And I get no shelter.

And I get no peace.

And I never get relief.

Британський гурт Coldplay презентував нову відеороботу — кліп на пісню Trouble in town. Режисери кліпів Coldplay не вперше обрали українську столицю місцем зйомки для відеоряду, але цього разу влучили ціль.

Орвел та Україна: не перша зустріч
Картинки по запросу «колгосп тварин»

Основою сюжету для кліпу стало модерне переосмислення орвелівської моделі держави за відомим «Колгоспом тварин» автора. Дух Орвела наче переслідує нашу історію: так, український переклад Івана Шевченка став першим перекладом повісті Джорджа Орвела «Колгосп тварин»(ніхто не брався за переклад, щоб не псувати відносини з Совєтським союзом).Орвел сам написав передмову до українського варіанту перекладу і профінансував видання українського накладу. Мюнхенське видавництво «Прометей» надрукувало твір з метою поширення його у таборах серед українців. І це вдалося. Так, наприклад, американська журналістка українського походження Андреа Халупа колись отримала цю книжку від свого дядька, який був інтернованим у таборі біженців у містечку Гайденау.

Тема Голодомору стала чи не ключовою у повісті «Колгосп тварин». Так, коли «Європа мовчала», британський письменник описав події в Україні у своєму тексті:

«У січні з харчами стало скрутно. Зернову пайку різко зменшено і повідомлено, шо видаватимуть додаткову пайку картоплі, щоб заповнити прогалину... Цілими днями тварини їли лише полову та кормові буряки. Здавалось, що голод починає заглядати їм вічі. Задля дальшого існування колгоспу було необхідно заховати цей стан „перед зовнішнім світом... знову розходились чутки, що усі тварини вмирають від голоду та недуг, що вони безпреривно воюють між собою і що дійшло до поїдання одноплемінників та власних дітей“

Джордж Орвел — „Колгосп тварин“

Джордж Орвел у фільмі «Ціна правди»Більше з тим — багато дослідників творчості Орвелла переконані, що своє ім'я повалений тваринами господар ферми Містер Джонс отримав від письменника на честь журналіста Гарета Джонса [BBC]. Глядачі стрічки „Ціна правди“, яка вийшла на екран в листопаді 2019 року, також могли помітити, як сценаристка Андреа Халупа (вже згадана вище, як власниця оригіналу „Колгоспу тварин“ мюнхенського накладу) філігранно ввела образ Орвела в історію про Голодомор. І хоча епізод зустрічі Джорджа Орвела та Гарета Джонса є вигаданим, сценаристка створила гарний міт, який працює радше як символ прямої причетності Орвела до викриття злочинів совєтського режиму проти України і людства в цілому.

Режисери та сценаристи відеороботи гурту Coldplay ніби підсвідомо повертають Орвела в Україну шляхом кліпу Trouble in town. Але і це ще не все.

Coldplay і сьогодення укранської політики

На перший погляд орвелівську проблематику можна перенести на багато сучасних держав: популізм, відсутність верховенства права, зловживання правоохоронними органами своїми повноваженнями, засудження невинних перед законом, бої за владу на тлі тотального збідніння населення. Не виняток у цій моделі й Україна.

У кліпі Coldplay яскраво зображено дві реальності, що і характерно для орвелівської zootopia. Так, пасажир таксі на перших хвилинах кліпу оновлює стрічку (перша асоціація — стрічку мережі Facebook, яка є чи не головною ареною політичних змагань у світі). Варто пасажиру лише перевести погляд, як потік агресивної політичної реклами накриває його. Цікавим є кадр, де ми бачимо білборди 'All aniamls are equal...'. Подібні білборди, щоправда, з іншими написами ми могли бачити у квітні 2019 року під час передвиборчої гонитви. Такий вид агітації-розповсюджена практика і для світового політикуму.

Кадр з кліпу Coldplay 'Trouble in town'

Білборд — квітень 2019. Джерело — ТСН


Для персонажів кліпу політична пропаганда лунає з усіх закутків. Онлайн трансляція дебатів, яку переглядає водій таксі — демонстрація постійної залученості в політичну гру, навіть, якщо ти в ній пасивний споглядач. Подібну ситуацію можна було побачити у тому ж квітні 2019 року під час дебатів кандидатів на пост президента України Порошенка та Зеленського. Коли дебати розпочалися, мені випало спостерігати ситуацію навколо: касирки у крамниці, покупці, батьки з дитячим візочком, діти на майданчику, студенти під гуртожитком і навіть колоритна особа у спортивному костюмі під парканом — усі спостерігали за головною подією країни з екранів своїх смартфонів, але так і лишилися лише пішками на цій шахівниці.

5e6eb04749ce6.jpg

Кадри з кліпу Coldplay „Trouble in town

Не посереднім символом у кліпі є олень, який читає Animal Farm. Він є збірним образом громадян, які усвідомлють політичну реальність, але позбавлені альтернативи.

5e6eb4a8e0db8.jpg

Кадр з кліпу Coldplay "Trouble in town"

76eCI-lQngjkJFKgkvoKOA.jpg

Люди біля стадіону «Олімпійський» очікують на початок дебатів. Джерело — The Village

Ключовим у кліпі є епізод, що викриває недосконалу та несправедливу правоохоронну систему, яка в намаганнях поставити done у звіті, ладна піддати суду невинних. Так, образ леопарда-поліціянта, що переслідує лиса є відображенням світової тенденції у цьому питанні. Між поліціянтом та підозрюваним відбувається важливий діалог, який є демонстрацією стану нинішньої правоохоронної системи, де опонент поліціянта питає: «а як щодо моїх прав?». У мережі вже з'явилася інформація, що у цьому епізоді продемонстровано расове профілювання підозрюваних та переслідування мусульман. На жаль, українці можуть провести свої аналогії: від розстріляного по(мі)ліцейськими 5-річної дитини до сумнозвісної справи Шеремета.

Кліп закінчується сценою бійки політичних лідерів-свиней (єдиних свійських тварин у кліпі, що теж показово) під час дебатів, за якою спостерігають в ефірі всі громадяни. Як і будь-яку зі сцен кліпу її не можна співвіднести з певною країною. Тупа боротьба за владу, нажаль, об'єднуюча ознака.

Пропоную переглянути кліп гурту Coldplay самостійно, віднайти власну символіку і зробити висновки.

Варто зазначити, що усі прибутки від пісні та відео гурт планує передати для Innocence Project та African Children`s Feeding Scheme.