Нова влада в погоні за хайпом намагається проштовхнути якомога більше законодавчих змін, проте інколи, молоді парламентарі не усвідомлюють, що наражають цілу галузь державної економіки на небезпеку національного масштабу.

Рідне місто президента має загрозу постраждати від дій високопоставленого земляка. Володимир Зеленський, через свою партію, почав маховик змін і набравши розгін, намагається тримати високий темп ухвалення законів. Схоже, що цей темп викликаний жагою побити всі рекорди по кількості, при цьому часто нехтуючи якістю. Під швидкий законодавчий процес кидаються законопроекти, які не мають належного вивчення, а їх доцільність ніяк не доведена.

За вивіскою «реформа» можуть ховатись зміни, які вигідні лише одній особі і шкодять всій країні. Як наприклад законопроект №1210, який стосується змін до Податкового кодексу в частині посилення податкового тиску на металургійну галузь. Саме в Кривому Розі, переважно, розташовані підприємства, які займаються видобутком залізної руди, які постраждають від нововведень. Важливо, що нові регуляторні правила нічим не обґрунтовані, і не несуть державі жодної користі, а навпаки – це шлях до ліквідації гірничо-збагачувальних комбінатів. А це – десятки тисяч звільнених працівників, мільярдні недоотримання податків та криза усієї галузі.

Мотив таких законодавчих змін зрозумілий – Ігор Коломойський намагається тиснути на конкурентів використовуючи державний апарат. Якщо даний законопроект буде ухвалено, ми станемо свідками становлення моноолігархату.

Не зовсім зрозуміла позиція самого президента, який говорив, що не буде жодних преференцій нікому, і всім забезпечить рівні правила бізнесу, та і взагалі анонсував боротьбу з олігархатом. Але по факту, бачимо спробу зміцнити та монополізувати олігархат в особі окремих представників. Президентська фракція або не розуміє, що їх використовують, або дехто з представників нової влади свідомо робить усе, щоб лобіювати інтереси ІВК.

Більше того, було анонсовано, що силовики не будуть тиснути на бізнес, хоча в реальності ми бачимо інші дії. Прикладом слугує історія з одним із найбільших металургійних комбінатів країни «ArcelorMittal Кривий Ріг», де літом проводились Службою безпеки України обшуки. Спочатку компанію підозрювали у надмірних екологічних викидах у атмосферу, проте перевірка не виявила фактів порушення. Однак, Державна фіскальна служба нарахувала компанії 9 млрд грн. податкових претензій. В квітні цього року акціонери компанії вирішили не отримувати дивіденди, а віддати їх на розвиток компанії, але внаслідок перевірок та державного тиску, акціонери вирішили дивіденди вивести з компанії і взагалі з країни за кордон. Дивіденди у розмірі 10,8 млрд грн., тепер працюватимуть на економіку інших країн, де силового тиску немає.

Для олігархів, доля окремих жителів Кривого Рогу чи іншого міста, не має жодного значення, в розрахунок приймається лише бізнес-логіка. І якщо є доцільним сконцентрувати у своїх руках фінансові потоки і «зачистити» поле від конкурентів – ніякі гуманістичні міркування не враховуються. Зараз, довіра до влади доволі висока, але всього одне голосування можу не тільки знищити нанівець усю суспільну підтримку президента, а і вивести на вулицю багатотисячний народний натовп.

Наталія Білоус, політолог

nataly.bilous
Nataly Bilous

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації