Як ветерани можуть отримати грошову підтримку в зв'язку зі складними обставинами через карантин. Чи це можливо? І які механізми? Спеціально В межах проєкту «Без Броні» консультацію надає юрист з більш ніж 13-річним досвідом Ярослав Новіков.

Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» визначені гарантії щодо виплат грошової допомоги ветеранам війни та особам, на яких поширюється дія цих законів.

Статтею 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» упорядковано щорічну виплату одноразової грошової допомоги до 5 травня.

Виплату такої допомоги здійснює Міністерство соціальної політики через відділення поштового зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам — за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, — за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Нагадую, що Постановою Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 р. № 112 «Про деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту“ і „Про жертви нацистських переслідувань“ встановлено виплату грошової допомоги в таких розмірах:

Тобто, ветерану потрібно визначитись, який саме вид допомоги він має отримати. Для цього необхідно звернутись за місцем отримання пенсії або місцем проживання з документами про посвідчення особи, тобто до відповідного поштового відділення, та отримати допомогу.

При цьому, особи, які не отримали грошової допомоги мають право звернутися за нею до 30 вересня 2020 року.

Постановою Кабінету Міністрів України № 211 від 11 березня 2020 р. встановлено карантин в Україні до 22 травня 2020 р. та ряд певних обмежень у конституційних правах громадян України, зокрема щодо перебування у громадських місцях, відвідування закладів торгівлі у захисних масках.

Пунктами 2, 3 Порядку „Проведення протиепідемічних заходів, пов'язаних із самоізоляцією осіб“, затвердженим цією ж постановою, визначено, що самоізоляція здійснюється з метою запобігання поширенню на території України COVID-19 та зменшення кількості хворих з тяжким перебігом COVID-19.

Особами, які потребують самоізоляції, зокрема є особи, які досягли 60-річного віку, якими з урахуванням часу є в більшості випадків ветерани війни. Таким особам заборонено залишати своє місце проживання до закінчення карантину.

То як же ветеранам в такому випадку отримати матеріальну допомогу, враховуючи, що травневі свята вже пройшли?

Проте нічого не вказано про відвідування місць виплати соціальної допомоги. Вважаю, ветеранам війни дозволено відвідувати поштові відділення для отримання грошової допомоги в умовах карантину.

По-перше, ст.46 Конституції України передбачено право на соціальний захист, до якого відноситься виплата одноразової грошової допомоги.

По-друге, обмеження прав і свобод громадян визначаються ст.4 Закону України „Про правовий режим надзвичайного стану“, і застосовується при введенні надзвичайного стану, — лише за наявності реальної загрози безпеці громадян або конституційному ладові, усунення якої іншими способами є неможливим. Надзвичайний стан вводиться Указом Президента України, який підлягає затвердженню Верховною Радою України протягом двох днів з моменту звернення Президента України.

На сьогодні існує Указу Президента України, яким введено надзвичайний стан.

А тому, ветерани війни не обмежені у праві отримання допомоги шляхом відвідування поштових відділень.

Таким чином, враховуючи ускладнення спричинені введеним карантином, одноразова грошова допомога має бути виплачена ветеранам війни у повному обсязі та у визначені строки без будь-яких обмежень.

Текст: Ярослав Новіков, спеціально для „Без Броні – єдина база ініціатив для ветеранів"