Шанси Олексія Гончарука залишитися на посаді прем’єр-міністра України мінімальні. Водночас, поки незрозуміло, чи визначилася влада з кандидатурою нового прем’єра. Поспішне звільнення Гончарука при відсутності наступника означатиме, що, окрім претензій до уряду щодо поточного стану справ в країні, у Володимира Зеленського немає чіткого бачення, хто і в який спосіб може змінити ситуацію на краще.

Чи відправлять Гончарука у відставку?

Станом на 2 березня шанси Олексія Гончарука зберегти посаду прем’єр-міністра виглядають як мінімальні.

Наразі Офіс президента утримується від заяв щодо майбутнього чинного Кабінету Міністрів. У той же час доволі чіткий сигнал прозвучав сьогодні від голови партії «Слуга народу» Олександра Корнієнка. На засіданні Погоджувальної ради він заявив, що уряд має пояснити, чому так сталося, що люди не відчули на власних кишенях курс, за який на президентських виборах проголосувало 73% населення.

«Я думаю, що цю фахову розмову (з урядом, - ред.) ми проведемо у середу, задамо конкретні питання, як так сталася, що курс, який обрало 73% населення, і потім підтвердило дуже великою підтримкою на парламентських виборах, це правильний курс, і довіра до президента зберігається, і до курсу зберігається, але по факту в кишенях люди не відчувають це, в платіжках люди не відчувають це, у системних реформах не відчувають це», - сказав один з керівників пропрезидентської фракції.

Слова Корнієнка – більш ніж однозначний натяк Гончаруку, що у владі його роботу на посаді прем’єра вважають провальною.

Сам Олексій Гончарук, схоже, не планує здаватися. Сьогодні зранку він повідомив, що не писав заяву про звільнення. «Я жодних заяв станом на цю хвилину не писав. Також багато знаю і чув, очевидно, що у нас будуть з цього приводу консультації з президентом і парламентом», - прокоментував він чутки про його можливе звільнення.

Ситуація особливо цікава тим, що після призначення 29 серпня 2019 року в Олексія Гончарука з’явився річний імунітет. Це означає, що парламент зможе розглянути його відставку лише у тому випадку, якщо до ВРУ надійде відповідна заява прем’єра.

Оскільки на 4 березня вже анонсований розгляд у Раді питання про Кабмін, то ситуація, швидше за все, розгортатиметься по одному з наступних сценаріїв. Або до середи Гончарук таки напише заяву. Або ж Зеленський прийде до ВРУ із заявою, яку Гончарук ще 17 січня, після «касетного скандалу», пов’язаного з прослуховуванням у кабінеті прем’єра, написав на ім’я Дмитра Разумкова і передав президенту. Тоді заява прем’єра не дійшла до ВРУ, але це не означає, що 4 березня Зеленський не зможе скористатися нею, щоб звільнити Гончарука.

Звичайно, не можна виключати, що цього тижня Верховна Рада все-таки не розгляне питання про звільнення Гончарука. Але такий сценарій видається вкрай малоймовірним, і може бути пов'язаний хіба що з технічними перепонами, але аж ніяк не зі зміною стратегії Банкової.

Хто наступник?

Якщо зі звільненням Олексія Гончарука начебто все зрозуміло, то питання з його наступником залишається відкритим.

Минулого тижня чимало ЗМІ та популярних Telegram-каналів повідомили, що новим очільником Кабміну стане бізнесмен Сергій Тігіпко. Згодом з’явилася інформація, що на заваді призначенню Тігіпка став «Закон про очищення влади». Мовляв, Тігіпко працював в уряді Азарова, підпадає під люстрацію, а тому не може бути прем’єром.

Не встигли слухи про можливе призначення Тігіпка улягтись, як знову оживилися. Справа у тому, що 3 березня, напередодні позачергового засідання ВРУ, Конституційний суд України розгляне скарги на закон про люстрацію. Зважаючи на нещодавнє рішення ЄСПЛ, який визнав українську люстрацію незаконною, ймовірність, що КСУ ухвалить аналогічне рішення, суттєво зростає.

Визнання люстрації незаконною збільшує шанси Тігіпка опинитися в уряді. Щоправда, щоб винести на розгляд народних депутатів питання про призначення Сергія Леонідовича прем’єр-міністром, Рада повинна буде попередньо скасувати «Закон про очищення влади». Є великі сумніви, що до 4 березня КСУ, а потім ВРУ встигнуть ухвалити свої вердикти щодо закону про люстрацію. Тому навіть, якщо у середу Гончарука відправлять у відставку, Рада не розглядатиме питання про призначення Тігіпка прем’єром.

Після звільнення Олексія Гончарука в. о. очільника Кабміну стане віце-прем’єр, міністр розвитку громад і територій Денис Шмигаль. ЗМІ пишуть, що саме його 4 березня можуть призначити прем’єр-міністром. Проти такої гіпотези є кілька аргументів. По-перше, Шмигаль працює в Кабміні лише місяць (з 4 лютого), раніше він ніколи не працював на високих держпосадах і навряд чи має достатній управлінський досвід. По-друге, до уряду він очолював Івано-Франківську ОДА і не входив до найближчого оточення Зеленського, а як ми знаємо президент воліє віддавати посади людям, з якими працював пліч-о-пліч. По-третє, Шмигаль незрозумілий для більшості «слуг народу», а для знайомства з ним потрібен час.

Найбільш імовірним виглядає сценарій, що у середу, 4 березня, Рада відправить у відставку Олексія Гончарука, але на його місце поки що нікого призначати не будуть. Міністри продовжать працювати у статусі в. о., а тим часом Офіс президента буде оцінювати готовність Шмигаля зайняти прем’єрський пост та розглядатиме інші кандидатури, у тому числі Тігіпка.

Поспішне звільнення Гончарука при відсутності наступника означатиме, що, окрім претензій до уряду щодо поточного стану справ в країні, у Володимира Зеленського немає чіткого бачення, хто і в який спосіб може змінити ситуацію на краще.

Зеленський очікує від Кабміну і своєї команди рецептів, як зупинити «епоху бідності». Тоді як такий рецепт мав би запропонувати сам президент, доручивши його реалізацію підлеглим і урядовцям.

maryan.oschanovskiy
Мар'ян Ощановський

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації