У неділю, 25 жовтня, в Україні пройдуть сьомі місцеві вибори. Виборча кампанія-2020 набула небувалого розмаху. І не дивно, оскільки після децентралізації бюджети районів, міст і ОТГ збільшилися в кілька разів. Є за що поборотися.

У виборчій кампанії особисто взяв участь Володимир Зеленський. Спочатку він долучився до відбору кандидата від «Слуги народу» у мери Києва, а згодом, щоб підвищити явку виборців і рейтинг провладної партії, ініціював всеукраїнське опитування у день голосування. Навіть щорічне звернення до народних депутатів президент перетворив на передвиборчу агітацію.

Чи допоможе «слугам народу» підтримка Зеленського - побачимо після 25 жовтня, коли ЦВК підсумує результати голосування. А поки громадяни продовжують визначатися, за кого віддати свій голос у неділю, спробуємо зробити політичні прогнози на майбутнє після виборів.

1. Перевірені часом соціологічні центри прогнозують тотальний програш кандидатів від «Слуги народу» у великих містах, зокрема в обласних центрах. Лише у 2-3-х облцентрах «слуги» мають шанс потрапити до другого туру. Рейтинги партії «СН» у великих містах також дуже скромні. «Слуга народу» має мізерні шанси не те, що виграти мерські вибори, але й сформувати більшість у міських радах.

На виборах-2020 майже в усіх обласних центрах (а, можливо, навіть в усіх) переможуть кандидати-опозиціонери. Тому після виборів варто очікувати посилення протистояння центру з мерами.

2. Ситуація з виборами депутатів обласних рад для «слуг народу» буде дещо кращою. По-перше, на відміну від виробів мерів і рад міських ОТГ, регіональні політпроекти не так активні на виборах до облрад. Завдяки цьому у всеукраїнських партій, у тому числі і в «Слуги народу», з’являється більше шансів показати пристойний результат на виборах до обласних рад. По-друге, в частині областей виборами «слуг» до облрад займаються очільники обласних адміністрацій, а це, як-не-як, додатковий ресурс.

Якщо у містах результати «СН» будуть настільки скромними, що їх навіть ніхто не запросить формувати більшість, то в обласних радах фракції «СН» все-таки будуть чисельними і зможуть претендувати на керівні позиції. Щоправда, тим керівникам обласних адміністрацій, яким не вдасться сформувати в облрадах провладну більшість, швидше за все, прийдеться розпрощатися зі своїми посадами.

3. Крім окремих очільників обладміністрацій, у відставку може піти Сергій Трофімов, який в Офісі президента відповідає за регіональну політику. Про це пишуть ЗМІ, посилаючись на інсайдерську інформацію з офісу Зеленського. В усякому разі, провал «СН» на місцевих виборах буде достатньо серйозним аргументом, щоби Трофімов залишився без посади.

Звільнення Трофімова буде означати посилення ролі Андрія Єрмака в Офісі президента. Тепер Єрмак зможе нашіптувати Зеленському не в одне вухо, а одразу в два.

4. Результати виборів-2020 покажуть, кому з нових політичних проектів випаде шанс стати партією всеукраїнського рівня, а кому доведеться канути в небуття.

Соцдослідження показують, що набрати більше 5% в середньому по Україні вдасться лише партії «За майбутнє». Використовуючи, як аргумент, результат на виборах, «За майбутнє» продовжить атакувати Зе!команду і вимагати позачергових виборів ВРУ, але при цьому спробує домовитись про долю у владі.

Результат УДАРу на рівні 3-4% в масштабах України дещо зменшить президентські амбіції Віталія Кличка. Як мінімум, Кличку стане зрозуміло, що президентство не так близько, як йому здавалось ще кілька місяців тому.

5. Провал «Слуги народу» буде трактуватися опозиційними партіями як необхідність перезавантажити парламент. Мовляв, як партія з рейтингом 15-18% може мати монобільшість у ВРУ.

6. Через падіння популярності «Слуги народу» Володимир Зеленський буде все менше асоціювати себе з цією партією. Офіс президента почне відокремлювати бренд Зеленського від бренду «СН», аби Зеленський, який продовжує залишатися популярним, не пішов на дно разом зі своєю партією. Буде реалізовуватися сценарій на кшталт того, як в Росії, коли Путін і провладна партія «Єдина Росія» - це два різні бренди.

maryan.oschanovskiy
Мар'ян Ощановський

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації