Володимир Зеленський вирушив у хрестовий похід проти олігархів. Віталій Кличко продовжує відсиджуватися в обороні. Олексій Данілов виставив Україну на посміховисько. Події в Білорусі ризикують стати каталізатором нестабільності всередині України.

Гучно анонсований антиолігархічний проєкт закону зареєстрований у Верховній Раді. Ним передбачено низку критеріїв, за якими впливову та заможну людину можна затаврувати як олігарха. Україна може стати однією з перших країн світу, яка вирішила у такий спосіб проводити деолігархізацію. Її оператором визначена РНБО, яка формується президентськими указами, проте впевненості у тріумфальному проходженні законопроєкту через парламент у Володимира Зеленського немає. Інакше для чого б він став погрожувати винести відповідне питання на всеукраїнський референдум, який сам глава держави оголосити не може?

Фракція «Слуга народу» та президент розіграли минулого тижня нехитру комбінацію: у парламенті проголосували за послаблення вимог до декларування доходів членами родин державних службовців, це рішення на Банковій оперативно пообіцяли ветувати. Проте на виведення рішенням парламенту з-під дії системи Prozorro будівництва Великої Кільцевої дороги навколо столиці загальною вартістю у майже 100 мільярдів гривень оперативної реакції з ОПУ не прозвучало.

Президентська команда продовжує наступ на позиції Віталія Кличка. У Хмельницькому пройшло установче засідання Конгресу місцевих та регіональних влад при президенті, одну з палат якого очолив мер Львова Андрій Садовий. Столичного мера та голову КМДА Віталія Кличка на нього, за его словами, не запросили. Він поки змушений констатувати узгоджені дії правоохоронців з пошуку компрометуючих матеріалів про недоліки у роботі столичної влади, але не наважується перейти у наступ – час для конвертації високої впізнаваності у зростання рейтингу для Кличка-старшого ще не наступив.

Володимир Зеленський в інтерв'ю FAZ дорікнув Ангелі Меркель, розповів у загальних рисах про «план Б» євроатлантичної інтеграції України, який хотів би обговорити з Джозефом Байденом, та порівняв запуск NordStream2 за наслідками з анексією Криму. На жаль, у Кремлі уважно читають подібні інтерв'ю, і за кілька днів Путін повідомив про завершення прокладання першої нитки газопроводу та готовність запустити його в експлуатацію. Якщо врахувати, що цього разу господар Кремля позиціонував себе як передбачуваний партнер, можна стверджувати, що драма навколо NordStream2 наближається до розв'язки.

Призначення досвідченого дипломата Андрія Сибіги заступником керівника президентського офісу з зовнішньополітичних питань – крок, який в експертному середовищі зустрів схвальні відгуки. Ігор Жовква зосередиться на питаннях європейської та євроатлантичної інтеграції. Тривожить, що ОПУ перетворюється на МЗС вузького кола, що посилює нездорову конкуренцію з зовнішньополітичним відомством.

Чергове засідання РНБО завершилося трагікомічно. Секретар РНБО Олексій Данілов під час брифінгу дезавуював слова Дениса Шмигаля про відсутність впливу Міхеїла Саакашвілі на українську політику. Керівник виконкому Нацради реформ, за словами Данілова, брав активну участь у палкій дискусії про антиолігархічний закон. Потім з'ясувалося, що секретар РНБО не знає, як розшифровується абревіатура ПДЧ…

Готовність Олександра Лукашенка де-факто визнати самопроголошену ЛНР шляхом допуску її «слідчих» для допиту Романа Протасевича – це не лише реверанс перед Путіним, але і серйозний сигнал для України. У даному випадку далеко не про непослідовність Лукашенка, який неодноразово присягався народу України у вічній дружбі. Куди важливіше зрозуміти, що в разі повного підкорення Білорусі Кремль візьметься за Україну, адже там і досі живуть у парадигмі доктрини про триєдиний східнослов'янський народ. І українська державність залишається кісткою в горлі Путіна.