«Національна платформа» розпочала у січні реалізацію місцевої ініціативи, яка дозволить знизити вартість опалення і гарячої води для власників київських квартир. Наша мета — щоби у 2022 році кияни платили за тепло на 40% менше. Розповім, що ми для цього робимо.

Наша ініціатива передбачає збільшення фінансування у столиці програм ефективного використання теплової енергії. Зокрема, ми пропонуємо встановлювати у багатоквартирних житлових будинках Києва індивідуальні теплові пункти (ІТП). Мешканці будинків з ІТП зможуть у зимовий період платити за опалення до 40% менше.

Скажу кілька слів, що таке ІТП. Це автоматизований модуль, який передає теплову енергію від зовнішніх теплових мереж (котельні) до системи опалення та гарячого водопостачання багатоквартирного житлового будинку або іншого об'єкта соціально-побутової інфраструктури. Його функціональні можливості передбачають підігрів води для подачі в систему гарячого водопостачання будинку, регулювання подачі тепла в системи опалення, облік представленої теплової енергії тощо. Устаткування багатоквартирних будинків ІТП дозволяє жителям економити майже вдвічі при оплаті за опалення і гарячу воду.

На перший погляд пропозиція «Нацплатформи» видається нереальною. Втім, це не зовсім так, якщо вдатися у деталі. У Києві трохи більше 3-х тисяч багатоквартирних будинків, які відносяться до застарілого фонду, де переважно живуть малозабезпечені громадяни. Для забезпечення їх ІТП чи котельнями необхідно близько 2-х мільярдів гривень. При бюджеті міста 60 мільярдів гривень це не такі й великі гроші. Крім того, є успішний досвід реалізації аналогічних проектів у невеликих українських містах, зокрема в Первомайську, де з міського бюджету було профінансовано соціальну програму з забезпечення ІТП будинків застарілого фонду.

Чому «Національна платформа» взялася за реалізацію відповідної реформи? Ініціатива партії стала наслідком тарифної кризи, через яку катастрофічно виріс рівень несплати населенням комунальних послуг. Установка у будинках ІТП, завдяки яким вдасться значно зменшити суми платіжок за опалення і гарячу воду, є одним з пріоритетів програми соціально-економічного розвитку Києва. Її підтримує міністерство розвитку громад і територій.

Перейдемо, власне, до того, як ми на практиці реалізовуємо реформу з енергоефективності.

На першому етапі ми впродовж місяця зібрали понад дві тисячі підписів киян на підтримку ініціативи. У березні зібрані підписи разом з заявами з проханням розглянути нашу ініціативу були зареєстровані в КМДА.

Далі відбулося засідання Профільної комісії Київської міськради, яка підтримала ідею «Нацплатформи». Комісія створила робочу групу, яка взялася за більш детальну розробку механізмів з впровадження в життя нашого проекту. Також на засіданні Комісії було погоджено поетапність імплементації проекту. Перший крок передбачає комплексний анергоаудит житлового фонду Києва. Другий крок — це встановлення ІТП, яке може здійснюватися як за рахунок збільшення фінансування з місцевого бюджету програм з енергозбереження, так і методом співфінансування мерією і населенням.

На наступному етапі реалізації пропозицій «Нацтплатформи» відбулася планова робоча група, яка пройшла в рамках діяльності Департаменту житлово-комунальної інфраструктури Київської міськради. На ній було розглянуто механізми фінансування енергоаудиту будинків. Після такого аудиту стане зрозуміло, чи є сенс в окремо взятому будинку встановлювати ІТП і яким чином фінансуватиметься його обладнання.

Наразі нашій команді вдалося добитись збільшення бюджету програми з енергоефективності на 350 мільйонів гривень. Крім того, ми продовжуємо працювати над тим, щоби для будинків, мешканці яких не спроможні встановлювати ІТП за рахунок програми по співфінансуванню, запрацювала соціальна програма.

На заключному етапі ми очікуємо, що доопрацьований проект нашої ініціативи буде винесено на розгляд сесійної зали Київської міської ради, де отримає підтримку. У разі позитивного результату в наступному році кияни, в першу чергу соціально незахищені, зможуть витрачати значно менші кошти на оплату комунальних послуг.