В першій частині було розкрито питання діяльності Труханова під час Революції Гідності, його ставлення до пособників терористів, Російської Федерації та нанесення шкоди українській обороноздатності.

Приватна армія за бюджетний кошт

В 2014 році Одеською міською радою було утворено новий структурний орган - Департамент муніципальної безпеки, який на перший погляд мав би замінити Інспекцію з благоустрою, однак з Положення про Департамент, який було затверджено вказаним рішенням, на даний орган було покладено невластиву йому функцію - забезпечення або ж сприяння у забезпеченні "здійснення заходів щодо охорони громадської безпеки, громадського порядку, боротьби зі злочинністю".

У подальшому в квітні 2015 року було створено Комунальне підприємство -Муніципальна охорона-, якому також згідно статуту надали наступні завдання:

  • сприяння у межах своє компетенції охороні і забезпеченню громадського порядку під час проведення масових заходів
  • сприяння у межах своєї компетенції охороні громадського порядку під час проведення засідань Одеської міської ради, її виконавчого комітету та інших заходів
  • вжиття у межах своєї компетенції заходів щодо забезпечення громадського порядку під час роботи виконавчих органів та комунальних підприємств, установ, організацій Одеської міської ради.

На початку муніципальну охорону навіть намагалися вдягнути у форму Національної гвардії, однак після розголосу все ж таки перевдягнули.

Як бачимо з показників діяльності КП "Муніципальна охорона" за 2016-2018 роки на його діяльність з міського бюджету було витрачено більше 58 мільйонів гривень, хоча за такий же період доходу дане "підприємство" отримало трохи більше 1 мільона гривень.

Станом на 2018 рік кількість лише "комунальних охоронців" (без співробітників Департаменту) складає 226 осіб, тобто фактично бойова рота.

І хоча на папері комунальне підприємство створювалося з метою отримання прибутку від надання послуг з охоронної діяльності і навіть сам Геннадій Труханов заявляв, що воно не перетвориться на приватну армію, а Департамент муніципальної безпеки мав слідкувати за благоустроєм, вказані вище структури використовуються міською владою для:

- участі в господарських конфліктах.

- недопуску містян на засідання депутатських комісій та сесій, а також фізичний винос останніх з таких засідань.

- перешкоджання роботі журналістів та недопуск їх на сесії.

- перешкоджання реалізації права на мирні зібрання.

- участі у силовому розгоні мирних зібрань.

Бувало також, що вказані особи могли не пропускати в будівлю мерії навіть обласного прокурора.

В кінці 2017 року підприємство ліквідували шляхом перетворення у Комунальну установу -Муніципальна варта-, яка не має на меті отримання прибутку та може без обмежень отримувати кошти з місцевого бюджету. А вже у 2018 році установа, без попереднього опублікування та обговорення проекту рішення отримала з міського бюджету близько 25 мільйонів гривень.

Однак самих лише комунальних охоронців міській владі було мало і для захисту себе від одеситів вона найняла приватну охоронну структуру - Охоронну фірму -Зевс-, яка разом зі співробітниками Департаменту муніципальної безпеки та КП -Муніципальна охорона- перешкоджала допуску на сесію журналістам та громадянам.

Також на допомогу Геннадію Труханову та його раді приходять і представники громадського сектору.

Так, в травні 2017 року журналісти видання -368.media- виявили, що керівник Комунального підприємства "Муніципальна охорона" одночасно є керівником одноіменного громадського формування, яке зареєстроване за місцем знаходження іншого комунального підприємства "СМЕП". Вказане громадське формування є окремою структурою, а законодавство дозволяє його членам володіти травматичною зброєю.

В ніч з 25 на 26 квітня було здійснено напад на акцію протесту -Одеса без Труханова-. Потерпілі активісти впізнали в особі, що координувала напад - Євгена Рєзвушкіна - керівника ГО "Автомайдан Одеса" (відома всеукраїнська ГО -Автомайдан- відхрестилася від нього та призначила на посаду керівника одеського осередку Віталія Устименка), який за інформацією ЗМІ також контролює охоронну фірму -Варта міста- та за інформацією ЗМІ іноді бере участь в діяльності даної структури. Дивним чином після квітневих подій ГО "Автомайдан Одеса" отримала від Одеського мера в оренду приміщення площею 156,3 кв.м., а міська рада вирішила, що вартість оренди на рік має становити 1 (одну) гривню, при чому особисто міський голова брав активну участь в -обговоренні- даного питання.

У подальшому 01 вересня 2016 року силою, за участю представників комунальних підприємств та громадських організацій було розігнано наметове містечко акції -Одеса без Труханова-. Пізніше голова ГО -Рада Громадської безпеки- Марк Гордієнко у своєму блозі відкрито заявив про причетність до розгону даного протесту. Ще до вказаних подій дана особа та його організація вже приходили -розбиратися- з акцією -Одеса без Труханова- разом з представниками ГО -Автомайдан Одеса- та -Самооборона Одеси- та вимагали прибрати наметове містечко напередодні нападу.

Пізніше в інтерв'ю виданню -odessa.report- один з керівників ГО -Самооборона Одеси- Віталій Кожухар обмовився щодо участі "самооборони" в розгоні Антитруханівського майдану, однак у подальшому редакція внесла у текст застереження про те, що нібито не так зрозуміла доповідача. Пізніше вже нове керівництво -Самооборони- звинуватило у всіх -незручних- акціях колишнє керівництво. Сам Віталій Кожухар раніше займав посаду виконуючого обов'язки одного з управлінь вищезгаданого Департаменту муніципальної безпеки.

Вищезазначені організації іноді виконують роль -обуреної, але конструктивної громадськості- за допомогою якої міська влада або бажає легітимізувати певні корупційні забудови або залучає їх для захисту потрібних забудов.

Вищезгадані комунальні структури - Департамент муніципальної безпеки та КП "Муніципальна охорона" (КУ "Муніципальна варта") в Одеській мерії координує заступник Труханова - Андрій Котляр, який сам є колишнім "самооборонівцем" та сьогодні за інформацією опозиційних меру політиків координує вищезгадані "промерські" організації.

Цікавим є те, що "незручну" громадськість Труханов навіть було порівняв з "фашистами" та заявив, що буде подавляти прояви фашизму та націоналізму в Одесі і покаже справами, як з "ними" потрібно розмовляти.


Як бачимо, можливості "подавлять проявления" у одеського очільника чималі, оскільки в своєму розпорядженні він має своєрідну "армію" - комунальні структури, громадські організації та охоронні фірми, які можна наймати та утримувати за бюджетний кошт.

"В Одессе все спокойно"

Коли мова заходить за Одесу, Геннадій Леонідович не забуває нагадати, що в Одесі все мирно-спокійно, а влада в лідерах з відкритості. Однак реальне життя демонструє, що поняття "відкритість" та "спокій" в одеського мера специфічні.

Щодо відкритості, то як було вказано вище, від одеситів мерію захищають комунальні охоронці- вартові та поліція, а якщо сесія торкається резонансних питань - завчасно завозяться особи похилого віку або тітушки. На погоджувальних радах не можна знімати, а оголошення про важливі засідання депутатських комісій можуть пройти навіть повз самих депутатів.

Однак напругу в Одесі викликає не тільки закритість одеської мерії.

Іноді в місті навіть проскакують невластиві Одесі провокації, на які дивним чином моментально знаходиться реакція Одеського очільника, в той час як аналогічні події антиукраїнського спрямування жодної реакції не отримують. Іноді у вигідному світлі розкручуються резонансні теми, як то з пам'ятником -засновникам міста-, з яких мер Одеси виходить "героєм-рятівником".

Також діяльність одеського очільника та підконтрольних йому депутатів ради впродовж всього її часу супроводжувалась гучними скандалами, які мали наслідком масові протести та заворушення.

З останнього можна назвати відчайдушні спроби Одеської міської ради повернути місту комуністичні назви, незважаючи на протести громадськості, апогеем чого стало винесене головою фракції ПП -Довіряй Ділам- Олегом Бриндаком з голосу рішення про повернення таких назв (у подальшому скасоване судом), що призвело до дестабілізації ситуації в Одесі напередодні гарячих травневих дат та навіть отримало реакцію зі сторони лояльних до Труханова Управління Служби безпеки України в Одеській області та Прокуратури Одеської області.

Крім того, одесити неодноразово висловлювали свою незгоду з корупційними рішеннями з питань забудови міста, розпорядження комунальним майном прибережними зонами та пляжами та відданням своїм бізнес-партнерам право брати гроші за проїзд цілими вулицями, однак тут особливо знаковими є декілька подій.

Перша з них стосується сутичок під час протесту проти забудови "Літнього театру" - частини Міського саду, який Фелікс Де Рібас подарував громаді міста ще у ХІХ ст. І хоча питання неможливості його забудови підіймалося громадськістю, міська рада продовжувала оренду потенційному забудовнику та всіляко ігнорувала побажання громади, внаслідок чого протестні настрої досягли критичної точки та вилилися в сутички з поліцією. Хоча саме поліція такі сутички спровокувала, на догоду міській владі були заарештовані та поміщені в СІЗО й під домашній арешт саме ті активісти, які виступали проти мера Одеси.

Ще однією знаковою подією стали сутички 20 вересня 2017 року, під час яких одеський очільник та депутати сховалися за спинами муніципальної охорони та поліції і не схотіли спілкуватися з громадськістю щодо трагедії в дитячому таборі "Вікторія".

Так 16 вересня 2017 року, внаслідок корупції та халатності чиновників міської ради та недогляду пожежників, в комунальному дитячому таборі "Вікторія" спалахнула пожежа, внаслідок якої загинуло троє дітей. Виявилося, що Генаддій Труханов неодноразово робив собі піар на даному таборі та навіть -інспектував- його разом із Президентом, однак після трагедії не тільки не визнав своєї вини, а вирішив натякнути на спланованість даної події та у подальшому повернув на роботу більшість ймовірно причетних чиновників.

Окрім протестних акцій, "спокій" в Одесі полягає в тому, що дивним чином саме активісти та політики дійсно опозиційні до одеського мера стають жертвами нападів та погроз.

Так, в червні 2017 року біля свого будинку зазнала нападу активістка Світлана Підпала, яка систематично бореться проти забудови зелених зон та узбережжя міста Одеси.

У подальшому на початку вересня -своєрідний привіт- у вигляді нападу та куль з травматичної зброї отримав лідер обласної організації ВГО -Сокіл- Георгій Бариленко, який боровся проти забудови зеленої зони будівельною кампанією "Гефест" партнера Геннадія Труханова - Пантеліса Бумбураса, якого разом з технічним директором кампанії ви могли бачити на відео з перешкоджанням журналісту BBC (на відео з 1:21).

Вже 11 вересня 2017 року невідомі здійснили напад на активістку Антитруханівського майдану Алінку Радченко (Подолянку), яка пов'язувала цей напад зі своєю діяльністю, направленою проти мера Одеси.

В кінці вересня з погрозами прийшли до одного з лідерів антимерських протестів, голови міської організації партії "Народний Рух України" - Михайла Кузаконя, на якого вже в грудні готували замах.

Отже поки таким чином виглядає спокій "по-труханівськи", про реальний спокій в Одесі говорити дуже рано, адже каталізатором протестів та резонансних подій в Одесі є саме міський голова та підпорядкована йому рада.

Масштаби корупції

Однією з основ функціонування кожного міста є його економічна самостійність, яка досягається за рахунок існування та примноження власного майна або ж за рахунок ефективного управління таким майном та вигідної як інвесторам, так і місту приватизації.

Разом із цим, чинний склад Одеської міської ради разом з її очільником в небачених масштабах почали "приватизацію" по-своєму.

Практично жодна сесія не обходиться без розпорядження земельними ділянками та комунальними приміщеннями в обхід конкурсних та інших конкурентних процедур. Вже десятки тисяч квадратних метрів та сотні гектарів комунального майна відійшло в руки "своїм хлопцям", зокрема вищезгаданий Літній театр, Старосінна площа, ласі шматки узбережжя, Аркадія, ринок Привоз, Ботанічний сад, санаторії, новозбудована лікарня, вулиця Приморська, об-єкти культурної спадщини, Євротермінал та інше. А компанія ТОВ "Ростдорстрой" за час правління мера Труханова отримала з міського бюджету мільярди гривень та виконує ледь не всі підряди на будівництво та ремонт доріг та вуличної мережі.

І хоча в Солом'янському суді обгрунтовуючи корупційну оборудку з заводом "Краян" Геннадій Труханов казав, що дешевої нерухомості в Одесі не знайти, міська рада продає своє майно -казково- дешево.

За певними фактами порушення процедури приватизації Генеральною прокуратурою України доволі кволо розслідується кримінальне провадження № 42017000000001097 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Також раніше журналісти "Слідство.інфо" публікували розслудування щодо корупційної складової в діяльності Геннадія Труханова.

Крім того, нещодавно журналісти опублікували розслідування щодо наявності у мера Одеси елітної нерухомості у Лондоні, записаної на його близьких осіб.

На сьогоднішній день топ-корупційних діянь в яких фігурує або має статус підозрюваного одеський очільник розслідуються Національним антикорупційним бюро України у кримінальних провадженнях:

  • № 52016000000000214 від 24.06.2016 - за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України в якому встановлено, що службовими особами Одеської міської ради, які діяли спільно зі службовими особами ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса», ТОВ «Одеса аеропорт Девелопмент», компанії «Odessa aeirport development Ltd.», КП «Міжнародний аеропорт «Одеса», внаслідок зловживання службовим становищем під час вирішення питань реконструкції міжнародного аеропорту «Одеса», спричинено тяжкі наслідки інтересам територіальної громади м. Одеси у вигляді матеріальних збитків на суму понад 118 млн. грн.
  • № 52016000000000411 - за фактом заволодіння службовими особами Одеської міської ради за попередньою змовою групою осіб коштами місцевого бюджету у особливо великих розмірах, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 205, ч. 2 ст. 15, ч. 3 ст. 209, ч. 1 ст. 205, ч. 3 ст. 365-2 КК України відповідно до якого службові особи Одеської міської ради ініціювали розгляд та прийняття позитивного рішення на позачерговій сесії Одеської міської ради, проведеної 19.10.2016, на якій ухвалено рішення про доцільність придбання у ТОВ «Девелопмент Еліт» адміністративних будівель, що розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д, за ціною 185 млн. грн. у рамках проекту «Європейська мерія», хоча раніше вказані об'єкти були придбані в складі цілісного майнового комплексу за 11,5 млн. грн. та 4,341 млн. грн. відповідно
  • № 52016000000000123 - за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.5 ст. 191 КК України Одеський міський голова, діючи за попередньою змовою з іншими службовими особами, а також депутатами Одеської міської ради, з використанням підконтрольних їм суб'єктів господарювання, зокрема ТОВ «Ростдорстрой», ТОВ «СК «Автострой» , ТОВ «Будівельно-виробнича компанія «ПИК-СТРОЙ» та інших підприємств, вчиняють розтрату коштів місцевого бюджету міста Одеси в особливо великих розмірах за рахунок закупівель з ремонту автодоріг.
  • № 52017000000000898 - за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України відповідно до якого службові особи Одеської міської ради в порушення встановленого чинним законодавством порядку створили умови для передачі в оренду ТОВ "Район "Успішний" без проведення конкурсу земельних ділянок під авторинком "Успіх" у м. Одесі.

Також одеський очільник з його бізнес-партнерами замахнулися на 286 га землі в районі проспекту Небесної Сотні, вулиць Інглезі та Шкільного аеродрому, де без затвердження детального плану території вже розпочала забудову вищезгадана Будівельна кампанія -Будова-.

Таким чином більшість знакових об'єктів одеської інфраструктури, комунальних приміщень, земель та підрядів йде в руки особам, пов'язаним тим чи іншим чином з міською владою, що фактично ослаблює економічну самостійність міста та загрожує кризовими наслідками, оскільки сумарний збиток, завданий одеській громаді розраховується вже мільярдами гривень.

"Рейтинг" у 70 відсотків або "Лучший мэр за 50 лет"

Також однією з найпоширеніших тез одеського очільника та його оточення є те, що він має рейтинг від 60 до 70 відсотків у місті, а його досягнення на посту мера Одеси залишають позаду багатьох попередників. Для цього в центральні ЗМІнавіть розсилають результати соцопитування, опубліковані на сайті -Odessit.ua-, який славиться беззаперечною підтримкою Геннадія Труханова та публікацією "изобличающих" матеріалів на його противників. При чому результати соцопитування лякають нас другим місцем Сергія Ківалова, що може створити хибне враження, що в разі виборів буде гірше.

Також в кращих одеських традиціях Труханову роблять образ "мера-господарника", однак господарність можна відчути під час будь-якої зливи (однак і тут є пояснення про відро-диверсанта), снігопаду, а також прогулюючись під аварійними фасадами.

Варто відзначити, що у 2014 році за Геннадія Труханова проголосувало 146 022 (сто сорок шість тисяч двадцять два) виборці, а у на виборах у 2015 році вже 138 865 (сто тридцять вісім тисяч вісімсот шістдесят п-ять) виборців, при чому той же Ківалов, якому соціологи дають 2 місце опинився на 4 місці за кількістю голосів.

Загальна кількість виборців у м. Одесі на той час становила приблизно 707 тисяч осіб. З цього виходить, що з 707 тисяч виборців за чинного мера проголосувало у відсотковому відношенні лише 19,6 %, при чому приблизно така ж кількість виборців обрала інших кандидатів, а більшість взагалі не проголосувала, тобто не висловила підтримку жодному з кандидатів, в тому числі і Геннадію Труханову.

Також цікавим з точки зору наявності у мера Одеси підтримки, виявся перелік організацій, які його підтримують, озвучений в Солом'янському суді м. Києва. З нього вбачалося, що підтримка ця заснована, зокрема, на отриманні в оренду приміщень, пільг з орендної плати та фінансуванні з міського бюджету.

На сьогоднішній день, у зв'язку із більшістю негативних подій у місті, напів-аварійному стані міста та наявності кримінальних проваджень зі статусом підозрюваного в корупційних злочинах, рейтинг Геннадія Труханова об'єктивно похитнувся.

В якості певного оціночного висновку можна сказати, що саме владні повноваження дають міському голові Одеси та його партнерам можливість впливати на ситуацію в місті та дестабілізувати її: наступати на обороноздатність, утримувати армії "прихильників" та "охоронців", одночасно нарощуючи свої ресурси та можливості з кожним днем за рахунок міського бюджету та комунального майна. Без влади в руках Геннадія Труханова та його покровителів, загроза зняти "українські прапори" з морських воріт України є значно меншою (якщо існує взагалі), однак керівництво держави вперто тримає одеського очільника в кріслі стратегічно-важливого міста України, а в якості виправдання поширює тезипро "українські прапори" та "рейтинг у 70 %".artem.kartashov
Артем Карташов

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації