Хочу розповісти про одну ініціативу, якою займаюсь протягом останніх двох місяців - сайт Ukrainian Language (українська мова) на Stack Exchange. В даний момент сайт знаходиться в режимі публічної бети.

Stack Exchange (SE) — всесвітньо відомий сайт питань і відповідей. Він ділиться на підсайти різної тематики, навідомішим і найпопулярнішим сайтом є StackOverflow для розробників програмного забезпечення. На даний момент на SO задано більше 13,5 млн запитань! Крім SO можна знайти підсайти по математиці, відкритим даним, комп'ютерним наукам, літературі тощо. Перелік всіх сайтів можна знайти тут: http://stackexchange.com/sites. Мова майже всіх сайтів - англійська (крім сайтів на кшталт нашого Ukrainian Language, де можна задавати питання і українською).

Пропозиція про відкриття нового підсайту на SE проходить через стандартні етапи (якщо її не закривають раніше): «definition», «commitment» і «beta» (private/public). «Commitment» — це коли реєструються потенційні учасники. Коли їх зареєструвалося достатньо (і їх сумарна репутація достатня) — починається етап приватної «beta» і якщо активність учасників досить висока, то сайт переводять в режим публічної бети («public beta»).

Для чого всі ці складнощі при створенні нового підсайту? Автори SE вважають, що запропонувати хорошу тему мало, потрібно створити спільноту навколо цієї теми і довести, що спільнота зацікавлена в розвитку такого ресурсу.

Для чого і для кого був створений сайт Ukrainian Language?

Ukrainian Language - це сайт про українську мову, її граматику, лексику, правопис. Призначений для іноземців, які хочуть вивчити або українську мову; білінгвів, які хочуть вдосконалити свої знання української мови та українців, що хочуть поглибити свої знання української мови, а також готові допомогти іншим у вивченні різних аспектів мови.

Ось приклади деяких питань, які вже обговорюються на сайті:

Як правильно перекласти “Default value”?

Як правильно буде українською “desktop application”?

Правила вживання букв г/х при перекладі іншомовних термінів (гакер, гостинг)

Який символ використовувати для позначення апострофа в електронних текстах українською?

Як перекласти з англійської фразу Шекспіра з трагедії «Ромео та Джульєтта», “These violent delights have violent ends”

Як бачите, питання різнопланові, задані різними мовами, а деякі відповіді - результат багатогодинних досліджень різноманітних джерел.

До речі, про джерела. Ось тут спільнотою було зібрано величезний список ресурсів, посилань, курсів для вивчення української мови. Кожен можн доповнити, розширити цей список.

Чому саме сайт Ukrainian Language, а не фейсбук чи інші ресурси?

Дійсно, є велика кількість груп в фейсбуці, форумів тощо, де можна задати питання та отримати квіліфіковану відповідь.

В чому переваги Stack Exchange:

  1. 1. Це глобальний сайт з величезною аудиторією, що інтегрований в світову спільноту (точніше, якщо українці хочуть бути інтегровані у світову спільноту, то бажано бути частиною спільноти Stack Exchange).
  2. Двигун Stack Exchange, система модерації та заохочень є дійсно унікальними. Це мікс форума, соціальної мережі, чату та сайту для пошуку роботи - так, так, ви можете створити резюме на сайті і включити туди свої найкращі відповіді.
  3. Всі сайти SE інтегровані між собою, а, отже, беручи участь в одному підсайті, ви автоматично стаєте частиною всіх сайтів SE, а це мільйони людей по всьому світові та десятки тематичних підсайтів.
  4. Це ресурс, де всі знання систематизовані, зручні для пошуку інформації, доповнення, редагування та вивчення.

Як ми дійшли до стадії публічної бети?

Дійсно, ми пройши вже декілька стадій - пропозиція, комітмент, приватна бета і зараз знаходимось в публічній беті.

Відверто говорячи, процес пошуку людей, які погодяться закомітитись та витратити 1-2 години на день протягом 1-2 тижнів, був досить складним. Одних лякав англомовний сайт, кгось лякали складні правила ресурсу (вони дійсно не самі прості, деякі новачки отримували з ходу порцію критики від "зубрів", ось тут детальніше).

Суттєвою проблемою також став той факт, що про SE знали лише ІТ спеціалісти, поза межами ІТ сектору про ці ресурси майже ніхто нічого не знав. А ІТ спеціалісти і лінгвісти - не одне й те саме :-)

Однак, ми змогли знайти достатню кількість людей, які за 2 тижні нагенерували близько 300 питань з яких 95% отримали відповіді. Це дуже хороший показник.

Після того, як сайт увійшов в стадію публічної бети, ситуація трохи погіршилась. Ось тут є актуальні показники.

Під час приватної бети я особисто дізнався безліч всього нового, я був вражений глибиною знань та якістю аналітики та досліджень деяких учасників.

Тому пропоную всім, кому цікаво вивчати та поглиблювати знання української мови, долучатись до сайту Ukrainian Language!

Новачкам я би порадив почитати спершу підсайт meta, де зібрані ресурси та інформація про правила ресурсу, які питання є хорошими, а які ні, як уникати дуже загальних питань (які не мають однозначної відповіді) тощо.

Ну і ще це прекрасний приклад е-демократії в дії, коли спільнота власними силами розбудовує корисні ресурси, що допомагатимуть тисячам і (сподіваюсь) мільйонам людей у всьому світі.

https://ukrainian.stackexchange.com/


alex.krakovetskiy
Олександр Краковецький

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації