Коли починати обирати професію.

Якщо дитина навчається у третьому, четвертому, п'ятому класі і ми вважаємо що питання "ким бути" ще ставити зарано, то тут, ми дуже сильно помиляємось. Раз.

Потім ми помиляємось коли думаємо що ніколи не варто впливати на вибір дітей і що батьки таки знають ким краще бути їхній дитині. Два.

Є ще три, чотири і п'ять, про це розказала психолог Тетяна Фесюк під час розмови для батьків "Як допомогти дитині обрати професію"

А починати обирати професію треба як тільки у дитини з'являється цікавість до роботи, зайнятості і навіть до компьютерних ігор.

Моя історія про психолога, тести і професію.

Коли мій старший син навчався у восьмому класі, ми з ним вирішили зробити тести, щоб визначитись з напрямком подальшої освіти. Він сам пішов до пані Тетяни "на розмову про роботу і тести", йому було цікаво. Через кілька днів я забрала "результати", таблички, графіки, діаграми, квадрати, трикутники, опис характеру, схильніст до навчання, роботи, свободи!... а наприкінці перелік професій які б йому були цікаві. Серед тих професій були: кінооператор, менеджер, фотограф... Ми почитали, подивувались і я поклала ті тести далеко в шафу.

Син закінчив фізико-математичний ліцей, вступив до КПІ на складний технічний факультет, вчився на стипендію, благополучно отримав спеціальність і сказав, що йому все те не цікаво.

Зараз він вивчає менеджмент, маркетин, економіку, хоче взяти додатковий курс з кінооператорської справи і йому цікаве фото.

Кілька тезів з "Розмови Як допомогти дитині обрати професію" :

 • Батьки відіграють важливу роль у розвитку кар'єри своїх дітей і у прийнятті кар'єрних рішень.
 • Батьки хочуть, щоб їхні діти знайшли щастя і успіх в житті, були матеріально незалежні і одним з факторів, що впливають на це, є вибір професії.
 • Завжди слухайте своїх дітей і підтримуйте їх. Коли діти відчувають підтримку і любов з боку своїх батьків, вони більше впевнені в своїх власних здібностях.
 • Обговорюйте з дітьми питання кар'єри і вибору професії, Майбутня робота має буди цікавою і захоплюючою. Це важливо, тому що підлітки, які відчувають себе компетентними в прийнятті кар'єрних рішень, мають тенденцію робити більш задовільний вибір професії в подальшому житті.
 • Батьки впливають на рівень освіти та навчання дітей; на знання про роботу і різні професії; на відношення до роботи; на мотивацію і прагнення успіху. Більша частина цього засвоюється несвідомо - діти і підлітки у міру дорослішання вбирають в себе ставлення та очікування батьків.

Поради батькам, як допомогти дитині обрати професію" :

 • Заохочуйте своїх дітей ло отримання якомога кращої освіти.
 • Допоможіть їм розкрити свої природні таланти і навички.
 • Розвивайте свої знання про світ праці.
 • Навчіть їх навичкам прийняття рішень.
 • Цінність гендерної рівності та культурного розмаїття.
 • Усвідомте можливості кар'єрного росту / освіти і навчання.
 • Зверніть увагу на вплив досвіду роботи

Я, після "Розмови про професію" перечитаю все що відмітила для себе, знайду тест Климова, який рекомендувала пані Тетяна і для початку, зробимо його з донькою.

Діти ростуть швидко.

А мені цікаво.

oleksandra.yablonska
Олександра Яблонська

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації