bf42ede-screenshot-2-original.png

Фото: Українська правда


Грубі порушення на довиборах на Прикарпатті, що вплинули на результат голосування та дискредитують вибори як найважливіший демократичний інститут – це менш важливо, аніж помальовані двері Офісу президента?

Президентські та парламентські вибори 2019 року і місцеві вибори 2020 року попри усі загрози не мали систематичних порушень, що фундаментально викривили результати голосування. Це був важливий здобуток. Цей здобуток не має бути знівельований, бо спочатку Зеленський дружив, а тепер потрохи свариться з Коломойським і намагається «прихлопнути» його кандидата. В нас і виборча система і законодавство «діряві» иа нових «пробоїн» не потребують.

У коментарі для Гал-Інфо відзначив: «Ці вибори були дуже скандальними, ми побачили все: був дуже тривалий підрахунок голосів, під час якого лунало багато взаємних звинувачень між кандидатами, зникали члени ОВК, було мінування, великі проблеми з підрахунками. 8 днів без перерви люди мали працювати. Ми бачили десант народних депутатів, які сумнівно себе поводили, вимагали деяких кандидатів ставати на коліна, вилучали посвідчення у журналістів. Були і спецпризначенці, ми бачили також штучну заміну голови ОВК.

Загалом багато було речей, які ставлять під сумнів результати цих виборів. Потрібно, щоб правоохоронні органи провели розслідування всіх обставин, з'ясувати потенційно можливі шахрайські дії з документацією, з виборчими бюлетенями, зі спотворенням результатів виборів, оскільки досить багато даних про те, що такі випадки були. Багато з цих випадків вже стали предметом судових оскаржень, щодо деяких з них тривають судові процеси. Щоб не підривати довіру до виборів, як головного демократичного інституту, і загалом щоб була довіра до новообраного депутата, треба розслідувати всі порушення. Це дасть можливість у майбутньому запобігти таким порушенням.

Щодо повторних довиборів, я думаю, це малоймовірно. В історії України були такі випадки, але це було не суто юридичне, а політико-правове рішення, і це були загальнонаціональні вибори. Щодо місцевих виборів, то навряд чи таке буде. Мова йтиме швидше за все про перерахунок на окремих дільницях. Судові процеси тривають, позовів справді багато і вони подають доволі оперативно, бо партії влади хочуть якомога швидше оголосити себе переможцями і закрити це питання. Проте процес ще триває».


Судячи по останньому рішенню РНБО щодо «ТОП-10 контрабандистів» за 2021 рік ми дізнаємося переліки і ТОПи непокараних злочинців чи ворогів держави за усіма статтями кримінального та адміністративного кодексів. Шкода, що від цього економічна шкода від їх злочинів нікуди не зникне, а вони традиційно уникатимуть реальної відповідальності за скоєне.І, звичайно, у рішеннях будуть виключення для тих, хто залишається складовою влади.

З таким ставленням до законів, корупціонерів і злочинців в Офісі президента можуть не дивуватись, що Байдена та США телефонуватимуть в Україну лише, щоб надіслати сигнал Путіну у відповідь на його агресивні військові дії.


Ставлення багатьох українців до коронавірусу можна описати аналогією: тонутимуть у водоймі; відмовлятимуться від рятувального кола, бо води ніби-то не існує чи бо рятувальні кола ніби-то небезпечні; вже будучи під водою востаннє висунуть руку і покажуть усім середній палець.

І не переконують їх, що Україна вже 4-та у світі за щоденною смертністю від Covid-19, що стабільно складає понад 400 осіб. І що дуже мало залишилось до колапсу медичної системи через дефіцит обладнаних ліжко-місць, яких за заявами МОЗ вже більше не ставатиме. Але багато українців ж «найрозумніші». Вони готові померти чи поставити в смертельне положення рідних і оточуючих, щоб довести власну дурість, щоб демонструвати інфантильний та дитячий «спротив системі/батьківському контролю» підвищуючи занижену життям самооцінку.


РФ та Путін чудово розуміють, що широка сухопутна військова операція проти України обернеться великими кадровими та міжнародними втратами. Якби вони готувались до чогось більшого, аніж локальне загострення, то вони б певно, перекидали інші типи військ. Росія розуміє свої потреби втримати впливи у Європі, добудувати «Північний потік-2». А тому демонстративне перекидання військ, загострення риторики про «Росія готова стати на захист жителів Донбасу» та звинувачення в чомусь України має поки психологічно-політичні мотиви.

Російський агресор грає м'язами: 1) щоб посилити геополітично-переговорні позиції з новою президентською адміністрацією США. 2) Щоб налякати лідерів Європи, сіяти серед них та між ними та Україною розбрат. 3) Щоб налякати президента Зеленського, який почав поки несистемний, але інтенсивний наступ на проросійські сили в Україні. 4) Щоб вчергове змусити Зеленського переводити акценти внутрішньої політики на тему миру, дискусії про проросійські пропозиції з реалізації Мінських договорняків. Протягом останнього часу українська делегація ТКГ все активніше і гучніше протидіє відвертим російським провокаціям на різних майданчиках, що повністю не влаштовує Кремль. 5) Щоб нагадати росіянами про купу «зовнішніх ворогів» і політично їх мобілізувати.


Верховний суд України та Європейський суд з прав людини з різницею у два тижні видали рішення, що узаконюють «наступ на антивакцинаторів». ВСУ визнав законним відсторонення дітей без щеплень від навчання, а ЄСПЛ визнав правомірним адмінпокарання батьків за відмову від вакцинації дітей.

Світова медична наука розвивається шаленими темпами. Діти не мають страждати через те, що деякі батьки на рівні знань застрягли у «печері» чи Середньовіччі чи що їх розуми поглинають сучасні теорії змов. Люди мають отримувати найкращі з доступних медичних послуг, а здоров'я не має бути жертвою того, що хтось більше вірить гадалкам, міфам чи народним «цілителям» чи що хтось не має достатньо знань, щоб зрозуміти що таке вакцини чи ліки.


Ще два політичних тижні на межі березня і квітня подарували чергові електоральні бонуси та укріплення лідерства Зеленського та Слуги народу.

У порівнянні з попередніми рейтингами партій найбільше виросли «слуги» на 2,1% та Батьківщина (+0,5%). Найбільше впали за зазначений період «Голос» (-0,9%), За майбутнє та партія Гройсмана (-0,7%). Падають і інші парламентські партії як ЄС (-0,4%), ОПЗЖ (-0,6%). Серіал РНБО та обігрування ситуації навколо Стерненка дає самі такі політичні плоди з перерозподілення електорату. Конструкція рейтингів чітко вказує, що Банковій нема жодного сенсу навіть думати над сценарієм дострокових парламентських виборів.

Дещо інша ситуація з президентськими рейтингами. Найбільше за зазначений період завдяки своєму політичному нейтралітету виріс Разумков (+1%) та Ляшко, якого продовжують розкручувати в Ахметова (+1,2%). Зростають через збільшення телеаудиторії після закриття каналів Медведчука позиції Мураєва та його партії «Наші», що сигналізує про нову політичну загрозу. Майже не змінились рейтинги в Зеленського (+0,2%) та Тимошенко (+0,3%). Падають рейтинги в Порошека (-0,8%) та репрезентанта ОПЗЖ Бойка (-0,7%).

Показова і соціологія щодо другого туру. Зеленський перемагає усіх, а Порошенко програє усім (навіть Бойку). Якщо додати до цього антирейтинги усіх інших найвідоміших політиків, то Зеленському опонувати може або виходець з його власної команди, або політична фігура, що займе електоральне місце Порошенка. Шанси «на реванш» Порошенка мізерні, а його спроба продовжувати монополізацію опозиції унеможливлює появу альтернатив Зеленському.


Багато кого засмучує, що значна частина українців не такі активні в політичному, громадському, комунальному житті держави. Та щоб подбати про національні чи місцеві інтереси держави та громади люди мали б хоча б навчитись дбати про свої власні інтереси, безпеку найближчого оточення.

Яскравий приклад – це паски безпеки та дитячі сидіння в автомобілях. Хоча абсолютна більшість визнає, що вони необхідні для збереження життя, але 61% водіїв та 48% пасажирів на передньому сидінні не пристібаються постійно. 39% не пристібають на регулярній основі власних дітей, 8% ніколи не пристібають. У підсумку, смерті, травми через «нема пасків», «я поставив заглушку» і т.д.

Таких прикладів можна навести багато. Багато людей не слідкує за своїм здоров'ям, свідомо наражають себе на небезпеку зараженням коронавірусом та іншими хворобами. Люди засмічують екосистему в якій самі живуть, до прикладу, кульками замість багаторазових. Залишають бите скло, цигарки у місцях, де можуть гуляти їх діти чи домашні улюбленці. Грубо порушують правила дорожнього руху, в місцях де можуть гуляти їх діти чи створюючи труднощі для громадського транспорту, яким користуються їх родичі. Чомусь люди думають, що привнесені ними у цей світ елементи бардаку, беззаконня, сміття, ніяк і ніколи рикошетом не прийдуть до них чи їх родичів.


Автоматичні списання боргів та блокування банківських рахунків, у тому числі, можливе помилкове блокування зарплатних та соцрахунків. Це такий старт промо-кампанії проти зберігання грошей в українських банках і заведення економіки в кризу? Щоб усі стали міні-Порошенками і іншими політиками-декларантами, що тримають мільярди «під подушками»?

Спочатку корупційно завищують тарифи, а потім пропонують силою відбирати в українців зароблені ними кошти за комунальні та інші борги. Вже існують достатньо серйозні обмеження щодо неплатників аліментів, відповідальність за несплату штрафів на дорозі, але такий системний наступ на банківську таємницю та приватні активи українців – це крок не лише репресивний, але й цілком недоречний у період економічних втрат населення під час пандемії.


Ось і одна з відповідей на питання навіщо РФ стягувала війська до кордонів України. Байден змушений не лише «вписатись» за Україну дзвінком Путіну, але й пропонувати вбивці та агресору сідати за стіл переговорів. Як вередливій дитині, що привертає увагу батьків капризами, руйнуваннями та криком. Замість того, щоб поглиблювати санкції проти РФ чи воєнно підсилити оборону Україну Patriot і т.д. Навіть при цьому, Росія усвідомлює ризики, а тому готується до відключення від Visa і MasterCard шляхом кроків до самовідмови від цих платіжних систем.

Що з ворогами, що з «ситуативними партнерами» як Туреччина Путін діє однаково. Тому паралельний шантаж щодо авіасполучення та туристичної галузі Туреччини – це «великодержавні ревнощі» за підсумками досить успішних переговорів Зеленського з турецьким лідером Ердоганом. Принаймні, в частині безпекової співпраці та політичних заяв щодо окупованих територій.


Не перший рік підтримую давно назріле рішення про ліквідацію Окружного адмінсуду Києва, а тому законопроект президента схвалюю. На відміну від сумнівних пропозицій щодо Конституційного суду – це цілком законна пропозиція. Офіс президента нарешті послухав «плівки» і зрозумів, що не тільки вони можуть використовувати суд у своїх цілях, не тільки проросійські сили, але й сама по собі «вовча банда» може тиснути та шантажувати владу.Тим більше, проблем з Верховним судом поки влада не має, адже там відклали як мінімум до травня розгляд резонансних указів президента про канали Медведчука та КСУ.

Питання тепер: по-перше, чи проголосують депутати законопроект про ліквідацію суду, по-друге, чи притягнуть суддів ОАСК Вовка до відповідальності за їх дії, чи не пройдуть вони часом сито «контролю доброченості» на посади в інших судах, по-третє, чи буде реальна реформа усієї судової системи, по-четверте, якщо за логікою президента ОАСК ліквідовують через «сейфи із мільйонами готівки», то коли тоді очікувати «чистки» в Офісі президента, уряді, інших органах влади?


Парламент вкотре зібрався на декілька позачергових засідань, але замість прийняття важливих для людей рішень традиційно більше займався політикою, особливо суперечками про те хто в кого краде законопроекти.

Вони звичайно прийняли і деякі рішення. Щодо валютних кредитів, «лікарняних», поховального ритуалу для наших військових. Але вони не ухвалили жодного з рішень в частині непомірно завищених тарифів, не запровадили штрафи за порушення хворими на Covid режиму самоізоляції.

Постанови щодо пільгового тарифу на електроенергію за перші 100 кВт год не підтримали 167 депутатів, зокрема, 128 «слуг», 16 депутатів ОПЗЖ, 7 з Батьківщини, 5 з Голосу, 4 з Довіри, 4 позафракційні, 2 з ЄС, 1 з За майбутнє.

Штрафи за порушення самоізоляції Covid-хворими не підтримали 115 депутатів, зокрема, 34 «слуги», ОПЗЖ, ЄС, Батьківщина, За майбутнє у повному складі, майже вся Довіра, 5 нардепів Голосу та 8 позафракційних.


Я як і багато небайдужих людей намагаються на наближених до себе маленьких територіях хоч якось полегшити життя декільком хвостатим. Прилаштуванням, турботою чи банально шматком їжі. Але чомусь постійно знаходяться нелюди, які вважають нормальним вбивати чи калічити ні в чому не винних собачок, котиків.Таке трапляється щодня.

На жаль, дуже часто випадки особливої жорстокості. Хтось зайшов на подвір'я до жінки і почав молотком вбивати її улюбленців. «Забор металевий у крові – так собаки намагались вижити і втекти. Втекти від вбивці чи вбивць, які люто їх вбивали. Підозрюємо, що молотком, це було побоїще. Собаки ховалися куди могли, шукали захисту, але їх добивали...безпощадно, вони навіть не оборонялися. У цуцика зчуханий носик, весь в болоті, він хотів вижити, рив землю, під сходи, убили». Нема слів.

Але для органів влади чомусь все це не проблема. Догхантерів саджають лише за вбивства і те не завжди як Святогора. А виродків що тягали собак на тросі за машиною чи що розбив собаці голову сокирою – тих ніхто не садить. Хоча вони сумнівні з точки зору психічного здоров'я. Спочатку вони вбивають тварин, а потім йдуть і починають вбивати безхатьків, дітей, осіб похилого віку. Але проблема в тіні. Нема нових законів, нема зоополіції, нема виховання людяності.


Прості люди мало що можуть зробити, коли держави та уряду відновлюють варварський китобійний промисел чи коли Японія як на цьому тижні схвалює план спустити тонни очищеної радіоактивної води зі зруйнованої атомної електростанції «Фукусіма» в море.

Але люди можуть змінювати своє ставлення до екосистеми, свої звички споживання та формування побутових відходів. Тому добре, що на тому ж Netflix виходять такі ґрунтовні, важливі документалки у популярному стилі.

Можу навести лише декілька прикладів, які мені останнім часом «зайшли»:Down to Earth with Zac Efron (2020), Seaspiracy (2021), Rotten (2019) та Connected: The Hidden Science of Everything (2020). Це фільми про глобальні екологічні виклики та прогресивні рішення, про глобальну пов'язаність процесів на різних континентах, про забруднення світового океану та жахи промислового рибальства, про темні сторони виробництва найпопулярніших продуктів.


Останні заголовки про безпеку персональних даних у соцмережах не тішать. Стало відомо, що хакери злили особисті дані понад мільйона користувачів Clubhouse. Перед тим, оприлюднили поцуплені дані 533 мільйонів користувачів Facebook. Але це, звичайно, вершина айсбергу.

Для тих, хто хоче знати наскільки великим обсягом інформації соцмережі володіють про нас, як вони моментально обмінюються цими даними, варто переглянути документалку The Social Dilemma (2020).


В Зеленського захотіли розробити окремий закон проти олігархів. Хоча для них достатньо і одного чинного закону – Кримінального кодексу України.А ось для виникнення нових олігархів вже можна реформувати Антимонольний комітет, інститут політичного фінансування та роботи загальнонаціональних каналів.


Не ведіться на скандал з «окулярами Мендель», бо це відволікає від головного підсумку «паризьких переговорів» Зеленського. Президент України офіційно підтвердив, що буде обговорюватись франко-німецька ідея «кластерів», «копі-пасту» з виконання Мінських антидержавних договорняків. Мова про «формулу Штайнмаєра», «конституціоналізацію особливого статусу», вибори до повернення контролю над кордоном, легалізацію окупантів через «народну міліцію». РФ змінювати думку навряд буде, після стягнення військ вони навряд погодяться на ревізію «Мінська», а, отже, буде чергова спроба «нагнути» Україну під соусом «кластерів» чи підписання «дорожньої карти виконання».

Серіал «РНБО» має шанс бути замінений серіалом «Ні капітуляції», де українське суспільство нагадуватиме Банковій, що поступки Путіну ніхто не сприйме. Навіть з значними стягнутими військами РФ на наших кордонах. В кращому випадку нас очікує відсутність будь-яких домовленостей і пониження градусу ескалації. В гіршому – поступки з нашого боку чи наростання ескалації з сторони РФ.