Аналітична доповідь Міжнародної експертної групи за мирне, справедливе та інклюзивне суспільство (Pathfinders for Peaceful, Just and Inclusive Societies), квітень 2020


У той час як весь світ намагається приборкати пандемію та осмислити нову соціальну, економічну та політичну реальність, у якій ми несподівано опинилися, системи правосуддя «стоять на передовій» протидії поширенню COVID-19. Влада вживає безпрецедентних досі надзвичайних заходів, встановлюючи обмеження, наслідки яких ще довго впливатимуть на повсякденне життя людей. Від лідерів систем правосуддя очікують, що вони візьмуть на себе складні і часто непопулярні рішення щодо впровадження цих заходів. Міжнародна експертна група за мирне, справедливе та інклюзивне суспільство (Pathfinders for Peaceful, Just and Inclusive Societies) разом із понад 50 партнерами з усього світу розробили першу аналітичну доповідь, яка узагальнює актуальні виклики для систем правосуддя в умовах пандемії та пропонує лідерам цих систем конкретні практичні кроки для їх подолання.


Пандемія коронавірусної хвороби COVID-19 спричинила глобальну надзвичайну ситуацію, що характеризується багатьма вимірами:

 • Криза у сфері громадського здоров’я спричинила хвилю захворювань та смертності у всіх країнах.
 • Економічна та фінансова кризи, безробіття завдали шкоди мільярдам людей, особливо тим, хто й до цього був вразливим та слабким.
 • Політичні, соціальні та культурні негаразди трансформують суспільство, посилюючи насильство та незахищеність, що матиме негативний вплив як у нестабільних та вражених конфліктами країнах, так і у досі благополучних.


Виміри глобальної надзвичайної ситуації, яку спричинив COVID-19

Криза у сфері громадського
здоров’я
Економічна та
фінансова кризи,
безробіття
Політичні, соціальні та
культурні негаразди

Система правосуддя є життєво важливою для реагування на пандемію та пом’якшення її найгірших наслідків. Але для їх ефективної роботи потрібно вирішити багато проблем. Пандемія кидає виклик системі правосуддя через такі питання:

 • Працівники системи правосуддя мають ухвалювати непрості, часто непопулярні рішення під час розробки, впровадження та застосування нових заходів щодо запобігання поширенню інфекції.
 • Драконівські та поспішно ухвалені заходи підвищують ризик зловживань і можуть підірвати суспільну довіру.
 • COVID-19 створює значні ризики для людей, які працюють або взаємодіють із системою правосуддя, послаблюючи її спроможність функціонувати.
 • Пандемія та заходи реагування на неї підвищують ризик зростання насильства та злочинності.


Виклики для системи правосуддя в умовах COVID-19

Необхідність
ухвалювати непрості
та непопулярні
рішення
Ризики зловживань
та втрати довіри
суспільства
Послаблення
спроможності
системи
функціонувати
Зростання
насильства та
злочинності

Підходи до правосуддя, орієнтовані на людей, зараз потрібні як ніколи: як для адекватної відповіді на кризу громадського здоров’я, так і для того, щоб впоратися з інституційними, соціальними та економічними наслідками цієї пандемії. Аналітична доповідь визначає сім пріоритетів для лідерів систем правосуддя щодо невідкладного та ефективного реагування:

 1. Справедливе впровадження надзвичайних заходів через незалежну перевірку на адекватність нових заходів та притягнення політичних лідерів до відповідальності за зловживання, через запровадження гарантій для спільнот, що є найбільш вразливими, через заохочення інституцій системи правосуддя до співпраці з громадами, дотримання прав людини.
 2. Захист людей від насильства, орієнтуючись на ті гарячі точки, де зростає незахищеність, інвестуючи у правову допомогу та у проактивну допомогу жертвам жорстокого поводження, а також створюючи безпечні простори для людей, яким загрожує гендерне та домашнє насильство.
 3. Залучення людей до партнерства через інституції, які обізнані з правовими проблемами громад та змушують владу бути підзвітною, а також співпрацюють з лідерами громад та низовими місцевими ініціативами задля подолання несправедливості та обмеження впливу пандемії на повсякденне життя людей.
 4. Мінімізація необхідності звернення до формальної системи правосуддя шляхом обмеження надання послуг до критично необхідного мінімуму, звільнення в'язнів, якщо це можливо, припинення затримання за дрібні правопорушення, запобігання виселенням та відкладення нетермінових цивільних справ.
 5. Розвиток інновацій та раціональних підходів у роботі, коли справи вирішують у режимі онлайн, а не у судових залах, а також коли підтримують низових та інших надавачів правових послуг для їх дистанційного надання.
 6. Захист тих, хто на «передовій» надання послуг правосуддя: допомагати їм залишатися здоровими, забезпечувати їм пріоритетне проходження тестів на захворювання, надавати їм консультаційну підтримку, захищати їх від насильства, зберігати оплату їхньої праці та гарантувати їхні трудові права.
 7. Готовність до наступних фаз стримування хвороби шляхом забезпечення того, що нові стратегії спостереження та тестування відповідають стандартам прав людини, моніторингу їхнього впровадження та зміцнення інституційної спроможності щодо виявлення та реагування на нові правові проблеми.


Пріоритети для системи правосуддя в умовах COVID-19

Справедливе
впровадження
надзвичайних заходів
Мінімізація необхідності
звернення до формальної
системи правосуддя
Захист людей від
насильства
Розвиток інновацій та
раціональних підходів
у роботі
Залучення людей до
партнерства
Захист тих, хто на
"передовій" надання
послуг правосуддя
Готовність до наступних
фаз стримування хвороби

Ця криза насувається із блискавичною швидкістю. Для ефективної роботи лідерам національних систем правосуддя необхідний своєчасний доступ до відповідних даних та доказів щодо впливу COVID-19 на доступ до правосуддя, а також щодо оптимальних способів подолання негативних наслідків цього впливу. Необхідно стати більш гнучкими й усунути перешкоди для інновацій, адаптувати фінансування у відповідь на нові реалії, використовувати потенціал провайдерів послуг доступу до правосуддя з різних секторів.

Глобальні партнери можуть підтримувати дії на національному рівні, сприяючи дослідженням актуальних проблем, поширюючи моделі дистанційного надання послуг доступу до правосуддя та правової допомоги, розвиваючи експертні мережі з розробки стратегій для подолання проблем у доступі людей до правосуддя в контексті пандемії, інвестуючи у системи правосуддя з недостатнім ресурсним забезпеченням, надаючи стратегічні поради та технічну підтримку, створюючи віртуальні форуми, де лідери системи правосуддя можуть обмінятися досвідом та знаннями.


Рекомендації для лідерів національних систем правосуддя та міжнародних інституцій

Хоча пандемія вже стала джерелом дедалі більшої несправедливості, наша згуртована адекватна відповідь на неї може створити платформу для побудови більш справедливого суспільства. Підтверджені національні та міжнародні зобов’язання щодо забезпечення правосуддя, орієнтованого на людей, дадуть змогу суспільству зміцнити ту основу, на якій воно зможе перебудуватися та відновитися.

Повна версія аналітичної доповіді: https://www.justice.sdg16.plus/justice-in-a-pandemic

Провідні співавтори: Девід Стівен, Маайке де Ланґен, Сем Мюллер та Марк Вестон. Інформацію та доповнення внесли понад 50 експертів з усього світу

Український переклад: Євген Полтенко

спеціально для JustTalk

justtalk.writer
JustTalk Writer

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації