ДПС спрощено та прискорено процес зняття з обліку ФОПів

Правобережний відділ організації роботи організаційно-розпорядчого управління ГУ ДПС у Дніпропетровській області інформує.

Державна податкова служба України активізувала роботу щодо зняття з обліку фізичних осіб – підприємців, які припинили підприємницьку діяльність.

Так, станом на сьогодні близько 452 тис. платників податків – фізичних осіб, які не здійснювали підприємницьку або незалежну професійну діяльність та не мають податкових ризиків, очікують зняття з податкового обліку більше трьох років.

Для оптимізації процесу зняття з обліку без проведення перевірки ФОПів, які фактично не здійснювали господарську діяльність, ДПС затверджено методичні рекомендації. Це спрощує та прискорює механізм припинення діяльності таких платників.

У рекомендаціях визначено механізм організації роботи комісій з розгляду питань доцільності/недоцільності проведення перевірок фізичних осіб та форму висновку доперевірочного аналізу щодо недоцільності проведення перевірки.

За два останні тижні вересня 2020 року більше 8 тис. фізичних осіб зняті з обліку в контролюючих органах без проведення документальних перевірок.

Робота зі зняття з податкового обліку платників податків – фізичних осіб, які подали заяви на припинення та не мають боргів перед державою, триває.

До відома суб'єктів господарювання, які здійснюють виробництво та імпорт алкогольних напоїв і тютюнових виробів!

Правобережний відділ організації роботи організаційно-розпорядчого управління ГУ ДПС у Дніпропетровській області інформує.

Для отримання марок акцизного податку підприємства-виробники та імпортери алкогольних напоїв і тютюнових виробів мають подати засобами електронного зв'язку в електронній формі таку інформацію:

- попередню заявку-розрахунок про потребу в марках за їх видами,

- реквізити платіжного документу/платіжних документів (номер, дата платіжного доручення та сума перерахованих коштів) на перерахування плати за виготовлення марок,

- звіт про використання марок, придбаних у попередньому місяці.

Зазначена інформація подається щомісяця до 8 числа продавцю марок акцизного податку для задоволення через два місяці з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

Такі вимоги передбачені абзацом четвертим пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 12.02.2020 № 1251 «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів», зі змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 12.02.2020 №97 (далі – Постанова)

До 18 числа місяця, в якому подано згідно з абзацом четвертим цього пункту попередню заявку-розрахунок, покупці марок мають право здійснити корегування такої заяви-розрахунку в бік збільшення, що не перевищує визначеного в ній обсягу. Для цього необхідно подати додаткову попередню заявку-розрахунок засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» (абзац шостий пункту 3 Постанови).

У зв'язку зі змінами, внесеними Законом України від 16.01.2020 № 466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» в частині запровадження з 01.01.2021 нових марок для маркування тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та нанесенні кількості штук сигарет, цигарок, сигарил в пачці (упаковці), марки акцизного податку на січень 2021 року необхідно надавати за новою формою попередньої заявки про потребу в марках (додається).

Звертаємо увагу на те, що терміни прийняття форм попередніх заявок-розрахунків про потребу в марках акцизного податку:

J(F)1314302–з 01 по 07 (включно) число поточного місяця,

J(F)1314402 –з 08 по 17 (включно) число поточного місяця.

Якщо останні дні строку подання припадають на вихідний або святковий день, то останнім днем строку подання вважається день, що настає за вихідним або святковим днем.

Розпочав роботу електронний сервіс "InfoTAX"

Правобережний відділ організації роботи організаційно-розпорядчого управління ГУ ДПС у Дніпропетровській області інформує.

Державною податковою службою України запроваджено електронний сервіс – "InfoTAX".

Через месенджери Telegram та Viber платники податків мають можливість отримувати інформацію про:

- стан розрахунків з бюджетом,

- реєстраційні та облікові дані,

- про результати обробки документів,

- про строки подання звітності та сплати податків.

Для покращення роботи електронного сервісу пропозиції та зауваження до нього просимо надсилати на адресу[email protected].

Наступний етап сервісу буде запроваджено з січня 2021 року та надаватиме такі можливості:

- передзаповнення звітності для платників єдиного податку,

- перехід до сплати податків у «два кліки»,

- оповіщення про виникнення податкового боргу, а також про можливість виникнення податкового боргу у разі несвоєчасної сплати.

Для доступу до сервісу необхідно у відповідному месенджері (наприклад, Telegram) знайти InfoTAX, в якому перейти за посиланням до Електронного кабінету для ідентифікації та завершення налаштування нового сервісу.

"InfoTAX" – це продовження розпочатого ДПС курсу на максимально дистанційне спілкування з платниками податків та якісно новий рівень послуг. Комфортність спілкування з податковою службою, швидкість та зручність отримання податкової інформації через "InfoTAX" є не просто черговим кроком ДПС у напрямі цифровізації, а відповіддю на запит платників у мобільності отримання послуг.

Іноземні доходи не оподатковуються двічі

Правобережний відділ організації роботи організаційно-розпорядчого управління ГУ ДПС у Дніпропетровській області інформує.

Діюче податкове законодавство передбачає сплату податків з усіх видів доходів, отриманих як в Україні, так і за кордоном (крім окремих видів доходів, визначених Податковим кодексом України, які не підлягають оподаткуванню або звільнені від оподаткування, наприклад: державні та соціальні матеріальні допомоги, що отримуються з бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування; спадщина від членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення; продаж одного легкового авто протягом року тощо).

Фізичні особи із своїх заробітних плат сплачують податок на доходи фізичних осіб та військовий збір. Відрахування цих податків здійснює роботодавець як податковий агент.

Податковим кодексом України регламентовано, що громадяни України – податкові резиденти, які працюють за кордоном, зобов'язані задекларувати отримані доходи (п.170.11 ст.170 Податкового кодексу України).

У той же час, для уникнення подвійного оподаткування укладено низку угод з іншими країнами. На сьогодні чинні більше ніж 70 двосторонніх міжурядових угод (конвенцій) про уникнення подвійного оподаткування. Зокрема, це такі країни як Польща, Чехія, Словаччина, Болгарія, Іспанія, Португалія, Вірменія, Білорусь, Грузія, Швеція, Норвегія, Латвія, Литва, Естонія тощо.

Ці договори, зокрема, передбачають, що податок з доходів, сплачений за кордоном, зараховується в зменшення податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб в Україні.

Для визначення права на пенсію Пенсійним фондом України може бути взято до уваги стаж роботи в іншій країні.

Для зарахування Україною страхового стажу, набутого за кордоном в державах, з якими укладено двосторонні угоди, громадянин України повинен офіційно (легально) працювати за кордоном (в деяких випадках не менш ніж певний період часу – рік) та сплачувати всі відповідні відрахування там, зокрема соціальний внесок.

До таких країн належать держави колишнього Радянського союзу і держави СНД (Вірменія, Білорусь, Казахстан, Киргизстан, Російська федерація, Молдова, Грузія, Азербайджан, Таджикистан, Туркменістан, Узбекістан), держави Прибалтики (Латвія, литва, Естонія), ближнього та далекого зарубіжжя (Польща, Чехія, Словаччина, Болгарія, Іспанія, Португалія тощо).

Повний перелік країн, з якими укладені угоди розміщено на сайті Пенсійного фонду України.

Тобто двічі з однієї суми податок сплачувати не потрібно!

Більше того, станом на сьогодні податкова система в Україні передбачає менше навантаження на платника податків – фізичну особу ніж податкові системи більшості країн світу.

Ставки податку на доходи фізичних осіб та соціальне навантаження в країнах світу

Назва країни

ПДФО

Соціальні платежі

1

Україна

18 %

22 %

2

Польща

від 18 до 32 % (прогресивна, залежить від суми доходу)

від 19,21 до 22,41 % (роботодавець)

13,71% (працівник)

3

Чехія

15%

34 % (роботодавець) 11% (працівник)

4

Словаччина

19 % або 25% (на суму, що перевищує прожитковий мінімум в 176,8 раз)

35,4% (роботодавець)

13,4 % (працівник)

5

Португалія

від 14,5 до 48 % (прогресивна, залежить від суми доходу)

23,75 % (роботодавець)

11% (працівник)

6

Іспанія

від 19 до 45 % (для нерезидентів – 24 %)

(прогресивна, від суми доходу)

29,90% (роботодавець)

6,35% (працівник)

7

Російська федерація

13 %

30 % (пенсійне та медичне страхування, страхування по тимчасовій непрацездатності)

8

Молдова

Від 6 до 15 % (залежно від виду доходів)

29% (23% роботодавець, 6% працівник)

9

Латвія

Від 20% до 31,4% (прогресивна, залежно від суми доходу)

24,09 % (роботодавець)

11% (працівник)

10

Литва

Від 20 % до 32% (прогресивна, залежно від суми доходу)

19,5 % (пенсійне та медичне)

11

Естонія

20 %

33 % (пенсійне та медичне страхування, страхування по тимчасовій непрацездатності)

12

Болгарія

10 %

18,92% — 19,62% (роботодавець)

13,78% (працівник)

13

Швеція

20% (державний податок з доходу) та

32% (муніципальний податок з доходу)

31,42% (роботодавець)

7% (працівник, пенсійне страхування)

14

Норвегія

22%

14,1% (роботодавець)

11,4% — 8,2% (працівник)

15

Італія

від 23 до 43 % (прогресивна, залежить від суми доходу)

+ регіональний від 1,23 до 3,33 % та муніципальний від 0 до 0,8 % (залежно від регіону

30 % (роботодавець)

10% (працівник)

Нагадаємо: податок з доходів є одним з основних джерел формування місцевих бюджетів. А ЄСВ,який нараховується на доходи фізосіб, – основне джерело виплат пенсій.

У минулому році 19,7 млн громадян, або 45 %, отримали різні доходи на 2 трлн грн, з яких зарплату отримували лише 9,5 млн людей непенсійного віку. Офіційно в 2019 році 13,4 млн економічно активних громадян, або 30% всього населення, не отримують доходів.

Згідно з даними Пенсійного фонду, розмір середньомісячної зарплати, з якої сплачується єдиний соціальний внесок (ЄСВ), за минулий рік склав 9,205 тис. грн, тобто ЄСВ — 2,025 тис. грн. Середній розмір пенсії в минулому році — 3,083 тис. грн. Але, згідно ст.7 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», Пенсійному фонду повинно вистачати ЄСВ. Якщо виходити з цих даних, ставку ЄСВ потрібно піднімати до 34 % – це неможливо. Значить, має збільшитися число платників, точніше – громадяни мають відповідально ставитися до сплати податків.

Не сплачуючи податки, люди, що мають непрацюючих членів родини, перекладають фінансування соціальних виплат та забезпечення своїх сімей медициною, освітою, а також низкою інших послуг, на плечі тих, хто сплачує податки.

Тому виконання своїх зобов'язань з декларування доходів – це чесність, перш за все, перед своїми співвітчизниками.

До відома суб'єктів господарювання, які здійснюють виробництво та імпорт тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах!

Правобережний відділ організації роботи організаційно-розпорядчого управління ГУ ДПС у Дніпропетровській області інформує.

ДПС подовжено терміни подання попередньої заявки-розрахунку про потребу в марках акцизного податку (J(F)1314302) на січень 2021 року до 11 листопада 2020 року (включно).

Такі зміни запроваджено у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання маркування марками акцизного податку тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах» від 29 жовтня 2020 року № 1037, яка оприлюднена 03.11.2020, та враховуючи стислі терміни подання попередньої заявки-розрахунку.