Цього тижня на Вас чекають шикарні лекції про статеву поведінку, роль технічного прогресу, старт відкритих лекцій з молекулярної фізіології, астроблем, історії старовинного одягу, еволюції, будову зірок, демонстрації хижих рослин, цікавинок під мікроскопом, гра Розумна родина та зустріч з науковицями!

13 лютого

Статева поведінка людини у дзеркалі еволюції

Нам всім здається, що ми розуміємо значення статевого розмноження, але виявляється, що його поява і сенс є одним з найбільш складних питань сучасної науки! Ми маємо багато складних гіпотез, та про остаточне вирішення питання говорити ще зарано. Так, ми існуємо у світі, де в основі ключових життєвих проблем лежать міжстатеві стосунки! Як би нам жилось, коли б не існувало протилежних статей і сексу? Певно, що набагато легше, ніж із ними. Правда тоді б не було жінок і чоловіків. І всі ми були б якимись амебоподібними чи колоніальними істотами. Добре, що така перспектива – лише невинний жарт учених. Міркуючи про витоки статей, статевого розмноження та секс, ви зможете дійти до дуже несподіваних висновків. Наприклад, дізнатись, чому у нас еволюційно сформувалось таке тіло, яке ми маємо. Або ж краще зрозуміти нашу поведінку та мислення. То що ж тоді секс для нас? Детальніше про це на лекції.

Де: ПеремогаSpace (бул. Тараса Шевченка, 62, Київ)

Вартість: 350/300/250 грн

14 лютого

Що таке зірка?

Для дітей 4-15 років науковці з Інституту космічних досліджень розкажуть про зірки.

Де: Бібліотека імені Валі Котика для дітей, вул. Межигірська, 25, Kyiv, Ukraine, 04071

Вартість: та наче вільно

14 лютого

Роль технічного прогресу у визначенні майбутнього людства

Ми часто уявляємо майбутнє як масштабоване та спроектоване на завтрашній день сьогодення. Згадаймо лишень фантастику 1960-80-х: візіонери описували доступні космічні польоти, освоєння людьми інших планет, зображували телепортацію і цілющі промені – однак, не мали жодного уявлення про відновлювану енергію та мікровидобуток електрики. Так і ми, уявляємо майбутнє як розвинену демократію зі штучним інтелектом, повальним ЗОЖем, генетичними чудесами та еко-поселеннями, оснащеними нанотехнологіями, та рай за Курцвейлом. Та чи не є це усього лише відображенням нашої з вами дійсності? Євген Пілецький – кандидат філософських наук, когнітивний психолог, популяризатор науки, ведучий футурологічної програми «Щоденне завтра» на Радіо НВ.

Де: PinchukArtCentre, вул. Велика Васильківська/Басейна 1/3-2

Вартість: вільно

14 лютого-13 червня

Відкритий курс лекцій з молекулярної фізіології

Вільні лекції з молекулярної фізіології для студентів біологічних, медичних та інших спеціальностей, що вивчають живе, а також тих #розумні, хто хоче зрозуміти як раціонально та логічно працює наш організм. Курс складається із 16 лекцій,на яких ми спробуємо пояснити молекулярні механізми життєдіяльності, починаючі із запліднення і закінчуючі старінням.

Де: Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України, вул. Богомольця, 4, Київ

Вартість: вільно

16 лютого, Харків

Світ під мікроскопом

Ландау-центр за підтримки кафедри зоології та екології тварин влаштують демонстрацію цікавинок під мікроскопами.

Де: пл. Свободи, 6, Північний корпус ХНУ ім. В.Н. Каразіна (вхід із боку "Kharkiv Palace Hotel")

Вартість: та наче вільно

16 лютого

Науковиці^2

В Просторі неформальної освіти NAU HUB (Гарматна 53) відзначимо День дівчат та жінок у науці разом. Цього разу запрошуємо науковиць у квадраті). Кожна спікерка не просто поділиться власним досвідом, а розкаже про свою улюблену героїню зі світу науки. Історіями ділитимуться Ірина Єгорченко, Ольга Малюта, Атамась Наталя, Дарія Заремба, Валерія Лавренко, Ольга Маслова та інші.

Де: NAU HUB, Гарматна, 53, Київ

Вартість: вільно за реєстрацією

16 лютого

Розумна родина — перша гра сезону 2019

У першому інтелектуальному двобої 2019 року зустрічаються команди родин Єгора Ребенка та Ярослава Держипольського. На учасників чекають конкурс наукових експериментів, творче завдання і інженерна гра.

Де: Державний політехнічний музей, проспект Перемоги, 37 К6, Київ

Вартість: вільно

16 лютого

Лекція «Астроблеми: частина історії Землі»

На лекції йтиметься про один із способів модифікації поверхні Землі. Наша планета постійно зазнає «космічних обстрілів» великими і дрібними космічними тілами. «Бомбардування» невеликими тілами розміром до декількох метрів не має наслідків для нашої планети, оскільки вони повністю згорають в атмосфері Землі, а ось якщо розмір цих тіл наближається до сотні метрів або навіть більше, то зіткнувшись із Землею, такі космічні тіла утворюють кратер на її поверхні, так звані астроблеми. Сьогодні налічується майже 182 астроблем на поверхні нашої планети, сім з них знаходяться в Україні. Ви дізнаєтесь, що трапляється з поверхнею Землі, коли з нею стикається космічне тіло, де знаходяться найбільш відомі астроблеми у світі, де саме в Україні є метеоритні кратери, ви довідаєтесь про те, як досліджувалась найбільш відома в Україні астроблема, яка виникла 400 млн.років тому та як люди в різні часи використовували астроблеми. Усе це з вуст дослідниці Ілінецької астроблеми, доктора геологічних наук, професора кафедри екології Національного університету Києво-Могилянська академія Катерини Ігорівни Деревської.

Де: Національний науково-природничий музей НАН України, вул. Богдана Хмельницького, 15, Київ

Вартість: вартість квитка музею+20 грн за лекцію

16 лютого

Історія старовинного одягу в Україні

Зустріч в рамках виставкового проекту «Археологічний портрет стародавнього Києва: життя рибалки, фальшивомонетника, митника... (за матеріалами розкопок архітектурно-археологічної експедиції у 2016–2018 рр. під керівництвом Гліба Івакіна)». Доповідач: Ірина Погоржельська, молодший науковий співробітник, завідувачка реставраційної лабораторії ДП ОАСУ. Дослідниця археологічного текстилю ХVII століття, автор наукових публікацій за темами «Історія старовинного одягу в Україні», учасниця багатьох наукових міжнародних та вітчизняних конференцій, авторка виставкових проектів з історичної реконструкції старовинного одягу, що відбувалися у музеях України та Польщі.

Де: Андріївський узвіз 5/31, Київ

Вартість: та наче вільно

16 лютого

Палеолітичні етюди Дністра

Долина Дністра вражає своєю красою, природними багатствами та численними археологічними пам'ятками. Людина вподобала ці місця з давніх-давен ще за часів палеоліту. Про палеолітичні пам'ятки, залишки давніх поселень, про те, чим займалася первісна людина, на кого полювала, як облаштовувала свій життєвий простір і буде наша розповідь. Згадаємо ми і про ту загрозу, яка нависла над цими мальовничими місцями, а саме — про ідею будівництва каскаду електростанцій.

Де: вул. Б. Хмельницького 15, Київ

Вартість: вільно

17 лютого

Хижі рослини для дошкільнят

Таємничий світ хижих рослин розкриває свої обійми для найменших учасників! Ми пропонуємо цікавезну розповідь про найзагадковіші рослини нашої планети. Вони живуть за своїми правилами у моторошному світі видової боротьби, а їхня холодна краса – смертельна. Хижі рослини з хитромудрими ловчими пастками здавна дивували науковців та захоплювали уяву любителів рослинного царства. Ми дослідимо будову їхніх пристосувань для полювання на здобич, ознайомимось з відомими та ще нерозкритими загадками улюблених рослин Ч. Дарвіна. Опануємо ази вирощування росичок з насіння й кожен учасник забере з собою свою власну хижу міні-плантацію. А на завершення зіграємо у затишний «Комахоїдний квест» у стінах відділу ботаніки природничого музею. Прості пошукові загадки для юних детективів!

Де: Національний науково-природничий музей НАН України, вул. Богдана Хмельницького, 15, Київ

Вартість: 100 грн

17 лютого

Хижі рослини

Якщо з якихось причин Ви сумуєте в зимовому мегаполісі — то ми маємо, що запропонувати. Поєднайте цікаве та веселе на демонстрації про найзагадковіші рослини нашої планети. Вони живуть за своїми правилами у моторошному світі видової боротьби, а їхня холодна краса – смертельна. Хижі рослини з хитромудрими ловчими пастками здавна дивували науковців та захоплювали уяву любителів рослинного царства. Ми дослідимо будову їхніх пристосувань для полювання на здобич, ознайомимось з відомими та ще нерозкритими загадками улюблених рослин Ч. Дарвіна. Опануємо ази вирощування росичок з насіння й кожен учасник забере з собою свою власну хижу міні-плантацію. А на завершення зіграємо у затишний «Комахоїдний квест» у стінах відділу ботаніки природничого музею.

Де: Національний науково-природничий музей НАН України, вул. Богдана Хмельницького, 15, Київ

Вартість: 150 грн

17 лютого

Пристрасті по еволюції: дивовижні відкриття 2018 року

Якщо Ви побачили як по телевізору розповідають мега-історії про те, що вчені спростували теорію Дарвіна, то Вам слід прийти на нашу лекцію. Якщо у ранковій газеті Ви прочитали про, те як інопланетяни керують життям на Землі, то не забудьте прийти 17 лютого до природничого музею. Якщо в черговій країні запропонують прибрати теорію еволюції з навчального шкільного курсу, то сміливо прямуйте до нас. Ми розповімо про суть еволюційних холіварів й чому не варто в них брати участь. Проаналізуємо публікації з найпрестижніших наукових журналів. Поглянемо на головні докази еволюції та найновіші відкриття у цій галузі.

Де: Національний науково-природничий музей НАН України, вул. Богдана Хмельницького, 15, Київ

Вартість: 100 грн/70 грн

17 лютого

З Днем народження, Дарвін! Еволюція імунної системи

Своя вечірка з доповіддю і плюшками! 12 лютого у вівторок світ відзначає день народження одного поважного чолов'яги, ага. І що? Це значить, що Сup of immunology повертається і пропонує тобі відсвяткувати це день в неділю 17 лютого за чашечкою (чого?) Про що говоритимемо? Про імунологію, звісно, про Чарлі, про еволюційну фабрику.

Де: NAU HUB, Гарматна, 53, Київ

Вартість: вільно

Насолоджуйтесь.

Переможемо.

P.S. Якщо тут немає Вашої науково-популярної події — можливо, я її не бачив. Можете надіслати мені її сюди і я її додам (звісно, якщо вона про науку, а її анонс — українською чи англійською).