СБУ виявило 19-ти річного сумчанина, який у складі молодіжної радикальної групи готував напади під час святкування Дня прапора та концерту 95 кварталу.

Я відразу порушу питання, чому не затримали всю групу, а оголосили про затримання одного з її членів? Теоретично, під час таких заходів мав би дотримуватись або режим тиші, або режим дезінформації – щоб не налякати інших членів угруповання і арештувати усіх разом.
А тепер по порядку. Перше. У період популяризації насильницьких моделей поведінки можна очікувати лише ескалації насилля. І тут не буде якихось виключень, типу насилля заради справедливості – дозволене. Прийміть як аксіому – все насилля для тих, хто його здійснює, завжди є виправданим. А тому – з їх точки зору – справедливим. І не залежно від того, хто у нас буде президентом, ризики зростання таких молодіжних екстремістських угруповань є. Бо хвиля популяризації насилля зачіпає насамперед тих, хто уже не пам’ятає як це – жити без насилля. Тих, хто на початок війни був дитиною.
Друге. Війна проти символів - це звичне явище у терористичній війні низької інтенсивності. А якщо суспільство занадто персоніфіковано усе сприймає, то і маркери мають бути персональними. Тому якщо за Порошенка символом був "Рошен", який підпалювали непідраховану кількість разів, то, зрозуміло, за Зеленського таким символом виступатиме його "95 квартал". Тому варто сприймати це як перший, але не останній замах на символи, важливі для глави держави.
Третє. До цього часу реалізовані теракти на мирній території були або некривавими, або - малокривавими. Щонайменше, у відсутності / малій кількості жертв був зацікавлений головний замовник – Кремль. Бо йому не треба мобілізувати українців, а криваві теракти об’єднують. Йому треба було розпорошувати народний гнів. Тому і винними у малих терактах були усі: Росія, поліція, СБУ, бойовики, місцеві радикали, народні месники. Кожен сам для себе призначав винного - того, хто менше/більше всього подобався.
Четверте. Головне завдання терористичного акту – не вбити чи покалічити когось, а дати необхідні меседжі конкретним прошаркам людей. Що ми маємо зараз? Перше – нова влада має надвисоку довіру більшості населення, а тому влаштовувати теракти проти неї – це не відштовхувати народ від неї. Навпаки, в разі якщо б такий теракт вдався - народ ще більше б мобілізувався на підтримку Зеленського. Йшлось же не лише про символ президента - 95 квартал. Йшлось і про символ українців - День прапора. Тому якщо радикальна група і готувала теракт, то вона була не дуже далекоглядна.
Але є і друге. Зупинена спроба нападу на 95 квартал – це сигнал не лише для населення. Це – сигнал безпосередньо Володимиру Зеленському. Питання у тому, що хотіли вкласти у цей сигнал? Що президент у небезпеці? Виходячи з його інтерв’ю, він це зрозумів ще на етапі кандидатства. Чи може це – конкуренція за право бути головним захисником?

bogdan.petrenko
Богдан Петренко

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації