ми маємо ризик втратити дієздатний парламент.

По-перше, треба прийняти закон про проведення засідань онлайн, скайпом, відеоконференцією. У іншому випадку парламент не зможе ухвалювати рішення.

По-друге, якщо ніхто в країні не готовий взяти на себе відповідальність та виносити на обговорення питання надзвичайного стану, то влада на усіх рівнях має прийняти рішення про посилення карантинного режиму як на Заході. Якщо заходи не посилити як в країнах Європи, то "відгребемо усі".

По-третє, треба прийняти "антиколомойський закон" щодо заборони повернення банків колишнім власникам, щоб відкрити шлях для фінансової допомоги МВФ. Між Коломойським і МВФ Зеленський змушений обирати МВФ.

По-четверте, якщо історія з п'яним розіграшем міністра охорони здоров'я Ємця є правдою, то його треба відправити у відставку і замінити головним санітарним лікарем. У свою чергу, заповнити вакансії міністра енергетики та інші позиції.

По-п'яте, звичайно ж, потрібно прийняти пакет економічних законопроектів з метою підтримки українського бізнесу та соціально незахищених громадян. Мова і про зміни до бюджету, соціального законодавства, економічних стимулів.


В умовах карантинних обмежень необхідно підтримувати український бізнес. Але малий і середній бізнес, а не олігархічно-феодальні бізнес-структури.Новий "мозковий центр" має бути не "ахметівським лоббі", а справою усього бізнесу.

Сам факт зустрічі Зеленського з олігархічним бізнесом не є проблемою. На ній президент мав і нагадав олігархічному класу, що пора віддати частину заробленого в країні на медичні та інші потреби. Поки що олігархи роблять деякі несуттєві для них мільйонні подачки. Але запропонована президентом феодальна схема розподілу українських областей на олігархічні сфери впливу ні в які ворота не лізе. Криза – це час пожертви олігархами, а не їх посилення. Те саме стосується і їх бізнесів, що в часи пандемії не мають отримувати жодних пільг. Від удару по інтересам Коломойського на користь Ахметова в частині підвищення мит на електроенергію та вугілля з РФ – нам ані холодно, ані жарко. Хай між собою розбираються, поки це не стосується інтересів українців. Але інтереси олігархів, до прикладу Коломойського в питанні "Приватбанку", не можуть стати перепоною для отримання нами необхідного траншу МВФ.

Всі чудово розуміють, що затяжний карантин може спричинити глибокі економічні та соціальні наслідки, а тому треба превентивно діяти проти ризиків зростання безробіття, закриття фірм чи колапсів в окремих сферах. На фоні кредитних виплат, недозбору бюджету, зменшення надходжень від заробітчан. Бізнес та соціально незахищені мають отримати компенсації та стимули. Пенсії та соцвиплати мають бути підвищені, злочинне завищення цін на продукти контрольоване АМКУ та іншими, податкові та кредитні пільги та канікули мають бути розширені (у тому числі, зниження податкового навантаження на оплату праці та депозити, звільнення від ПДФО та ЄСВ непрацюючого бізнесу, що зберігає заробітні плати), облікову ставку НБУ варто знизити, запровадити безвідсоткову "Позика COVID" для простоюю чого бізнесу, переглянути акцизи за енергоресурси і т.д. І без МВФ тут обійтись фактично неможливо.


Кабмін продовжив карантин до 24 квітня. З огляду на теперішню епідеміологічну ситуацію в Україні і світі – це цілком правильне рішення. Не тільки тому, що обмеження зачеплять Великодні свята, але й тому, що стримання поширення вірусу – це поки єдина можлива для нас короткострокова стратегія. Але у владі також мусять зрозуміти, що це може бути останнє подовження карантину. Цей місяць – це час для напрацювання нової гнучкої стратегії.

Тим часом у світі: Кількість смертей від коронавірусу перевищила кількість смертей під час пандемії свинячого грипу у 2009-2010 рр. За дві доби в Іспанії померли рекордні 738 та 656 людей, у Франції рекордні 240 та 231 людина відповідно. В Італії за добу померли 683 людини. Ще 247 людей померли в США. Румунія запровадила жорсткий карантин, людям дозволено виходити з дому тільки щоб купити їжу, ліки, піти на роботу чи у випадку надзвичайних ситуацій. Уряд Ізраїлю розпорядився закрити всі синагоги, мечеті та церкви, також там діє заборона виходити з дому на більш ніж 100 метрів, за виключенням "закупок".


Люди цілком праві, коли кажуть, що тривалий карантин швидко спричинить брак грошей у великої кількості людей. Комусь зменшать ЗП (23% компаній), когось звільнять (14% компаній), чийсь бізнес закриється (6%).

Але люди мають розуміти і ще дещо: якщо не вжити усіх необхідних обмежувальних та карантинних заходів протягом ще одного місяця, то економічна ситуація буде у перспективі ще гірше, люди будуть ще біднішими і будуть мати ще менше роботи та бізнес-можливостей. Економіка загинається від обмежень карантину. Але ще більше вона загинатиметься в умовах широкого поширення вірусу з більшою смертністю, що саме по собі запустить усі самообмеження.


Великодні свята будуть дуже важливим тестом для країни. Зрозуміти, що в умовах поширення пандемії необхідно залишитись вдома, не практикувати загальносімейні застілля чи походи в гості, долучитись до релігійних обрядів онлайн – це довести наявність відповідальних та раціональних громадян.Лідерство у цьому питанні мають зайняти церковні ієрархи, що мають закрити двері храмів у цей період (як це, до прикладу, зробили в Ізраїлі та деяких інших країнах), та держава, що має створити усі умови для гідного ізольованого святкування (гарна ініціатива про "Великдень вдома").